Щоб виготовляти для клієнтів усе якіснішу продукцію, необхідний постійний самоконтроль і прагнення самовдосконалюватися – так вважають у компанії «А-ЛАП», котра вітчизняним деревообробникам відома як виробник стрічкових пилок. Про нюанси використання цього інструменту та високі стандарти якості спілкуємося із власником підприємства Яношем Урбаном.
– Пане Янош, коли світ вперше почув про компанію «А-ЛАП»?
– Компанію засновано 1985 року в Угорщині. До речі, у назві закладено глибокий сенс. У ті часи в Угорщині важко було знайти якісну продукцію, тож багато товарів завозили з сусідньої Австрії. Сформувалася усталена думка, що австрійський продукт – це еталон якості. Тож перша буква назви підприємства «А» взята із назви Австрія. Що ж до слова «ЛАП», то угорською – це пилка. Тобто назва означає якісна пилка.
– Як Ви вийшли на український ринок?
– Україна продавала в Угорщину велику кількість кругляка і пиломатеріалів. Одна із українських компаній вантажівкою експортувала пиломатеріали у місто, де розміщена «А-ЛАП». Водій купував у нас стрічкові пилки і віз їх на українське лісопиляльне підприємство. З плином часу він закуповував усе більше і більше стрічкових пилок, пояснюючи це тим, що тепер возить їх не одному, а кільком підприємствам. Інформація поширювалася з вуст в уста, і дедалі більше українських підприємств хотіли спробувати якісний угорський інструмент для розпилювання кругляка. Ми знайшли в Україні дилера і почали ширше працювати на цьому ринку. Обсяги продажів стрімко зростали, але доволі швидко виникла й серйозна проблема – багато лісопилок скаржилися на якість роботи наших пилок. Вивчивши питання ми зрозуміли, що скарги пов’язані з неналежною підготовкою пилок до роботи уже безпосередньо на підприємстві, тож потрібно налагоджувати сервісне обслуговування інструменту, а робити це з Угорщини немає сенсу. Порадившись з партнером прийняли рішення відкрити підприємство в Україні, керівником якого я і став. У 2006 році в м. Свалява відкрито український підрозділ «А-ЛАП», проте незабаром ми переїхали у м. Берегове. Таке рішення прийняли, щоб усунути мовний бар’єр між мною та колективом. Як відомо, у Береговому значна частина населення володіє угорською, тому я зміг спілкуватися й навчати працівників без перекладача, що дуже важливо, коли хочеш донести високі стандарти роботи. Окрім того, таким працівникам значно простіше стажуватися на угорському «А-ЛАП».
– З чого починається виробничий процес на українському «А-ЛАП»?
– На підприємство у Береговому приїжджає стрічка з уже нарубаними зубами. Цю операцію виконують на угорському підприємстві, використовуючи для виробництва австрійську сталь «Bohler Strip», яку виговляє концерном «BÖHLER-UDDEHOLM GMBH». Стрічку ми рубаємо на потрібну довжину і зварюємо її у кільце. Далі настає етап попереднього загострення, а потім – вальцювання стрічкової пилки. Хочу зазначити, що на українських підприємствах цій операції приділяють мало уваги або й узагалі не здійснюють її. Як результат – пилка не дає очікуваних результатів: продуктивності, якості тощо.
Вальцювання широкої стрічкової пилки | Перевірка якості та правильності вальцювання |
Після вальцювання іде підготовка різальної частини зуба. Залежно від типу пилки вона може бути різною. Наприклад, для вузьких стрічкових пилок це – розведення, а для широких – плющення. Якщо говорити про стелітовані пилки, то це – напаювання стелітових пластин і надання їм потрібної геометрії. Завершальна операція – перевірка якості та пакування для відправлення замовнику. Хочу звернути увагу, що ми скрупульозно контролюємо якість на усіх етапах виробничого циклу. Так, точність використовуваних нами вимірювальних пристроїв для контролю підготовки пилок становить 0,001 мм. Мої колеги жартують, що я марю якістю. Але завдяки цьому наші клієнти отримують високоякісний інструмент.
Стелітування зубів стрічкової пилки | Відпуск зуба стрічкової пилки |
– Які пилки є в асортименті компанії?
– Нині ми пропонуємо більше 170 стрічкових пилок шириною від 10 до 370 мм. Товщина полотна 0,5–2,5 мм, а крок зубів – від 5 до 60 мм. Також в асортименті є й пилки із зубами з обох боків, застосування яких суттєво збільшує продуктивність розпилювання, оскільки немає холостого ходу. Щоправда, для цих пилок потрібні й спеціальні верстати для їх сервісу.
– При такому великому асортименті, напевно, не просто давати собі раду із сервісним обслуговуванням?
– Усе залежить від організації процесу. При правильному підході жодних проблем не виникатиме навіть якщо в асортименті буде й тисяча різновидів – стверджую це із власного перевіреного роками досвіду. Загалом сервісне обслуговування надаємо двох різних видів:
- виїзд на підприємство, аналіз технічного стану обладнання та надання рекомендацій, що слід зробити, для того, аби збільшити продуктивність і досягти кращої якості;
- сервісне обслуговування стрічкових пилок.
На останньому зупинюся трішки детальніше. Кожна виготовлена нами стрічкова пилка має унікальний індивідуальний номер, за яким можна відстежити усю історію інструмента. Окрім того, до кожної пилки ми запровадили робочі листи, де записують дані про неї та роботи, що з нею здійснювали (ми записуємо свої процеси (вальцювання, загострення тощо), а на підприємстві – свої (час роботи пилкою, обсяг розпиляної нею деревини тощо)). Така інформація дає значно більше вхідних даних для якісного сервісного обслуговування. Коли пилка потрапляє у цех, то робітник ретельно оглядає її і звіряє інформацію у робочому листі, а далі записує, які операції слід виконати. Потім усі дані ще вносять в електронну базу даних, тож ми постійно контролюємо якість підготовки пилок.
Огляд привезених на сервісне обслуговування стрічкових пилок
– Клієнти привозять Вам пилки на сервісне обслуговування самі?
– По-різному. Є такі клієнти, що спеціально переобладнали машини під перевезення широких стрічкових пилок і доставляють їх самостійно. Також у нас є власна машини сервісної служби, якою ми забираємо від клієнтів пилки на сервісне обслуговування і відвозимо їм уже готові до роботи.
Машина переобладнана для перевезення широких стрічкових пилок
– Підприємству більше 30-ти років. Які технічні інновації та рішення за цей час розроблено і запроваджено?
– Ми дуже багато часу присвятили пошуку оптимальних параметрів як самої пилки, так і її зубців, аналізуючи причини неякісної роботи або виходу з ладу пилки. Результати втілено у нашій продукції. Зокрема, нещодавно ми розпочали виготовляти широку стрічкову пилку, у якої різний крок зубів. Таке рішення суттєво зменшує вібрацію пилки (щось на кшталт, коли солдатам при переході мостом забороняють іти в крок, щоб запобігти виникненню резонансу). Унаслідок цього зменшується ймовірність виникнення тріщин у пилці, зменшується рівень шуму, покращується винесення тирси, збільшується швидкість розпилювання, пилка краще розпилює мерзлу деревину.
Ще одна наша новація – контролер розпилювання. Коли стрічкова пилка входить в колоду, вона зазнає значного навантаження, яке спричиняє відхилення в один або інший бік. Величина відхилення залежить як від самої пилки (вальцювання, загострення, розведення (плющення), зусилля натягу), так і від швидкості подавання та виду розпилюваної деревини. Сенсор контролера, встановлений безпосередньо біля пилки вимірює величину її відхилення від необхідного положення і передає цю інформацію оператору на сигнальний дисплей, який обладнаний діодами трьох кольорів: зеленого, жовтого та червоного. Загорання кожного наступного діода рівноцінне відхиленню пилки на 0,1 мм. Коли світяться зелені діоди, то величина відхилення перебуває у допустимих межах, жовті – свідчать про наближення до критичної межі, а червоні – сигналізують про перевищення допустимого відхилення. Користуючись цим контролером, оператор має змогу розпилювати кожну колоду на максимально допустимій швидкості подавання з дотриманням високої якості розпилювання. Працює це дуже просто. Оператор почав розпилювання на певній вихідній швидкості і бачить, що світиться індикатор нульового відхилення пилки. Далі він поступово починає збільшувати швидкість подавання допоки контролер не просигналізує про відхилення пилки. Можлива й зворотна ситуація, коли за допомогою контролера оператор визначить, що для забезпечення якості швидкість слід знизити. Такі контролери ми уже давно встановлюємо на лісопиляльних підприємствах, і вони підтвердили свою ефективність. Зараз ми активно працюємо над розробкою новішої версії контролера, який дасть змогу аналізувати значно більше параметрів процесу розпилювання, зокрема: час перебування пилки в деревині; кількість пропиляних погонних метрів; величину відхилення пилки тощо. Усі вимірювані параметри контролер записуватиме у хронологічній послідовності, що дасть змогу здійснювати аудит робочого часу, виявляти вузькі місця, що призводять до зменшення продуктивності та погіршення якості, аналізувати роботу стрічкової пилки та багато іншого.
Янош Урбан деменструє реакцію контролера на відхилення стрічкової пилки
– Доволі цікава і практична розробка, адже на підприємствах незадовільну якість розпилювання часто пояснюють неякісними стрічковими пилками.
– Такі випадки і справді є. Справа у тому, що роботу стрічкової пилки потрібно не лише бачити – її слід відчувати. Якщо пилку щось «не влаштовує», то утворюються хвилі на пиломатеріалі або тріскає сама пилка. Коли оператор верстата не спроможний визначити що саме «не влаштовує» пилку, то про високу якість розпилювання й продуктивність можна забути. Певну роль тут відіграє й часте порушення підприємствами циклу підготовки стрічкової пилки до роботи. Та й самі стрічкопилкові верстати також можуть бути у незадовільному технічному стані. Усі ці фактори в комплексі призводять до незадовільних результатів. Ми завжди даємо рекомендації, що і як слід зробити, і ті, хто їх дотримуються, досягають високих результатів і активно розвиваються. На жаль, є й такі, що не хочуть дослухатися рекомендацій. За 30 років роботи таких я також бачив чимало.
– Чи не було у Вас бажання узагальнити здобутий досвід у, скажімо, практичних рекомендаціях для підприємств?
– Було й не раз. І це бажання уже втілено. Разом із професором угорського університету Яношем Добранскі ми підготували та видали книжку «Як можна знищити стрічкову пилку». Їй передували 15 років досліджень, під час яких вивчили більше сотні зразків використаних стрічкових пилок. Результати цих досліджень описані у книжці, основною метою якої є роз’яснення причин утворення тріщин на зубах стрічкових пилок. Якщо спробувати дуже коротко резюмувати цю працю, то це звучатиме так: усі проблеми полягають у неналежній технічній підготовці пилки.
– Які плани плекаєте на майбутнє?
– Цьогоріч український «А-ЛАП» відсвяткував 10 років діяльності. За цей час ми постійно нарощували виробничий потенціал і дійшли до нинішнього рівня: просторий цех, багато обладнання, налагоджена система. Проте бачимо, що попит на нашу продукцію постійно зростає і незабаром нам буде важко задовольнити його. Тому у найближчому майбутньому плануємо спорудити ще масштабніший виробничий цех, де зможемо встановити значно більше обладнання, підготувати та залучити до роботи більше кваліфікованих працівників. Словом, робитимемо усе для задоволення потреб наших клієнтів. Ну й, звичайно, при цьому не забувати про якість інструменту й надалі її покращувати, адже, як відомо, досконалості немає меж.