Виробництво меблів з лазерними технологіями

Технологічні процеси виробництва меблів стають дедалі складнішими. Додаткове навантаження створює і високі витрати на сировинні матеріали. Для вирішення цієї проблеми для виробників меблів розроблено цифровий лазерний шаблон Assembly Pro, який рятує від трудомісткої праці, помилок ручної розмітки, запобігає винекненню браку та мінімізує кількість відходів.

Обераючи меблі, люди керуються такими основними критеріями: доступна ціна, надійність, якісне виготовлення та довговічність.

Німецькій меблевій індустрії притаманні ці характеристики, і вони забезпечили чималі дивіденди виробникам. У світі меблів позначка «Зроблено у Німеччині» високо цінується та асоціюється з якістю, надійністю і дотриманням термінів та обсягів поставок.

Прагнення до технічної вишуканості висуває підвищені вимоги до виробництва

Меблі німецького виробництва мають попит не лише завдяки якості, а й завдяки технічній досконалості. Виробники все частіше вдаються до поєднання комфорту і технології. Тому сучасні меблі є багатофункціональними: шафи зі світлодіодним підсвічуванням і столи, які, за необхідності, можна заховати у стелаж. Активно впроваджується електрифікація висувних шухляд, систем і дверей верхніх шаф. Посудні шафи, закріплені вгорі, автоматично опускаються при легкому натисканні. Для того, аби споживачі повною мірою відчули затишок нової обстановки, виробники повинні дотримуватися суворих стандартів якості.

Цифровий лазерний шаблон Assembly Pro запобігає помилкам і зберігає ресурси

Поєднання комфорту з технологією потребує збільшення стадій виробничого процесу, що загрожує збільшенню помилок. Ще однією проблемою для меблевої галузі є високі ціни на сировину. Незважаючи на те, чи це ДСП, скло або шкіра – майже всі матеріали, необхідні для виробництва меблів, подорожчали.

«За допомогою Assembly Pro виробники меблів зможуть уникнути помилок, наприклад, при остаточному монтажі фурнітури й складних висувних систем, а відтак, заощадять час і ресурси», – зазначає Мартін Хегеманн, відповідальний у фірмі «LAP» за збут продукції для деревообробної промисловості. – Лазерні промені проектують дані САПР безпосередньо на заготовку. Це відбувається швидше, ніж будь-яка розмітка з використанням шаблонів або вимірювання лінійкою. Assembly Pro відображає кожну робочу операцію та не дасть працівникові забути про жоден шуруп».

Надійність та економічність навіть при мінімальній кількості

Assembly Pro з точністю до міліметра вказує розміщення окремих елементів, а також вирізів і деталей, які вмонтовують. Ймовірність помилки внаслідок ручної розмітки зменшується завдяки проектуванню контурів на робочі поверхні й заготовки. Таким чином, лазерний шаблон дає змогу швидше та якісніше виконати необхідні операції.

Assembly Pro гарантує професійне й надійне втілення конструктивних ідей. Застосування лазерних шаблонів виправдає себе вже з першої заготовки, тому що необхідні дані для проекцій є у програмі САПР», – продовжує М. Хегеманн. Це дає змогу економно виготовляти невеликі партії меблів на індивідуальне замовлення.

Assembly Pro дає змогу економічно ефективно виробляти невеликі партії меблів за індивідуальним замовленням

Технічний принцип лазерної проекції

Для відображення контуру два поворотних, електронноскерованих дзеркала (гальванометри) відбивають лазерний промінь і проектують його на поверхню. Це відбувається так швидко, що людське око сприймає контур як суцільну лінію.

Унікальні цифрові регулятори для точного керування дзеркалами й проектуванням

Проекційна система Assembly Pro керує усім робочим процесом: від введення даних САПР і передачі керуючих даних на проектори до відстеження окремих робочих операцій. Окрім того, вона крок за кроком супроводжує користувача усім технологічним ланцюжком.

Для керування дзеркалами фірма «LAP» використовує цифрові регулятори власного виробництва. Завдяки цьому відсутній внутрішній системний дрейф, а проектори характеризуються високою точністю відтворення й стійкістю проекції.

Через часові інтервали, які задаються довільно, здійснюється автоматичний контроль розміщення базових точок на робочій поверхні, а відтак забезпечується точне калібрування системи. Окрім того, автоматизовані функції запобігають виникненню помилок у керуванні й у будь-який момент забезпечують максимальну точність і відтворюваність.

Як правило, лазерні проектори закріплюють під стелею цеху або на несучих конструкціях. Лазерні головки повністю закриті кожухами. Завдяки цьому у них не проникає пил, і вони не забруднюються. Активна термоелектрична система терморегулювання компенсує коливання температури навколишнього середовища, а відтак забезпечує довгий термін слугування лазерних модулів. Компактність і легкість конструкції дає змогу просто інтегрувати системи у наявні виробничі установки.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *