Мегатренд нашого часу – пальмова деревина

Легкий, дешевий, доступний до використання у значних обсягах і, що найголовніше, відновлюваний ресурс.

Як би це дивно не звучало, але величезні приховані скарби усе ще є. Причому вони не завжди закопані у землю, чи заховані в інший спосіб – деякі із них ми бачимо щодня. Одним із таких скарбів є пальмова деревина. Нинішні світові пальмові плантації сягають 800 тис. га і їх слід поновлювати з періодичністю 25 років. Це означає, що кожного року вирубують 32 тис. га цих дерев. У перерахунку на деревину це становить близько 110 млн м3. Такий щорічний обсяг вдвічі більший від щорічного обсягу заготівлі деревини в Німеччині. Найцікавіше те, що лише незначну частку зрубаних пальм використовують у виготовленні виробів з деревини, і на це були об’єктивні причини.

ЧОМУ ВИРУБУЮТЬ СТІЛЬКИ ПАЛЬМ?

Коли вік олійної пальми досягає 25 років, вихід олії із неї суттєво зменшується, тож таке дерево потрібно замінити молодим. Часто практикують непродуктивні пальми залишати, а ділянки для насадження молодих звільняти, вирубуючи тропічні ліси, що може призвести до винищення останніх. З цієї точки зору значно краще вирізати плантацію старих пальм, а на їх місці посадити молоді. Проте зараз такий підхід застосовують доволі рідко, оскільки ніхто не знає, що робити із великою кількістю старої пальмової деревини.

Таким чином, пальмова деревина перетворюється на сировину із значними доступними обсягами, котрі мало хто використовує.

Ще один тренд сьогодення – продукція для масового ринку має бути дешевою. Не секрет, що найбільший вплив на собівартість продукції має вартість вхідної сировини. І саме тут слід скористатися другою перевагою пальмової деревини – її низькою вартістю. Дешевизна пов’язана із доволі високою пропозицією та незначним попитом на деревину пальми.

І, нарешті, остання перевага пальмової деревини, котра пов’язана із її фізико-механічними властивостями – вона дуже легка, що відповідає нинішнім тенденціям до зменшення маси деталей зокрема і виробів загалом. Пальмова деревина лише трохи важча від бальзової. Якщо ж її порівняти із легкими матеріалами, такими як порожнисті ДСП чи стільникові плити, то перевага пальмової деревини – у її однорідності. Для того, щоб вставити у стільникову плиту з’єднувальний елемент (шуруп, стяжку, тощо), потрібно спочатку в потрібному місці закласти дерев’яний брусок, інакше якісного з’єднання не забезпечити. Те саме стосується й порожнистих ДСП – встановлювати з’єднувальні елементи можна лише у певних місцях. Така особливість потребує додаткових операцій і підвищує складність проектування і складання. Натомість, у деталях із пальмової деревини з’єднувальні елементи можна застосовувати у будь-якому місці.

ПОТЕНЦІАЛ ПАЛЬМОВОЇ ДЕРЕВИНИ РЕТЕЛЬНО ВИВЧИЛИ

Пальмова деревина ідеальна для легкого середнього шару столярної панелі, який можна облицювати верхнім шаром з будь-якого матеріалу. Верхній шар стабілізує панель від згинання, а пальмова деревина забезпечує незначну масу. Тимчасом великі виробники розпочали виробництво дверей із пальмовою деревиною на регулярній основі. Такі двері на 3 кг легші, ніж при використанні звичайної деревини.

Щоб повноцінно використовувати потенціал пальмової деревини, необхідно вміти впоратися з її обробкою. Основна проблема пов’язана із тим, що у м’якій деревині містяться надзвичайно тверді волокна, що наче троси повністю пронизують її.

Пальма – офіційно не дерево, а трава. При огляді під мікроскопом помітні дуже тверді деревні волокна, які забезпечують її міцність. У поперечному перерізі вони виглядають як перші комп’ютерні ігри Pacman. Ці волокна вбудовані в дуже м’яку клітинну матрицю, яку можна легко стиснути.

Так пальмова деревина виглядає у мікроскопіТак пальмова деревина виглядає у мікроскопі. Чорні кола із вирізаним сегментом – надзвичайно тверді волокна

Таким чином доводиться одночасно обробляти дуже м’який і дуже твердий матеріали. Волокна повинні бути точно зрізані без подрібнення або розриву клітин під час обробки. З цією метою LEUCO провела багато експериментальних робіт. Тепер можна сказати, що обробка пальмової деревини можлива завдяки використанню інструментів LEUCO.

Для цього необхідні спеціальні інструменти. Ми відкриємо вам таємницю: різці потребують надзвичайно великого осьового кута, а дискові пилки повинні бути обладнані геометрією зубця g5 або nn-System. Обидва варіанти наявні у складській програмі LEUCO.

Протягом багатьох років деревообробники замислювалися над тим, чи можливо обробляти пальмову деревину. Нині вже зрозуміло, що так. Немає нічого іншого, щоб завадило використанню пальмової деревини.

Ми в LEUCO виготовляли різні панелі та панельні конструкції і досліджували їх. Результати довели можливість їх використання у меблевому виробництві. Окрім того, можливі й інші варіанти застосування, зокрема уже згадане виробництво дверей. Незважаючи на меншу масу пальмової деревини, використовуючи її, можна досягти такої ж самої звукоізоляції, як і при застосуванні порожнистих ДСП.

Панель із середнім шаром з пальмової деревиниПанель із середнім шаром з пальмової деревини та верхніми шарами із ДСП або MDF. Також можливий варіант склеювання пальмової деревина у всіх шарах, склеєних поперечно з фанерою

Льойко-Україна

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *