На думку експертів Польського економічного інституту, агресія Росії спричинила у 2022 році крах української торгівлі, як і всієї економіки.
Про це пише польське галузеве видання Meblarstwo – Komponenty i Technologie.
Як зазначають польські експерти, порівняно з 2021 роком обсяг українського експорту зменшився на 35%, а імпорту – на 19%. Окрім збитків від війни, основною причиною цього стала блокада головного торговельного шляху, який проходив через Чорне море і до 2022 року пропускав дві третини українського експорту. Торговельні шляхи були перенаправлені на сухопутні – передусім на польську залізничну інфраструктуру та морські порти.
Війна також зробила Польщу головним торговельним партнером України. У 2022 році польський товарообіг у міжнародній торгівлі з Україною зріс на 56% до 74,7 млрд злотих, з яких 45,6 млрд злотих становив експорт (зростання на 59% у річному вимірі), а 29,1 млрд злотих – імпорт (збільшення на 52%). Збільшення імпорту з України приблизно на 40%, до 2 млрд злотих, стосувалося, зокрема, й деревини та дерев’яних виробів, у тому числі меблів.
Як зазначає видання Meblarstwo – Komponenty i Technologie, збільшення імпорту меблів з України є також результатом успішної участі українських меблевиків у минулорічній виставці MEBLE POLSKA. Так, обсяг експортних замовлень, отриманих учасниками національного стенду Furniture of Ukraine за підсумками 2022 року, склав $784 тис. Більше того, переконані у Meblarstwo – Komponenty i Technologie, участь у виставці в Познані допомогла українським меблевикам збільшити продажі своєї продукції не лише до Польщі, а й до таких країн як Румунія, Латвія, Ірландія, США, Болгарія, Естонія, Молдова, Нідерланди, країни Балтії, Франція, Італія, Німеччина, Швеція, Фінляндія та Словаччина.
Своєю чергою, Українська Асоціація Меблевиків повідомляє, що українські виробники меблів ще раз довели та продемонстрували свою незламність, взявши участь у виставці MEBLE POLSKA 2023. Як зазначають в УАМ, національний стенд Furniture of Ukraine виглядав особливо потужно та надихаюче на фоні складної економічної ситуації на європейському ринку, через яку деякі із компаній, традиційно активних експонентів меблевої галузі, оголошують про відмову участі в цьогорічних виставках.
Наостанок зазначимо, що за даними Державної служби статистики України, у 2022 році експорт українських меблів склав $806 млн, що становить 77% у % до обсягу експорту меблів у 2021 році. Тобто у 2022 році експорт українських меблів скоротився на 23% порівняно із 2021 роком.
У той же час імпорт меблів до України за даними Державної служби статистики України склав $314,2 млн. У % до 2021 року це становить 53,9%, тобто імпорт меблів у 2022 році скоротився на 46,1% порівняно із 2021 роком.