На початку вересня на базі ДП «Тетерівське лісове господарство» Київського обласного управління лісового та мисливського господарства проведено 20-ті Всеукраїнські змагання вальників лісу. Цьогоріч у змаганнях взяли участь 26 команд (34 учасники), серед них вперше виступила на рівні з професіоналами й команда юніорів із Малинського та Старожинецького лісових коледжів.
Одночасно проводився й Всеукраїнський конкурс професійної майстерності «Кращий оператор гідроманіпуляторів-2017», з меншою кількістю учасників, але чи не з більшою видовищністю.
Погода напружувала із самісінького спозарання, коли від будівлі Державного агентства лісових ресурсів до місця події вирушив наш журналістський «десант». Небо хмурило-хмурило брови-хмари, і тільки-но ми залишили столицю позаду, вируливши на «варшавку», засіяло дрібним, але настирливим дощем, що свідчив: весь день буде мокрим. Так воно й було.
Прибувши на місце, одразу ж поповнили й без того велику кількість «зелених чоловічків»: всім, хто потребував, завбачливі організатори видавали зелені накидки-дощовики. Тільки змагальники здебільшого обходилися без дощових одностроїв (котрі, треба визнати, гарно пасували смарагдовому довкіллю), будучи професійно екіпірованими у фірмові кольори тих компаній, бензопилки яких використовували в якості головного змагального атрибута. Ще до початку змагань вони натужно гарчали то в одному, то в іншому краю по периметру місця проведення конкурсу: змагальники чи то розігрівали свій інструмент, чи пересвідчувалися, що він повною мірою готовий до професійних ігор на свіжому повітрі. А ігри ці (себто конкурсні змагання) проводилися традиційно в п’яти номінаціях: звалювання дерев (звісно, це – головна й визначальна змагальна дисципліна), заміна пилкового ланцюга, точне розкряжування колоди, розкряжування комбінованим різом та відокремлення сучків. За сумою балів, набраних на всіх етапах загань, мали й визначити переможців. Вони й стануть основою національної команди, в якої попереду міжнародні змагання в Норвегії й котра, дай Боже, спроможеться вивести Україну із місця в двадцятці на місце в п’ятірці кращих. Були ж часи, коли ми посідали й четверте загальнокомандне місце, й мали срібного призера у змаганні з комбінованого пиляння.
Змагальні майданчики, звісна річ, були підготовлені заздалегідь, ще напередодні, й покірно мокли, очікуючи, коли вже на них розпочнеться щось цікавіше, ніж безперервне дріботіння осіннього дощу. По периметру розташувалися намети учасників. Не тільки команд-учасників, а й компаній, що демонстрували тут свою лісову техніку й різні пристосування в контексті події, що тут відбувалася. Воно й зрозуміло, адже змагання вальників лісу – чудова нагода продемонструвати все те, що їм знадобиться в роботі, причому все нове, передове, найдосконаліше. Тому значна кількість наметів мали виставково-демонстраційне призначення. Тож можна сказати, що цьогоріч на угіддях Тетерівського лісництва проводився конкурсно-виставковий захід. Найгабаритніше й загалом найсолідніше вивищувалася павільйонна споруда «лісового штабу» «Мотор Січі». Й невипадково: не тільки бензопили вітчизняного виробника – учасники змагання, а й заводська команда. До речі, єдина, котра не підпорядкована лісовому відомству, в котрій хоча й не вальники-професіонали, а машинобудівники, але готові довести, що можуть не згірш орудувати пилками власного виробництва, ніж ті, для кого ці пилки безпосередньо призначені. Інші ж команди – переможці регіональних відбірних змагань.
Рівно у визначений час музикальні позивні сповістили про початок змагань. Поки що не безпосередньо про старт суперництва, а про урочисте його відкриття заступником голови Держлісагентства Володимиром Бондарем та іншими офіційними особами. Вони, як годиться, зичили перемоги найвправнішим, казали, що вальники гартовані всякими погодами, тож і конкурс проводиться за будь-якої, вітали присутніх із професійним святом, яке незабаром. А після заревли пилки на всіх змагальних майданчиках. За валенням виокремлених для змагальних цілей струнких сосен можна було спостерігати на доволі віддаленій відстані. Втім, й без бінокля було видно, чи лягала спиляна сосна у призначене й позначене арбітрами місце. Інші ж змагальні майданчики були впритул обліплені вболівальниками й іншим зацікавленим людом. Нема потреби в двадцяте переповідати умови виконання кожного конкурсного змагання – головне, що учасники їх добре знали, будучи докладно проінструктованими.
Дощ не тільки не завадив проведенню конкурсу, а й сприяв визначенню справді найсильніших у своїй справі, котрі й за несприятливих умов продемонстрували високі результати спортивно-технічного суперництва.
Переможцями XX Всеукраїнських змагань вальників лісу стали:
1 місце – Володимир Кухта (Львівське ОУЛМГ);
2 місце – Віталій Слюсарчук (Сторожинецький лісовий коледж);
3 місце – Сергій Домашкін (ВАТ «Мотор Січ»).profi.jpg© Переможцями XX Всеукраїнських змагань вальників лісу стали
Переможці серед юніорів:
1 місце – Євген Красніков (Сумське ОУЛМГ);
2 місце – Ілля Домашкін (ВАТ «Мотор Січ»);
3 місце – Василь Рибак (Львівське ОУЛМГ);Nagorod-ynior.jpg
Переможці конкурсу професійної майстерності «Кращий оператор гідроманіпулятора – 2017»:
1 місце – Микола Державич (Івано-Франківське ОУЛМГ);
2 місце – Василь Дроцюк (Івано-Франківське ОУЛМГ);
3 місце – Руслан Граб (Чернівецьке ОУЛМГ).