Наприкінці вересня латвійські лісівники переймали досвід роботи із лісозаготівельною технікою на крутих схилах в Австрії. Як це було і для чого потрібно, розповіли у АТ «Latvijas valsts meži» (LVM). Публікуємо цю інформацію, адже вона може бути цікавою і для українських лісівників.
Отже, як розповіли у LVM, передумовою обміну досвідом стало те, що на частині територій, де АТ «Latvijas valsts meži» в рамках проєкту «LIFE-IP «LatVaiNature» відновлює та урізноманітнює стан лісових біотопів, що мають значення для Європейського Союзу, а також випробовує дружні до довкілля методи ведення лісового господарства, роботи необхідно проводити на крутих схилах. Тому наприкінці вересня працівники LVM, залучені до проєкту, вирушили в навчальну поїздку до Австрії, щоб покращити знання про найкращі та найсучасніші рішення для лісозаготівельних робіт на крутих схилах.
Як йдеться у повідомленні LVM, під час ознайомчої поїздки спеціалісти LVM відвідали одну з територій державних лісів Австрії, де лісозаготівля здійснюється на крутих схилах – в горах. Там вони побачили в дії канатні системи та лебідки, які широко застосовують в гірських районах Австрії, що дає змогу проводити лісозаготівлі на крутих схилах.
«Здійснюючи професійну охорону природи – відновлюючи різноманітні лісові біотопи, які мають значення для Європейського Союзу, де лісогосподарювання або взагалі не велося, або здійснювалося обмежено, ми стикаємося з новим досвідом і технічними викликами. Наприклад, відновлення ясеневих лісів, яке також передбачає розчищення схилів від дерев і кущів, раніше не проводилося в Латвії в таких великих масштабах – ми перші, хто виконує роботу в таких складних умовах. Якщо ми хочемо, щоб і без того рідкісні ясеневі ліси вижили, необхідно продовжувати роботу із їх збереження. Тому досвід, отриманий в Австрії, і технологічні рішення, які там застосовуються, є цінними як для вдосконалення наявних методів, так і для можливих майбутніх рішень щодо управління такими лісами. Деякі з технологій, побачених в Австрії, можна застосувати і до болотистих улоговин», – пояснює Ієва Рове, фахівчиня із біотопів та членкиня правління LVM.
Австрійці навчилися використовувати на крутих схилах ту ж техніку, що і на рівнинній місцевості Латвії. Низка компаній спеціалізується на переобладнанні лісозаготівельної техніки, пристосуванні її для роботи на схилах, наприклад, переобладнанні маніпуляторів для роботи на крутих схилах.
На значних схилах, де немає можливості працювати переобладнаними лісовими машинами, використовують канатні системи, які встановлюють як на звичайний сільськогосподарський трактор, так і на вантажівку.
Гірський рельєф Австрії змушує лісівників не лише думати про адаптацію технологічних рішень, але й все частіше застосовувати методи, які налічують сотні років. Наприклад, для переміщення заготовленої деревини австрійськими гірськими схилами використовують арденських коней місцевої породи норікен. Коні легко дістаються туди, де техніка не може працювати, і є свідченням широкого і сталого підходу до співпраці між природою і людиною.
Під час навчальної поїздки фахівці LVM також мали змогу побачити новітню лісогосподарську техніку та обладнання для роботи на крутих схилах на одній з найбільших виставок лісової галузі AUSTROFOMA 2023, повідомляють у АТ «Latvijas valsts meži». На виставці не було постановочних демонстрацій техніки – йшлося про цілеспрямоване керування лісами, що знаходяться в управлінні «Державних лісів Австрії» (Österreichische Bundesforste AG (ÖBf AG)-ред.).
Як повідомляють в АТ «Latvijas valsts meži», у рамках проєкту «LIFE-IP «LatVaiNature» LVM відновлює рідкісний ясеневий ліс у природному заповіднику «Grebļukalns», де за допомогою лісогосподарських робіт проводяться різні біотехнічні заходи, які замінють вітер, пожежі та інші природні явища, необхідні для існування ясеневого лісу. Круті схили заповідника «Grebļukalns» необхідно очистити від ліщини, а порослий ясенем кряж – від ялини, яка спричиняє сильне затінення для рідкісних латвійських видів сонцелюбних рослин, що там ростуть. Частина методологічних рішень була отримана в рамках проєкту KHZ-SAM, що працює в природному парку «Numernes valnis» і природному заповіднику «Posolnīca», де LVM відновлює і урізноманітнює майже всі ясеневі ліси в Східній Латвії. Застосування рішень, реалізованих в одному проєкті, на робочих ділянках іншого проєкту забезпечує не тільки виконання робіт в рамках даного проєкту, але й передачу і спадкоємність знань.
Зазначається також, що під час проєкту «LIFE-IP «LatVaiNature» (2021-2028) LVM проведе три роботи з відновлення лісових біотопів, що мають значення для Європейського Союзу, і випробує дружні до довкілля методи ведення лісового господарства на загальній площі понад 100 га на чотирьох пілотних лісових ділянках, залежних від пошкоджень, спричинених природніми явищами.