Інвентаризація лісів України

46 Views
Фото: УкрНДІЛГА

26 квітня відбулася презентація перших результатів інвентаризації лісів з використанням засобів дистанційного зондування Землі (ДЗЗ-Інвентаризація) і матеріалів Національної інвентаризації лісів та лісовпорядкування. Проведення ДЗЗ-Інвентаризації лісів у 2023 році стало можливим завдяки співпраці українських і німецьких експертів у рамках проєкту «Технічна підтримка розвитку лісової політики та впровадження національної інвентаризації лісів» (SFI) за підтримки Федерального міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини.

Науковці УкрНДІЛГА надають експертну підтримку розвитку національної інвентаризації лісів (НІЛ) в Україні, зокрема вони є співавторами методики НІЛ України (спільно з Центром НІЛ), забезпечують науково-методичну підтримку процесу збору й аналізу даних національної інвентаризації, беруть участь у проведенні тренувань виконавців НІЛ, в налаштуванні програмного забезпечення Field-Map для польового збору даних, а також у побудові системи контролю якості цих даних.

Презентація відбулася в змішаному онлайн-офлайн форматі. В заході взяли участь понад 80 осіб – представники Держлісагентства, Міндовкілля, Центру НІЛ і ВО «Укрдержліспроєкт», національні та міжнародні експерти проєкту SFI, науковці УкрНІДЛГА, НУБІП і НЛТУ, представники Товариства лісівників України та неурядових природоохоронних організацій. Модератором заходу був Кравець П.В., провідний науковий співробітник відділу інвентаризації лісів, моніторингу, сертифікації та лісовпорядкування Інституту.

З вітальним словом виступили в.о. начальника відділу охорони та відтворення лісових ресурсів Міндовкілля Борсук А.А. та начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Держлісагентства Будзінський І.Л., які підкреслили важливість проведених дослідження й подякували уряду Німеччини за підтримку національної інвентаризації лісів в Україні.

У своїй доповіді генеральний директор ВО «Укрдержліспроєкт» Мельниченко В.А. висвітлив основні етапи розбудови системи НІЛ в Україні, включаючи пілотні регіональні інвентаризації, розробку законодавства, а також заплановані обсяги робіт. В Україні діяльність щодо національної інвентаризації лісів розпочалася у 2021 році та поновилася незважаючи на війну в 2023 році. Існуюча мережа НІЛ налічує 96 тис. ділянок, з яких понад 20 тис. є лісовими, які потребують проведення наземних обстежень. Національна інвентаризація в Україні здійснюється Центром НІЛ, підрозділом ВО «Укрдержліспроєкт», згідно з Порядком проведення національної інвентаризації, затвердженим Кабінетом Міністрів України. У цей Порядок було внесено зміни у зв’язку із воєнним станом, зокрема скасовано 5-річний цикл НІЛ, а до переліку методів збору даних додано технології дистанційного зондування, в тому числі зазначено можливість використання аеро- або супутникових знімків для важкодоступних ділянок.

Фото: УкрНДІЛГА

Виклики воєнного часу для НІЛ, зокрема скорочення фінансування, організаційні та матеріальні проблеми й відсутність доступу до частини територій зумовили необхідність пошуку альтернативних польовим обстеженням рішень. В рамках проєкту SFI («Технічна підтримка розвитку лісової політики та впровадження національної інвентаризації лісів») у 2023 р. було розпочато пілотне дослідження, яке включало в себе комплексне рішення, що об’єднало дані наземних спостережень НІЛ, лісовпорядкування та ДЗЗ.

Міжнародний експерт проєкту Хайно Полей, який 30 років працює в службі Федеральної інвентаризації лісів Німеччини, проаналізував ключові фактори успішної НІЛ, та ступінь їх впровадження в Україні.

Фото: УкрНДІЛГА

Проф. НУБіП Миронюк В.В., який є експертом проєкту від України, розповів про методологію та основні результати ДЗЗ-Інвентаризації.

Фото: УкрНДІЛГА

Для калібрування інформації з супутникових знімків Sentinel 2 використано польові дані з понад 4 тис. ділянок НІЛ, обстежених у 18 областях України, а для недоступних територій – останні дані лісовпорядкування. За методикою ДЗЗ-інвентаризації змінено підхід до визначення лісу: до лісів віднесені ділянки, вкриті деревною рослинністю з мінімальною зімкнутістю намету деревостану понад 50 %, виявленою на рівні пікселів 20×20 м, незалежно від їх правового статусу. Таким чином, у категорію «ліси» потрапили не лише лісові землі, але й зелені насадження міст і самозаліснені ділянки. На відміну від затвердженої методики НІЛ, ДЗЗ-інвентаризація надає меншу кількість показників і з більш низькою точністю.

Результати ДЗЗ-інвентаризації  включають не лише таблиці зі статистичними даними але й лісові карти (лісовий покрив за панівними видами/групами видів, запаси деревостанів, запаси вуглецю тощо).

ДЗЗ-Інвентаризація виявила загальну площу лісів України – 11,2 млн га, з яких 1,7 млн га були тимчасово окуповані  агресором або зазнали впливу військових дій. Лісистість за цією оцінкою становить 18,6 %. Загальний стовбуровий запас – 2.8 млрд м3, а середній запас деревостанів – 251 м3/га. Таким чином, площа лісів і запас деревини є значно вищими, ніж очікувалося на основі попередніх досліджень. Сумарний об’єм депонованого вуглецю в українських лісах (у фітомасі деревостанів) за оцінками становить близько 944 млн тон.

Дані ДЗЗ-Інвентаризації викладено в публічному доступі за посиланням nfi.lisproekt.gov.ua, при чому користувачі можуть робити запити самостійно й отримувати зведені результати у вигляді таблиць, наприклад, для груп деревних порід і природних зон тощо. Також можна отримати інформацію про використану методологію.

Таким чином, проєкт демонструє кращі європейські практики щодо відкритості даних НІЛ і надає можливість використовувати ці дані для широкого спектру потреб: для стратегічного планування в сфері лісового господарства, державного управління лісами, господарських і наукових цілей, тощо.

Слід зазначити, що отримані дані мають велику цінність і мають бути використані на благо держави. Керівник проєкту Фолькер Зассе в своїй доповіді підкреслив важливість отриманих даних ДЗЗ-інвентаризації й напрямки їх подальшого удосконалення та використання. Точність даних ДЗЗ-інвентаризації може бути покращена завдяки використанню ГІС, даних держгеокадастру щодо форм власності та користувачів земельних ділянок.

Фото: УкрНДІЛГА

В цілому напрацювання проєкту можуть бути використані в  національній інвентаризації лісів України на регулярній основі. В рамках продовження проєкту за результатами ДЗЗ-інвентаризації планується проведення сценарного моделювання потенційної доступності використання деревини.

Підбиваючи підсумки панельної дискусії, Павло Кравець наголосив про важливість отриманих результатів для прийняття політичних рішень в Україні. Водночас, нагальним завданням залишається необхідність донесення цієї інформації з відповідною інтерпретацією як до осіб, що приймають рішення, так і до широкої громадськості через посилення комунікації. Адже йдеться не лише про потенціал для збільшення обсягів заготівлі деревини, а й про можливість більшого внеску в процеси запобігання зміні клімату та надання лісами екосистемних послуг, а також про додаткові можливості для реалізації євроінтеграційних прагнень у лісовому секторі та кращі умови для зеленого відновлення країни. Національна інвентаризація лісів у поєднанні з її науковим і методичним супроводом потребує потужної підтримки та подальшого розвитку.

Відділ інвентаризації лісів, моніторингу,

сертифікації та лісовпорядкування

УкрНДІЛГА

Поширити статтю