Учитель праці в Шотландії доводить актуальність традиційної каркасної технології на сучасному ринку. І підкріплює свої докази найкращим способом – відкриває власний бізнес.
Джеймс Томсон з містечка Гленротс, назва якого багато про що говорить будь-якому цінителеві шотландського віскі, заснував компанію Thomson Timber у 2007 році. Замолоду він працював інженером-механіком в Австралії й Единбурзі. Повернувшись додому став шкільним учителем праці, чим і займався 20 років.
«Натхнення прийшло від моїх учнів, ‑ розповідає Джеймс. ‑ Один з них запитав мене: навіщо нам всі ці столярні навики? Усе одно після школи ми відправимося прямо на завод».
«Я подумав: треба показати їм, де дотепер використовуються ці традиційні навики».
Питання учнів було цілком доречним, і Джеймс вирішив насамперед з’ясувати, де ремесло теслі як і раніше цінується. Виробництво якісних меблів ‑ одна з таких галузей. Важливі й реставраційні роботи в старих будинках, де багато конструкцій з дуба, ‑ у Великобританії таких будинків побудовано чимало.
Але галузь, що справді привернула увагу Джеймса, ‑ це дерев’яне каркасне домобудівництво.
Джеймс вирішив, що будівництво дерев’яного каркаса прекрасно покаже дітям, що вміння стукати молотком, пиляти й забивати цвяхи може дуже пригодитися. Із цією ідеєю він прийшов у місцеві лісозаготівельні компанії, і вони охоче відгукнулися, надавши деревину для шкільного позакласного курсу. Разом з учнями Джеймс спорудив перший у своєму житті дерев’яний каркас.
«Я хотів заохотити дітей глянути дещо під іншим кутом на проблему майбутньої роботи, ‑ стверджує Джеймс. ‑ У цьому була уся суть експерименту».
Однак, коли будівництво завершили, спонсори-лісозаготівники сказали йому, що на ринку є попит на такі проекти, і якби Джеймс всерйоз вирішив зайнятися каркасним домобудівництвом, з великою ймовірністю він би досяг успіху.
Натхнений і заінтригований перспективою стати самому собі босом і при цьому працювати з улюбленим матеріалом, Джеймс вступив на курси каркасного домобудівництва спочатку в Англії, а закінчивши їх, ще й у Сполучених Штатах, де половина країни забудована каркасними спорудами. У США він відвідував лекції відомого архітектора Стіва Чаппеля зі школи традиційного будівництва Fox Maple School.
«Схоже в Америці ця система глибоко продумана. Вони взяли все найкраще із традицій тих національностей, що там оселилися», ‑ вважає Джеймс. Завдяки такому різнобічному навчанню, Джеймс тепер може вибирати з безлічі способів зведення й з’єднання каркаса.
Починаючи з 2007 року, після того, як він побудував кілька пробних будинків і виявив, що вони швидко й з вигодою продаються,Джеймс цілком присвятив себе власної компанії Thomson Timber. Йому дуже допомогли різноманітні пізнання в машинобудуванні, досвід роботи з комп’ютерними видавничими програмами й деякі навички в маркетингу. Його знання AutoCAD полегшило проектування будинків і стандартизацію традиційних методів.
«Мій син Крейг працює разом зі мною. Він має університетський ступінь по мистецтву й філософії, ‑ розповідає Джеймс. ‑ Поки він вчився, я думав, яке майбутнє його чекає з таким дипломом? Виявилося, що його здатність візуалізувати предмети в трьох вимірах, ‑ це рідкісна й на диво корисна річ в нашій справі. Крім того, йому ніколи не потрібно повторювати щось двічі. І він фахівець в AutoCAD».
Компанія Thomson Timber базується на схід від Гленротс, у сільській місцевості, за декілька хвилин їзди від узбережжя й Единбурга. Місце виявилося ідеальним. Джеймс бере участь у сільських ярмарках, де швидко споруджує каркас, і глядачі в захваті, замовлення так і сиплються після кожної виставки.
«Багато хто тримають коней, і ми завжди раді таким клієнтам», ‑ говорить Джеймс.
«Якщо ви подивитеся на готові будинки, які пропонують на ринку сьогодні, вони виглядають занадто неміцними, якимись кволими, ‑ стверджує Джеймс. ‑ Люди готові витратити дещо більше грошей й побудувати собі житло на все життя».
Споконвічно Джеймс обговорює із клієнтами їхньої ідеї. Разом вони накидають попередню тривимірну графіку для прибудови, сараю або альтанки ‑ загалом, того, про що клієнт мріє. Вони обговорюють параметри проекту й вносять зміни в план по мірі просування.
Потім, Джеймс робить офіційну пропозицію, що містить малюнок в AutoCAD з розрахунком необхідних матеріалів, точний кошторис і план робіт. Коли домовилися про ціну, Джеймс іноді робить макет проекту й розглядає його із клієнтом ще раз.
«Мій досвід показує, що макет допомагає клієнтові зрозуміти, як це буде виглядати в реальності. Найчастіше на стадії макета клієнт вирішує переставити об’єкт в інше місце, перемістити двері, змінити положення в просторі, щоб був інший вид з вікна.» Створення макета допомагає й Джеймсу: так він може продумати, як оптимально виконати з’єднання каркаса.
Кілька разів Джеймс задіяв свої комп’ютерні навички, щоб накласти фото макета на фото двору клієнта й одержати точніше представлення, як проект буде виглядати остаточно, або, щоб переконатися, що будинок не буде перешкоджати виду, що відкривається, на море. Ці зусилля сповна окупилися: завдяки макетам безліч угод вдалася довести до кінця.
Після того, як план погоджений, починається справжня робота! Майбутній пиломатеріал часто вибирають ще на корені, до того, як дерева зрубані, щоб переконатися, що дерево буде належної довжини і якості. Коли колоди доставлені, відбувається подальша селекція: правильна деревина повинна бути підібрана для кожного елемента конструкції.
Потім колоди завантажують на пилораму й перетворюють їх у брус або балки. Балки, приміром, вирізають із серцевини колоди, щоб у майбутньому при усадці вони зменшувалися рівномірно з усіх боків.
«Це одна з головних причин, чому ми вирішили завести власну пилораму, ‑ пояснює Джеймс. ‑ Ми не могли замовити конкретний спосіб випилювання елементів на інших лісопилках. А в дерев’яному каркасі це дуже важливо. Ми повинні одержати елементи конструкції, випиляні особливим способом з певних частин стовбура, беручи до уваги майбутні навантаження й усадки, яких зазнає матеріал після складання каркаса».
Пилорама LT15 від компанії Wood-Mizer рекламується у Великобританії як доступна інвестиція для новачків у лісопилянні. Хоча це один із самих недорогих стрічкових верстатів на ринку,лісопилка Джеймса виявилося досить надійною, і протягом 10 років жодного разу його не підвела. Вона розпилює колоди діаметром до 70 см і довжиною до 5,4 м. Балки й брус випилюють так, щоб згодом піддати їх простругати й здійснити фінішну обробку.
«Великий плюс цієї стрічкової пилорами Wood-Mizer, що на станині знаходиться не лише пиляльна, а ще й стругальна головка, і нам не потрібно переносити важкий брус із пилорами на окремий стругальний верстат, ‑ пояснює Джеймс. ‑ Ми відразу його стружемо й одержуємо відмінну поверхню для внутрішньої обробки інтер’єру».
Як тільки брус готовий, знову вступає в справу креслення в AutoCAD і визначають місця з’єднань, у яких формують пази за допомогою фрези або традиційної стамески. Як правило,Джеймс робить пробний монтаж будинку, але для проектів, які недоцільно збирати повністю, вони перевіряють точність стиків. Зараз з’явилися замовлення на будівлі, які потрібно легко зібрати й розібрати. Це різні павільйони й альтанки для ярмарків, сільських свят і презентацій. Джеймс зупинився на механічній системі з’єднання каркаса, якій він тепер надає перевагу перед традиційним методом шипового з’єднання.
«Методів багато. Я проаналізував приблизно дюжину з них, ‑ розповідає Джеймс. ‑ На мій погляд, найпростіший і ефективний спосіб з’єднання каркаса ‑ це система TimberLinx. Вся будівля збирається практично за допомогою розвідного ключа. Ми зводимо й розбираємо будинки за кілька годин без спеціального обладнання».
Завдяки цій системі з’єднання, Джеймсу спала на думку нова ідея для бізнесу, над якою він зараз працює. Це набори «Зроби сам». Безумовно, звучить багатообіцяюче, як нова ринкова ніша, де можливе зростання. Thomson Timber буде готувати каркас будівлі й складати в ящик, стіни якого являють собою ізоляційні панелі. Каркас може бути відразу пофарбований, а панелі використовувати як ізоляцію стін або даху, що зробить будівлю вітро- і вологостійкою.
«Іноді я замислююся, дивлячись на тільки що зібраний будинок, ‑ розповідає Джеймс, ‑ ця споруда точно переживе мене! Наші клієнти розповідають, що дивитися на проекти «Thomson Timber» приємніше, ніж на види природи з вікна. Це великий комплімент».