Хорватський деревообробник Горан Маргетич виготовляє унікальну продукцію з деревини й експортує її в Італію. Нині його сімейна компанія переробляє 40-50 м3 колод за зміну. Впровадивши другу зміну з пилорамою Wood-Mizer, п. Маргетич планує найближчим часом збільшити завантаження обладнання із теперішнього 30-40% до майже 100%. От що він нам розповів у короткому інтерв’ю.
‑ Як Ви почали працювати з деревиною?
‑ Я зайнявся деревообробкою у 2009 році і відразу мав н6а меті експорт продукції в Італію. До цього майже 18 років я керував міжнародною транспортною компанією, в якої було 10 вантажних автомобілів. У той час часто чув від партнерів, що в Італії є потреба в дровах, особливо в сільських районах. Коли продав транспортну компанію разом з вантажівками й повернувся в Хорватію, виявив цікаву нішу: у нас у місті Нашице і його околицях не так багато виробників дров, тож це був шанс ‑ зайнятися експортом дров в Італію.
Так з’явилася сімейна фірма MARPES d.o.o.
‑ Яку деревину Ви переробляєте і що за продукцію виготовляєте?
‑ Ми займаємося винятково експортом власної продукції. У мене гарний досвід у логістиці, до якого тепер поступово додаються знання в деревообробці. Спочатку ми виготовляли тільки дрова для Італії, потім з’явилося виробництво садових меблів у сільському стилі й гойдалок зі старого дуба ‑ теж на експорт. А коли ми придбали верстат Wood-Mizer, то стали виготовляти ще різноманітнішу продукцію: різні будівельні елементи, дошки, інші пиломатеріали
‑ Чому Ви прийняли рішення купити верстат Wood-Mizer?
‑ Я довідався про технологію Wood-Mizer з інтернету, і, передусім, мене зацікавила економічність лінії, невисокі витрати енергії й праці і водночас висока продуктивність. Крім того, для мене важливо, що завдяки вузьким стрічковим пилкам лінія перевершує своїх конкурентів за виходом готової продукції із сировини. Старі пилорами, як правило, працюють від потужних двигунів, а інструмент для них коштує дорого, так що в результаті витрати на виробництво величезні. Такий розрахунок вплинув на мій вибір на користь стрічкової пилорами Wood-Mizer.
‑ Ви придбали лінію LT70R із завантажувальним конвеєром і дистанційним керуванням. Це найпродуктивніший верстат з жовтогарячої серії Wood-Mizer. Ви задоволені вибором чи може є якісь проблеми із цією пилорамою?
‑ Верстат цілком виправдав наші очікування, я не можу ні на що поскаржитися. Спочатку ми використовували його тільки для виготовлення пиломатеріалу, потрібного у власному виробництві. Але незабаром з’ясувалося, що є замовлення на пиломатеріали з від сторонніх осіб. Коли ми тільки обладнали стрічкову пилораму LT70R, були проблеми з стрічковими пилками ‑ вони часто рвалися. До нас на виробництво приїхав представник Wood-Mizer і навчив деяких тонкощів загострення й розведення цього інструмента. Відтоді пилки не рвуться, і все йде як по маслу.
‑ Якої продуктивності Ви досягаєте?
‑ Ми починали скромно, з 5‑10 м3 за зміну, але зараз уже набралися досвіду, а особливо після тренінгу по пилках, що для нас його організував Wood-Mizer, продуктивність стала збільшуватися, на першому етапі до 12‑13 м3 за зміну, а зараз ‑ до 17 м3 з потенційною можливістю збільшення до 18‑20 м3. Якщо рахувати разом із виробництвом дров, на сьогодні ми щодня переробляємо дві фури колод, а це близько 40‑50 м3 за зміну. На перший погляд, продуктивність непогана, але при цьому обладнання завантажене лише на 30‑40% потужності. Наша мета ‑ в майбутньому довести цей показник до 100%.
‑ Скільки осіб працює у Вас на виробництві?
‑ Враховуючи мою родину, п’ятнадцять осіб. На пилорамі Wood-Mizer задіяно 3 робітники на зміну. Я планую через кілька місяців відкрити другу зміну, тому що кількість замовлень збільшується. Моя дружина й син працюють разом зі мною, а дочка зараз вивчає економіку в університеті, і ми сподіваємося, що після закінчення навчання вона, можливо, теж прийде в сімейний бізнес.
‑ Які стрічкові пилки Ви використовуєте?
‑ Ми пиляємо стрічковими пилками DoubleHARD шириною 38 мм із профілем 7/34 і 10/30, загострюємо й розводимо їх на верстатах Wood-Mizer моделей BMS250 та BMT250.
‑ Які виробничі плани на майбутнє?
‑ Працюючи з деревиною, завжди придумуєш щось нове. Зараз от з’явився попит на ручки для мітли. Отже, незабаром нам знадобиться багатопилковий верстат, і я вже придивляюся до Wood-Mizer EG300 ‑ це крайкоріз із двома пилками який можна переналагодити на багатопил з п’ятьма пилками.