Клей: наповнений чи ненаповнений?

Виробники й постачальники клейових матеріалів доволі часто стикаються із ситуацією, коли проблеми личкування виробів на виробництвах списують на «незадовільну» якість клею. У відповідь на претензії щодо поганих характеристик клейових матеріалів виробники клеїв справедливо радять клієнтам звернути увагу на дотримання необхідних вимог щодо режимів роботи обладнання, а також на кращий вхідний контроль використовуваних облицювальних матеріалів.

Клей-розплави посідають одне з найважливіших місць серед клейових систем, котрі використовують у меблевому виробництві. Їх застосовують для облицювання крайок щитових деталей, профільних погонажних виробів і монтажних робіт.

Останнім часом споживачеві часто доводиться обирати між наповненим і ненаповненим клей-розплавом. У наповнені клеї (саме тому їх так називають) обов’язково входить спеціальна речовина – наповнювач. Як наповнювач зазвичай використовують крейду, мікрокальцит, тальк, оксиди цинку і титану, кольорові пігменти. Основних цілей введення наповнювача до складу клейової системи споконвічно було дві. Перша – підвищення в’язкості клею для фіксації поверхонь ще до «схоплювання» клею. Ця властивість необхідна під час склеювання матеріалів, які неможливо фіксувати на тривалий строк. Друга, значно важливіша,– зниження вартості клею.

Переваги наповнених клеїв-розплавів:

  • краще заповнення пор поверхні;
  • можливість вибору кольору;
  • плавніша залежність в’язкості від температури, завдяки чому легше досягти стабільної витрати.

Якщо для облицювання деталей меблів застосовують товсті полімерні матеріали або шпон із порід деревини з великими порами (наприклад, із дуба), рекомендують використовувати наповнені клеї-розплави, котрі запобігають «пробиття» клею крізь пори деревини і формують пружно-еластичний твердий клейовий шов. Останнє унеможливлює відшарування матеріалу внаслідок внутрішніх напружень.

Однак у наповнених клеїв є й істотні недоліки:

  • швидке зношування обладнання для нанесення клею, у результаті абразивної дії наповнювача;
  • неможливо наносити за допомогою форсунок;
  • підвищена щільність;
  • швидше утворення нагару, порівняно з ненаповненими.

Головною метою розроблення ненаповнених клеїв-розплавів на основі етиленвінілацетату (ЕВА) стало намагання досягти меншої витрати клею й, відтак, одержати майже невидимий клейовий шов. Тонкий клейовий шов дає змогу відмовитися від підбирання клею під колір ламінованої ДСП і матеріалу крайки. Завдяки цьому не потрібно зупиняти обладнання для зміни клею, а відтак можна підвищити продуктивність та ефективність його використання.

Незважаючи на вищу вартість ненаповнених клеїв, їх масова витрата, як правило, суттєво менша (до 40%), тому їх застосування може бути економічно вигіднішим, ніж наповнених. Особливо яскраво цей фактор проявляється в процесі облицювання профільних погонажних виробів. Ненаповнений клей-розплав забезпечує кращу міцність клейового з’єднання. Перш за все це відбувається завдяки підвищенню адгезивної міцності шва, що забезпечує краще змочування поверхонь склеюваних деталей. Також сприяє цьому й хороша когезія самого клейового прошарку. Окрім того, такий клей має вищу теплостійкість, ніж наповнений. Для нанесення ненаповненого клею не потрібно спеціальних пристосувань. Клей можна наносити звичайною форсункою або вальцями. Слід зазначити, що при використанні форсунок витрата клею може бути меншою приблизно на 20%, порівняно з нанесенням клею вальцями.

Порівняння наповнених і ненаповнених клеїв

Ще один вагомий аргумент на користь ненаповнених клеїв – вони придатні для реалізації сучасних перспективних способів нанесення клею. Останнім часом для нанесення клею при облицюванні профільних деталей частіше застосовують регульовані за шириною шліцеві сопла. Переваги такої технології облицювання профільних деталей:

  • нанесення рівного й суцільного клейового шару забезпечує при олблицюванні тонкими й високоглянцевими плівками рівну поверхню;
  • зменшення витрати клею;
  • під час застосування тонких термопластичних плівок нетривалий контакт із системою нанесення не призводить до їхнього розтягання;
  • закрита система нанесення забезпечує менше забруднень клеєного шару пилом.

Вибір на користь певної клейової системи все більше залежить від універсальності клею під час облицювання деталей меблів. Причиною цього є прагнення знизити виробничі витрати, які зростають за необхідності зміни клею; а також при використанні різних облицювальних матеріалів. Вибір типу клею для облицювання профільних погонажних виробів залежить від типу обладнання, виду облицювального матеріалу (ПВХ, АБС, шпон тощо), його товщини; швидкості подавання профілю; можливого робочого діапазону температур; наявності технічних засобів захисту навколишнього середовища (загальної й місцевої вентиляції).

Особливо ретельно слід підходити до підготовки всіх використовуваних матеріалів до роботи: будь-які, навіть дрібні, забруднення знижують адгезію, а через низьку температуру матеріалу виникає часткове або повне розшарування (клей застигає швидше, ніж необхідно). Врахувати всі ці аспекти нескладно, але саме вони є запорукою високої якості готового виробу.

Зараз дедалі популярнішими стають клеї із підвищеною термостійкістю, що пов’язано з такими факторами:

  • можливість нанесення на поверхню оздоблювального матеріалу (наприклад, шпону) лакофарбових матеріалів із подальшим їх сушінням при температурі до 100°С. Таке сушіння висуває підвищені вимоги до термостійкості клейового з’єднання;
  • при виробництві кухонних і меблів для ванних кімнат, необхідна термостійкість становить до 100°С.

Для випадків, коли потрібно забезпечити підвищену термостійкість клейового з’єднання (до 120°С), широкого застосування набули клеї-розплави на основі аморфного поліальфаолефіну (АПАО). Такий клей можна наносити на деталі за допомогою ручних пістолетів або використовувати на автоматичних лініях нанесення клею з вальцями або форсунками. Завдяки хорошій адгезивній здатності, міцному склеюванню, підвищеній теплостійкості клей-розплав на основі АПАО набув широкого застосування у меблевій промисловості.

Клей-розплав на основі поліуретану (ПУР) забезпечує з’єднання практично будь-яких матеріалів. Утворений клеєний шов міцний і стійкий до впливів температури, вологи й різних хімічних середовищ. Однак він дорожчий від клеїв на основі ЕВА й потребує складного, а значить, й дорожчого, обладнання для нанесення. З цієї причини ПУР-клеїв майже не використовують для облицювання профільного погонажу.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *