Система FSC: механізми та особливості її впровадження

Tags: 479 Views

Ми вкотре звертаємося до латвійської компанії «BM TRADA», яка не тільки надає лісівникам і деревопереробникам великий перелік сертифікаційних послуг, а й консультує з питань європейської стандартизації деревини та виробів із неї.

У цій публікації йтиметься про сертифікацію  лісів та ланцюжка поставок лісу й лісоматеріалів за стандартами FSC. Нагадаємо, що FSC – міжнародна неурядова організація, створена для сприяння відповідальному, неруйнівному керуванню глобальними лісами на базі розроблених стандартів для відстеження схем поставок деревини. Сертифікація та маркування дають споживачеві змогу ідентифікувати продукти з добре керованих та доглянутих лісів. Стандарт передбачає дві сертифікаційні складові: сертифікацію керування лісами (FM) та сертифікацію ланцюжка поставок (CоC). Про них докладніше розповідає експерт компанії «BM TRADA» Саніта Берке.

Звісно, в нашому виданні це вже не перша публікація на тему стандартизації за канонами FSC, але знадобиться їх ще не один десяток, аби наші лісівники та деревопереробники усвідомили потребу послуговуватися цивілізованими нормами господарювання, за якими в Україні працюють поки що одиниці.

– Потребу в такому контролі спричинила світова стурбованість надто швидким і часто  невпорядкованим скороченням на планеті лісових ресурсів. До речі, Україна через великі обсяги продажів нелегального лісу, які вже ні для кого не є секретом,  потрапила в зоні прискіпливої уваги з боку міжнародних контролюючих інституцій.

Наявність сертифікатів FSC підтверджує, що компанія вирішила діяти у відповідності з кращими методами лісогосподарювання, що базуються на потребі охорони довкілля та економічних і соціальних аспектах, й працювати з деревиною у законний спосіб цивілізовано заготовленою й проданою. Головним в системі FSC є стандарт FSC-STD-40-004 (v 3-0), що визначає основні вимоги, які висуває ця міжнародна інституція до лісівників і деревопереробників. Стандарт FSC-STD-40-003 передбачає сертифікації компаній, що мають кілька виробничих підприємств, дочірніх підрозділів, розташованих за різними адресами як окремі юридичні особи. Важливим у системі сертифікації є стандарт FSC-STD-40-005, що стосується використання лісосировини, яка може бути введеною в сертифікований ланцюжок поставок, навіть не будучи заготовленою в сертифікованих лісах – за умови дотримання певних вимог і процедур (FSC Controlled Wood). Компанія може продавати продукцію із позначкою FSC Controlled Wood, яка міститься в торговій і товаросупровідній документації, тільки якщо така продукція є сировинною або напівфабрикатом, а покупець FSC-сертифікований. Стандарт FSC-STD-40-006 розповсюджується  лише на окремі проекти. FSC-STD-40-007 – стандарт відстеження джерел походження вторинних матеріалів (приміром, паперу, картону, раніше використовуваної деревини тощо). Для FSC важливим чинником є наявність товарного знаку, тому вимоги до його використання регламентовані  навіть окремим стандартом – FSC-STD-50-001. Позначення FSC (на фото) свідчить, що продукт виготовлений із дерева, вирощеного в добре доглянутому лісі, – і це можна переконливо довести; що він вироблений компанією, яка відповідає вимогам безпеки праці й також може це довести.

Для того, аби  несертифіковану деревину залучити в ланцюжок постачання як контрольовану, компанії повинні оцінювати ризики. Є загальні критерії оцінювання ризиків, є національні, є спрощені – їх розробляє для себе конкретна компанія-виробник. В Україні є власна національна оцінка ризиків, застосовуючи яку можна використовувати несертифіковану деревину як контрольовану.

Сертифікація за стандартами FSC не є обов’язковою вимогою для тих, хто має справу з деревиною. Якщо ваші дилери чи кінцеві клієнти не вимагають від вас, щоби продукція була сертифікованою за стандартами FSC, можна їх не дотримуватися, але все частіше, особливо за кордоном, такі вимоги містяться в торговельних угодах. Навіть компанія-посередник у сертифікованому ланцюжку проходження деревини від заготівельної ділянки до виробника з неї кінцевого продукту додається в цей ланцюжок. Саме так, якщо ви купуєте чи перепродаєте сертифіковану деревину, то ви потенційно стаєте учасником цього ланцюжка – навіть якщо фізично цього матеріалу в себе не маєте. Таким чином, у ланцюжок поставок потрапляють як ті, хто виконує первинну переробку лісу-кругляка, так і ті, хто зайнятий вторинною переробкою, а ще торговельні посередники як із складом лісоматеріалів, так і без нього, дилери, видавництва друкованих видань та принтінг-хауси (адже папір – продукт, який теж підпадає під сертифікацію FSC). Якщо ж ланцюжок поставок перерветься, то на наступних етапах уже не можна лісоматеріал, напівфабрикат із нього чи готовий виріб декларувати як сертифікований.

Компанії «BM TRADA» – одна із тих в ЄС, котра наділена правом моніторити процеси поставок лісу й лісоматеріалів, контролювати постачальників, відстежувати ланцюжки постачань для того, аби на територію Євросоюзу не потрапляла нелегально заготовлена деревина, що буде порушенням європейського законодавства. У зв’язку з цим Україна в зоні прискіпливої уваги. Є навіть вказівка  – поставки лісу з України контролювати особливо ретельно.

Якими ж є сертифікаційні вимоги FSC?

Компанія, яка вирішила сертифікуватися в системі  FSC, повинна передусім визначити сферу сертифікації (продукти, операції, послуги). Навіть ті, що їй надають субпідрядники (приміром, аутсорсинг лісопильних послуг). Субпідрядник не обов’язково повинен бути сертифікований, а от його послуга, що надається сертифікованому замовнику, – так. Та й у будь-якому випадку вся сфера діяльності компанії не має неодмінно відповідати сфері сертифікації FSC. Приміром, компанія споруджує дерев’яні будинки і ще додатково продає дерев’яний брус. Клієнти, що замовляють житло, не вимагають, аби воно було сертифіковане, а ті, що купують клеєний брус, навпаки – вимагають. Тому компанія сертифікує лише брус.

Також необхідно визначити критичні контрольні точки, в яких найбільш ймовірні збої системи, відступи від стандартів, а відтак передбачити й методи та засоби недопущення можливих відхилень. Де й коли найчастіше проявляються такі критичні точки (в яких можливе змішування сертифікованої та несертифікованої деревини та які потребують особливого контролю)? Змішування може трапитися, якщо ретельно не перевірити закуповувані матеріали та продавця; не тільки при прийманні матеріалу, а й у процесі його зберігання, обробки, зберігання напівфабрикатів чи готової продукції. У тих випадках, коли є ризик потрапляння несертифікованих матеріалів у групи продуктів FSC, компанія повинна впровадити один або декілька з наступних методів їхнього поділу: фізичне відокремлення матеріалів; поділ матеріалів протягом певного періоду часу; ідентифікацію матеріалів (специфікація, маркування тощо).

Треба пильнувати, аби й в процесі продажу вами своєї продукції не зникла простежуваність її походження, аби був правильно застосований товарний знак. Ваші добре підготовлені працівники й повинні все це здійснювати й контролювати. Компанія готує річний зведений звіт за період з попереднього звітного періоду, підтверджуючи, що кількість продуктів, проданих з повідомленнями FSC, не перевищує обсягу закуплених. Компанія надає інформацію про доступні баланси за допомогою повідомлень FSC і застосовуваних коефіцієнтів виходу для кожної групи продуктів.

Якщо компанія здійснює закупівлі сертифікованої деревини чи виробів із неї, вона повинна добре знати своїх сертифікованих постачальників. Коли з’являються нові, треба перевіряти їхній статус у базі даних FSC і ретельно контролювати вхідні рахунки/накладні.  Завжди слід мати максимум інформації про всіх своїх сертифікованих постачальників, не кажучи вже про те, аби знати найменування постачальника, код його сертифіката, характеристики матеріалів, які він постачає.

Компанія повинна регулярно підтверджувати чинність сертифікатів своїх постачальників і їхніх груп продуктів, що належать до сфери сертифікації, використовуючи базу даних FSC (info.fsc.org) або шляхом синхронізації інших платформ із базою даних FSC.

Компанія організовує навчання і готує компетентні кадри (цю послугу надає й компанія «BM TRADA»), які забезпечуватимуть функціонування в компанії системи  FSC, вестимуть необхідну документацію, готуватимуть звітність про закупівлю і продаж тощо (передбачений п’ятирічний термін їх зберігання).  Система працюватиме правильно й ефективно, якщо буде забезпечене простежування руху лісоматеріалів по ланцюжку постачання: щоб починаючи  від виробника кінцевої продукції можна було у зворотному порядку «дійти» до ділянки лісу, де заготовляли деревину. Ну і, звісно, компанія-учасниця FSC повинна ретельно контролювати всі куплені й продані матеріали.

Загалом компанія зобов’язується дотримуватися цінностей FSC, підписавши декларацію, що є додатком до ліцензійної угоди FSC.

Часто запитують: якщо компанія сертифікована за вимогами FSC, то чи є потреба при цьому ще й у відомому й дуже поширеному в ЄС сертифікаті ISO 9001? Відповідь: він не обов’язковий, але бажаний.

– Якби ви розкрили зміст основного, визначального стандарту в системі FSC – FSC-STD-40-004 (v 3-0), загальне уявлення про нею було більш повним…

– Основні позиції цього стандарту так чи інакше мною вже означені: й загальні вимоги, й документальні. Але деякі моменти можна все ж таки уточнити, приміром, види сертифікації.

Індивідуальна сертифікація прийнятна, якщо компанія функціонує в одному або декількох місцях (за кількома адресами) на національному рівні (індивідуальна сертифікація з декількома сайтами). При цьому астосовують вимоги стандарту FSC-STD-40-004. Можлива сертифікація декількох сайтів компанії, двох або більше місць її дислокації або адрес, що належать одному власнику. А також компаній, які працюють за угодою про взаємне співробітництво, використовують  єдину систему керування (централізовані функції закупівель/продажів, одна торгова марка). В такому разі застосовують вимоги стандартів FSC-STD-40-004  і FSC-SDT-40-003. Передбачається й групова сертифікація: дві або більше незалежних, самостійних компаній можуть об’єднатися в групову сертифікацію, якщо кожен член групи має не більше 15 штатних працівників або до 25 штатних працівників і річний оборот до 1 000 000 доларів США; якщо всі учасники групи зареєстровані в одній країні.

– Яких ще вимог зобов’язує дотримуватися система FSC?

– Система сертифікації FSC зобов’язує її члена/учасника на його виробничих потужностях дотримуватися вимог безпеки праці, передбачених законодавством України та стандартом  ланцюжка поставок СоС. Мають бути: відповідальний за безпеку праці, письмові інструкції з техніки безпеки, слід організовувати навчальні заходи з питань техніки безпеки, треба мати індивідуальні засоби захисту, визначити оцінки ризиків на робочому місці, періодично влаштовувати перевірки стану здоров’я працівників.

Надає система сертифікації FSC значення й передбаченій процедурі розгляду скарг. Ключовим моментом тут є вимога вживати відповідних дій у разі надходження скарги щодо будь-яких недоліків, виявлених в процесах, що позначаються на дотриманні вимог сертифікації.

Якщо в ланцюжку поставок лісоматеріалів виявляють несертифіковану деревину, її треба не лише вилучити (відокремити), а й вжити додаткових заходів, аби унеможливити повторення такого потрапляння. Компанія повинна протягом п’яти робочих днів поінформувати про це орган із сертифікації і всіх клієнтів у письмовому вигляді. Таке повідомлення має бути зареєстрованим. Потрібно проаналізувати причини і вжити заходів для запобігання таким випадкам, повідомити орган із сертифікації про внесені виправлення й отримати підтвердження від органу із сертифікації про те, що невідповідність усунута.

Практикується в результаті виконання сертифікаційних зобов’язань використання трьох систем контролю: перевідної, відсоткової та кредитної.

Перевідна система – система контролю FSC-заяв, що передбачає найпростіший підхід до визначення заяв на вихідні матеріали шляхом прямого переведення FSC-заяв із вхідних матеріалів на вихідну продукцію. За допомогою поділу прийнятного матеріалу від неприйнятного зв’язок між вхідним і вихідним матеріалом забезпечується на всіх етапах виробництва. Перевідна система може застосовуватися до всіх видів груп FSC-заявленої продукції та робіт.

Відсоткову та кредитну системи FSC-контролю використовують у тих випадках, коли перевідна система й фізичний поділ сертифікованих і несертифікованих матеріалів неможливі (приміром, на лісопилках або паперових фабриках). Що ж до відсоткової, то розрахунок відсотка застосовують до конкретної партії продукції – відсоток є часткою використаного сертифікованого і несертифікованого вихідного матеріалу. Цю систему не можна застосовувати, зокрема, до продажів продукції з вихідною заявою «FSC 100%»; до торгівлі та поширення готової продукції з деревини й паперу.

Кредитна система – система контролю FSC-заяв, що дає змогу продавати частину вихідного матеріалу з кредитною заявою пропорційно до кількості залікових вхідних матеріалів. Вигідна вона тим, що нема необхідності фізично відстежувати продукт, різні вхідні заяви можна змішувати при виробництві та зберіганні й продавати з наявного кредитного балансу. Але компанія повинна продемонструвати достатні ресурси й компетентність для ведення віртуального обліку в межах кредитної системи.

Поширити статтю