Коли в партнерах дроворуб

Виробництво дров вважається найбільш простим, доступним і найменш затратним щодо стартового капіталу видом деревопереробки, а відтак і деревопереробного бізнесу. Головне – мати у бізнес-партнерах надійного дроворуба (колуна).

Звісно, лише дроворубом не обійдешся: потрібна  деревина для його роботи, потрібен склад і для неї, і для готової продукції. Але дроворуб все ж має бути першочерговим придбанням. Якого придбати? Для того й готувалася ця стаття, аби запропонувати варіанти.

Виробників, типів, видів і моделей дроворубів багато

Найбільший прибуток у цьому бізнесі можна отримати, якщо брати участь у всьому ланцюжку заготівлі дров, із початку і до кінця – від заготівлі деревини до доставки колотих дров клієнту. На ліс «на пню» одна ціна. На колоди – вже інша. На колоди, розпиляні на чурбаки,  – ще інша. І, нарешті, верхівка піраміди в цьому бізнесі – поколені дрова. Кожен етап робіт передбачає збільшення вартості для кінцевого споживача.

Однак якщо грошей і можливостей на старті замало, можна вбудуватися в технологічний ланцюжок і на кінцевій стадії. Купувати вже нарізані чурбаки, колоти їх і продавати дрова всім бажаючим. Або можна надавати послуги тим, у  кого є чурбаки, але вони не мають часу, сил  чи засобів їх поколоти. Знову ж, у будь-якому випадку без дроворуба не обійтися, якщо ви підприємець, а не ходите на підзаробітки із сокирою.

Слід враховувати, що в поняття «дроворуб» можна вкладати в різний зміст. Загальноприйнятим вважається, що дроворуб – це пристосування, яке здійснює тільки розколювання деревини, а дроворубний верстат – це агрегат, який здійснює розкряжування деревини (поперечне розпилювання колоди поперек волокон) із подальшим  розколюванням нарізаних чурбаків. Та й серед пристроїв одного виду також є дуже багато відмінностей. Серед дроворубних верстатів є електропровідні моделі, з приводом від дизеля, з приводом від трактора, бензинові дроворуби, дроворуби, що працюють від дизель-генератора, комбіновані. Є горизонтальні й вертикальні дроворуби. У горизнтальному чурбак (колода) лежить нерухомо в шлюзі, а ніж рухається на нього. Або колода укладається в горизонтальний шлюз і штовхається в напрямку ножа. Перевагою таких машин є їхня універсальність і безпека. У вертикальних чурбук фіксується вертикально, а згори  на нього тисне ніж (колун).

Також поділяють дроворуби на ланцюгові, рейкові, гідравлічні, гвинтові.  Найбільшою популярністю користуються гідравлічні дроворуби. Принцип роботи будь-якого колуна однаковий. До упору подається чурбак, який розколюється спеціальним пристроєм («гвинтом», «шурупом», «колуном») під плавним поступовим тиском або різким рухом.

Австрійські дроворуби у числі топових

На виставці «Лісдеревмаш» ми поцікавилися новинками в цій категорії техніки. Їх було представлено не так багато, зокрема знайшлася така новинка на стенді луцької компанії «KMA Ukraine», котра постачає деревообробну техніку авторитетних торгових марок.

Провідний фахівець компанії Андрій Ковальчук, повідомив, що представлено дроворуб моделі Zipper ZI-HS12TN однойменного австрійського виробника.

Це – потужний вертикальний дроворуб, який із легкістю дрібнить чурбаки, адже потужність його двигуна 3500 Вт. Електроживлення  – розетка 380 вольт. Дроворуб даної моделі – стабільна й стійка до крутіння сталева конструкція. Керувати ним легко завдяки безступінчастому регульованому спліт-ліфту.

Особливості моделі ZI-HS12TN: у ній передбачений захист від стрибка напруги й перевантаження; оптимальний показник потужності для роботи з твердою і вологою деревиною; для розщеплення невеликих полін застосовується обмежувач; високий рівень безпеки оператора реалізований дворучним керуванням; малогабаритний агрегат встановлюється на малій площі; захисні борти запобігають випаданню розщеплених шматків; довговічний колун стійкий до іржі й деформації; зручне розміщення полін на столі.

– Суттєве покращення нової моделі у порівнянні з попередніми  – вищий рівень безпечності роботи на ній, – уточняє Андрій. –  Передусім завдяки тому, що оператору, аби керувати роботою верстата (конкретніше – при опусканні колуна) потрібно задіювати дві руки, отже жодна з них не потрапить у небезпечну зону. Травми рук – найпоширеніші прикрощі при обслуговуванні дроворуб них агрегатів.

Колун тисне на чурбак із гідравлічною силою в 12 тонн. Або повільніше, або швидше. Швидше, якщо чурбаки невеликого діаметру, що збільшує продуктивність розщеплення. Попередні моделі були одношвидкісними. Але є моделі і з 30-тонною силою, вони з валом відбору потужності, отже можна їх підключати до будь-яких двигунів.

 Рекомендований максимальний діаметр чурбака – 40 сантиметрів, але під силу йому й товстіші поліна. Такої товщини заготівки не обовʼязково колоти по центру й одразу, можна частину відколоти збоку, а далі піде легше. Запросто розколює ZI-HS12TN колоду довжиною понад метр.

Інша австрійська компанія «POSCH GESELLSCHAFT M.B.H.»створила нові зразки обладнання для коління чурбаків на дрова та колод для інших потреб для великих обсягів виробництва. Сімейство дроворубів цього бренду дозволяє не тільки розщеплювати чурбаки, а й попередньо з колоди нарізати їх визначеної довжини . Всі процеси, повʼязані з налаштуванням дроворуба, повністю механізовані й дозволяють оператору керувати процесом роботи за допомогою пульта. Кількість лез на ножі в даній серії варіюється від 6 до 18 штук в залежності від моделі верстата й завдань, що стоять перед клієнтом.

Вперше в лінійці важких промислових дроворубних верстатів у австрійської компанії зʼявився комплекс, здатний пиляти й колоти дрова з максимальним діаметром колод на вході до 65 см. SpaltFix K-650 Vario складається з двох верстатів, що працюють в єдиній лінії. При цьому перший верстат моделі Power Cut 650 – для нарізання чурбаків визначеного розміру, а другий верстат моделі Auto Split 600 – призначений для подальшого їх розщеплення на дрова. Обидва агрегати в тісній звʼязці видають дрова розміром від 5 до 15 см.

Power Cut 650 має довжину розпилу до 50 см. Оснащений він одним електродвигуном потужністю 22 кВт, ланцюговою пилою Super Cut довжиною 90 см із гідравлічним натягненням, гідравлічним транспортером із подвійним ланцюгом, 30-літровим резервуаром із маслом для постійного змащування пиляльного ланцюга й маніпулятором для оптимального позиціонування й подачі колод. Робоча швидкість даної установки регулюється від 11 до 22 см  за хвилину. Своєю чергою, Auto Split 600 так само, як його супутник, оснащений одним електродвигуном потужністю 22 кВт, масляним радіатором для охолодження масла при тривалій експлуатації й двометровим буферним транспортером між першим і другим верстатом. Верстатможе давати раду полінам  із максимальним діаметром 60 см, маючи потенціал тиску  на них до 16 тонн.

Завдяки Х-подібному ножу й плавному регулюванню швидкості подачі за один прохід виходять дрова потрібного перетину й розміру. Повністю електронне керуванняцим  комплексом дозволяє одному оператору за допомогою джойстика працювати на ньому протягом всієї зміни.

Вітчизняні дроворуби прості, відповідно й дешеві

Дроворуби не така же й конструктивно складна техніка, щоб її  не могли виробляти й вітчизняні верстатодудівники. Власне, вони й виробляють переважно  нескладні колуни. Однак простенькі побутові дроворуби зазвичай купують з метою заготовки дров «для себе». Для коління  дров у промислових масштабах доведеться купувати більш дорогий дроворубний верстат. При виборі дроворуба радимо вибирати верстат із продуктивністю не менше 3-4 кубометра на годину. Це – досить хороший обсяг, що дозволяє займатися серйозним бізнесом.

Один із вітчизняних виробників дроворубів – вінницька компанія «ARPAL» В якості прикладу ми обрали одну з її нових моделей – комбінований рейкового типу горизонтальний дроворуб ДК-640, призначений для коління дров із будь-яких порід дерева й будь-якої вологості довжиною до 640 мм. Дроворуб є комбінованим, бо оснащений бензиновим двигуном на 6,5 к.с. й одночасно електродвигуном потужністю 2,2 кВт із живленням 220 В. Штовхач дроворуба тисне на поліно із зусиллям у 12 тонн, тому йому не страшна деревина будь-якої сучкуватості.

Час ходу рейки цього дроворуба становить всього 1,5 секунди, що менше, ніж у гідравлічних дроворубів. За рахунок таких характеристик продуктивність ДК-640 в межах від 15 до 30 кубометрів дров за зміну.

Подібні моделі виробляє у Жмеринці й ТОВ «Артмаш». Аналоги виробляють й такі зарубіжні компанії, як словенська компанія «GOMARK» (модель LANCMAN SL10), китайська «Champion» (модель Champion LSH5000), австрійська  «AL-KO» (моделі AL-KO KHS 5204 та  AL-KO KHS 3704), російський завод «УЗХР-ЕОЦМ» (модель Raptor t700) та інші. В Україні рейтинговий ранжир дроворубів до недавнього часу був таким: голландська модель Iron Angel ELS 2200, німецькі моделі Stark LS-1500 та Scheppach HS 500H, Scheppach HL 800e, словенська модель Sadko ELS-2200.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь