Українські виробники меблів борються із транспортними викликами, але без втручання держави бюджет України зазнає мільйонних втрат.
29-го листопада Українська Асоціація Меблевиків провела зустріч з власником транспортної компанії-учасників УАМ, РІО ТРАНС, Русланом Шмаковим, для обговорення ситуації з блокуванням пунктів пропуску на кордоні з Польщею. Виробники меблів стикаються із серйозними труднощами у перетині кордонів, де вантажівки застрягають у чергах на Закарпатті та інших пунктах перетину, і це стає серйозною загрозою для подальшого функціонування галузі.

Початково введена черга мала на меті полегшити ситуацію, проте, на жаль, цей захід виявився недостатньо прорахованим і призвів до тижневих черг. Крім того, внаслідок страйку, поляки перекрили свої митниці, що зумовило проблеми для українських експортерів. Як виявилося, поляки не готові конкурувати з українськими виробниками та вимагають скасування транспортного безвізу та повернення дозволів у клькості 200 тисяч на рік на вантажоперевезення в межах ЄС для українських транспортних компаній. Також вимагають виключити порожні польські вантажівки, що повертаються з України з “єЧерги”. Ці вимоги не тільки суперечать рішенню Єврокомісї, але й екологічним нормам транспортних перевезень, як зазанчив Руслан Шмаков у своєму виступі під час зустріч з УАМ.
Учасники галузі вірять, що у цій ситуації необхідне рішуче втручання держави. Підприємства самостійно не зможуть вирішити ці транспортні труднощі, які призводять до збитків через зростання цін на транспортні послуги, простої, невиконання контрактів та неотримання валютної виручки.
Блокуванням кордонів з Польщею, де вантажівки залишаються без руху протягом трьох тижнів вже призвело до подорожчання транспортних послуг. Зараз галузь меблевого виробництва переживає справжній колапс, і виробники небезпідставно побоюються, що це може лише погіршитися.
УАМ повідомляє, що ринок меблів об’єднує понад 5 тисяч гравців, і третина з них орієнтована на експорт. Протягом 2021 року галузь вперше перевищила позначку в $1 млрд щодо експорту. Однак, внаслідок транспортних труднощів, експорт зменшився на $200 тисяч, і за перше півріччя 2023 року експорт склав $407 млн.
Наразі, підприємства перебудовують свої логістичні маршрути, проте черги на відкритих пунктах перетину залишаються проблемою, призводячи до збитків для виробників.
Тривалість блокувань на кордонах вже призвела до великих втрат для меблевих підприємств, а за попередніми розрахунками Федерації Роботодавців України, орієнтовні прямі втрати економіки України від блокування низки пунктів пропуску на польсько-українському кордоні вже складають понад 400 мільйонів євро!
Меблеві виробники закликають державу рішуче втручитися у цю ситуацію та знайти шляхи розв’язання транспортних проблем, щоб українська меблева галузь знову змогла ефективно працювати на світовому ринку.
УАМ звертається до Президента та Кабінету Міністрів України з проханням:
- Організувати зустрічі з урядом Республіки Польща, представниками польських перевізників, прикордонних та митних служб Республіки Польща з метою запобігання будь-якій формі дискримінації відносно українських перевізників та гарантування правопорядку перед пунктами пропуску.
2. Прийняти всі необхідні заходи для організації зустрічей митних та прикордонних служб у рамках виконання Меморандуму про впровадження системи попереднього повідомлення про виникнення надзвичайних ситуацій на українсько-польському кордоні. Метою цього є забезпечення регулярності процесу пропускання через кордон.
3. Інформувати міжнародні організації та уповноважені інстанції Європейського Союзу про неможливість виконання основних завдань та функцій на пунктах пропуску через неправомірні дії невизначених осіб у Республіці Польща.
4. Провести перемовини з сусідніми державами – Словаччиною, Угорщиною, Республікою Молдова для запобігання виникнення подібної ситуації на пунктах пропуску, які зараз доступні для імпортно-експортних операцій, а також задля обговорення можливих шляхів підтримки для продовження експорту та і імпорту товарів з та до України.