Меблева індустрія 2024 – нова якість для нових часів

175 Views
Фото: Ogólnopolską Izba Gospodarczą Producentów Mebli

Як відомо, 13 вересня у Познані (Польща) відбувся VIII Національний меблевий конгрес «Польські меблі – конкурентоспроможна Польща», організований Польською торговою палатою виробників меблів у співпраці з Grupa MTP та Promedia Jerzy Osika та партнерами – компаніями Egger, GTV, господарським товариством Meblopol та Unity Group.

Польська торгова палата виробників меблів опублікувала короткий звіт з події, яка відбулася під гаслом «Меблева індустрія 2024 – нова якість для нових часів». Публікуємо скорочено інформацію щодо того, які питання обговорювалися під час цього заходу, оскільки вона може бути корисною і цікавою й для українських меблевиків.

Конкуренція з азійськими країнами

Основна частина заходу розпочалася з лекції про конкуренцію з азійськими виробниками на зовнішніх ринках, яку прочитав Томаш Вікторський з B+R Studio. Короткий висновок з лекції – польським виробникам меблів потрібно бути готовими не тільки до загрози конкуренції з боку Китаю, але й з боку таких країн, як В’єтнам, Індонезія та Індія, чий експорт меблів до Європейського Союзу все більше зростає.

Якщо взяти до уваги низькі витрати на робочу силу та енергію в цих країнах, зниження цін на транспортування, і водночас зростання валового внутрішнього продукту (за даними B+R Studio, лише за п’ять років В’єтнам та Індія збільшать свій ВВП більш ніж на 40%), то польським компаніям, які стикаються, наприклад, з найвищими в ЄС цінами на енергоносії, що має величезний вплив на витрати польських підприємців, буде все важче конкурувати з азійськими виробниками. Крім того, частина виробництва в азіатських країнах відбувається під європейськими брендами, що ще більше полегшує їм завоювання міжнародних ринків.

Тема зростаючої загрози з боку азійських ринків, що розвиваються, була продовжена під час панельної дискусії, учасники якої погодилися, що польські компанії повинні більше інвестувати в бренди, дизайн та онлайн-продажі.

Автоматизація меблевого виробництва

Ще одним питанням, яке піднімалося на конгресі, була автоматизація галузі.

Присутні мали змогу більше дізналися про процеси впровадження автоматизації та діджиталізації, а також планування виробництва.

Учасники дискусії погодилися, що ступінь просування у впровадженні нових технологій буде мати вирішальне значення для польських виробників меблів, які хочуть бути успішними на міжнародних ринках. Автоматизація також може бути дуже корисною в нинішній ситуації з нестачею робочої сили в польській меблевій промисловості.

Екодизайн

Поряд з автоматизацією, екодизайн є найбільшим викликом і можливістю для польської меблевої промисловості. Цьому питанню була присвячена лекція Доброхни Августиняк-Висоцької з Дослідницької мережі Łukasiewicz – Познанського технологічного інституту. Вона зазначила, що екодизайн – це мислення про продукт з урахуванням всього його життєвого циклу.

Згідно зі звітом Дослідницької мережі Łukasiewicz, стратегії екодизайну в польській меблевій промисловості включають використання екологічної сировини та матеріалів, зменшення кількості токсичних речовин, оптимізацію виробництва (наприклад, економію енергії та сировини, безвідходні або маловідходні технології), використання відходів (наприклад, текстилю або фрагментів дерев’яних плит), а також проєктування з урахуванням логістики (наприклад, компактність, вага, використання місцевої сировини).

Ринкові тенденції

Наступну лекцію під назвою «Поточна ситуація та перспективи розвитку деревообробної та меблевої промисловості в Польщі», провів Кшиштоф Мровчинські з Banku Pekao. Він представив аналіз поточних статистичних даних та ринкових тенденцій.

Цифри показують, що з другого кварталу минулого року деревообробна та меблева промисловість переживає уповільнення на хвилі слабшого попиту в країні та за кордоном. Однак аналіз тенденцій динаміки виробництва в поєднанні з макроекономічними прогнозами свідчить про те, що спад може бути вже близько. Надію на покращення ситуації дає прогнозоване поступове відновлення економіки Польщі та ЄС, а також пожвавлення на ринку нерухомості.

Серед перспектив розвитку Кшиштоф Мровчинські назвав автоматизацію виробництва та експансію на зовнішні ринки, які все ще недостатньо освоєні польськими виробниками. Він також зазначив, що можливістю, але водночас і вимогою ринку, є розвиток каналу  e-commerce. Як показує порівняльний аналіз онлайн-продажів меблевих компаній, польські виробники мають ще багато чого наздоганяти в цьому відношенні по відношенню до деяких своїх конкурентів з ЄС.

Тема  e-commerce також була розглянута в лекції Катажини Маніос з Unity Group, яка зосередилася на її транскордонному аспекті. Презентація під назвою «Cross-border: як ефективне управління інформацією про продукт прискорює вихід на зовнішні ринки?» показала відмінності в моделях опису продукту залежно від цільової групи та каналів дистрибуції. Доповідачка пояснила, як має виглядати інформація про продукт, щоб ефективно охопити іноземну аудиторію. Практичні приклади з реалізації для компанії Black Red White допомогли ознайомити аудиторію з цією темою.

Після лекції представниці Unity Group настав час для наступних панельних дискусій. Перша була присвячена стратегіям для складних часів. Учасники цієї дискусії підкреслили зростаюче значення якості обслуговування бізнес-клієнтів, ефективного управління та організації роботи, що оптимізує використання внутрішніх ресурсів компанії, а також зростаюче значення багатоканальних продажів. Учасники дискусії також визнали, що складна ситуація стимулює розвиток інновацій.

Під час наступної панельної дискусії, присвяченій дизайну та його впливу на конкурентоспроможність галузі, її учасники вказали на зростаючу роль дизайну, який створює додану вартість, що викликає емоції та є важливим елементом побудови бренду. Вони нарікали на те, що все ще існує багато польських компаній, які не усвідомлюють його важливості, оскільки в основному працюють на іноземні бренди. Учасники також нагадали про важливість виставок як місця, де можна не лише дізнатися про тенденції в дизайні, але й з’ясувати, що ще не представлено на ринку, але варто представити.

Поширити статтю