Для комерційного успіху деревообробних підприємств їхня продукція, окрім технологічності, міцності, функціональної відповідності призначенню й мінімальної собівартості, має бути довговічною й відповідати запитам споживачів, оскільки вироби з деревини переважно слугують предметами у середовищі перебування людей.
Задоволення естетичних вимог є однією з основних умов стабільної роботи у конкурентному середовищі. Так само необхідно пам’ятати, що термін служби виробів столярного й меблевого виробництва може вимірюватися десятками років. Окрім того, деревина за природою гігроскопічна й біологічно нестійка у вологому стані. При експлуатації навіть у постійно опалюваних приміщеннях вироби з неї можуть зазнавати періодичних, короткочасних впливів вологи. Відповідно, особливе значення для довговічності й конкурентоспроможності продукції з деревини має наявність захисних декоративних покриттів.
Хочемо звернути увагу читача на етап технологічного процесу, пов’язаний із формуванням якості й товарного вигляду. Йдеться про підготування поверхонь до обробки (або професійним сленгом – «виготовки»), а також про те, як краще, на наш погляд, обладнати робоче місце для цих технологічних операцій.
Чому пил – це погано?
При роботі з поліефірними лаками та покривними емалями потрібна шорсткість поверхні Rm max ≤ 32 мкм, при використанні нітроцелюлозних і поліуретанових лаків шорсткість поверхні обмежена Rm max ≤ 16 мкм.
Попереднє шліфування, як правило, здійснюють на спеціальних деревообробних верстатах, після чого заготовки надходять на дільницю обробки. Поверхня деталей повинна бути без дефектів механічної обробки – хвиль, відколів, задирок і ворсистості. Залежно від поставлених завдань і використовуваної технології на заготовки по черзі можуть наносити шпаклівки, ґрунтівки, фарби й лаки. Причому щоразу це – комплексний процес, який складається з нанесення, сушіння й проміжного шліфування (так званого дошліфування). Саме в процесі попереднього, проміжного й фінішного шліфування утворюється вкрай небезпечний і шкідливий пил, важливість локалізації та видалення якого обумовлена такими причинами:
- – ручне шліфування – монотонний процес, який може становити 15–20% загальної трудомісткості виготовлення виробів. Тому питання продуктивності праці на шліфувальній ділянці є дуже важливим, як і якість виконуваної роботи, оскільки фактично тут формується зовнішній вигляд виробів. Отже, потрібно створити максимально комфортні умови для роботи;
- – дисперсність утвореного пилу порівнянна, а то й менша ніж необхідна шорсткість поверхні. Потрапляючи в організм людини, дрібні часточки пилу викликають незворотні процеси в тканинах, у тому числі хронічні захворювання. Тому важливим є дотримання вимог охорони праці, за яким стежать відповідні контролюючі органи, в тому числі для підвищення продуктивності (див. попередній пункт);
- – захисні покриття є хімічними сполуками, які у вигляді дрібнодисперсного пилу завдають шкоди навколишньому середовищу. Часто коли деревообробне підприємство межує із житловим сектором, екологічні проблеми спричиняють власникам чимало клопоту;
- – пожежобезпека – пил осідає на поверхнях будівельних конструкцій і технологічного устаткування: якщо накопичується неприпустима концентрація, то можливі пожежа й вибух;
- – завершальне покриття має бути найвищої якості, тому при його нанесенні потрібно унеможливити потрапляння пилу від проміжних шліфувань на дільницю фінішного фарбування, у тому числі шляхом її локалізації безпосередньо під час обробки.
Для нейтралізації усіх наведених факторів робоче місце дільниці ручного шліфування обладнують відповідним технологічним устаткуванням для локалізації й видалення шліфувального пилу.
Чому традиційне – не найкраще
На перший погляд, завдання просте й зводиться до виготовлення робочого стола з перфорованою поверхнею, через яку потрібно спрямувати потік повітря. Але ще раз згадаємо про те, що маємо справу з надзвичайно дрібнодисперсним пилом, який утворився під час тонкого шліфування. Він складається із суміші деревного і пилу від шпаклівки, ґрунтового покриття, а іноді й фарби. Тобто цей пил злипається, токсичний, небезпечний для навколишнього середовища, легко електризується й пожежонебезпечний.
Отож, головний нюанс роботи устаткування полягає у тому, як відбуватиметься рух повітря, яким чином (найважливіший момент) повітря очищуватимуть від пилу й як цей вловлений пил надалі утилізовуватимуть.
Найпростіший варіант, який доводилося бачити на виробництві, – це стіл, до якого, залежно від його розміру, під’єднаний вентилятор із двигуном 1,5–3,0 кВт. Від вентилятора повітропровід просто вивели за межі виробничого приміщення. Зрозуміло, що про екологічність не може й бути мови, але, окрім цього, такий варіант криє в собі ще два негативних моменти. По-перше, видаляється значна кількість теплого повітря, а дільниця ручного шліфування розміщена в зоні з постійною температурою. По-друге, як вже було сказано, працювати доводиться із пилом, який злипається. Тому, проходячи через вентилятор, пил налипає на його робоче колесо, спричиняючи дисбаланс й виведення з ладу двигуна.
З цих же причинах дуже небажаним є під’єднання шліфувальних столів до загальної системи аспірації (за винятком випадків, коли таке устаткування передбачалося на етапі проектування й у завдання для системи аспіраційної закладали вимоги щодо його обслуговування).
В інших випадках, нехай і не так швидко, але все-таки пил буде налипати на робоче колесо вже загального вентилятора й осідати на внутрішніх поверхнях повітроводів аспіраційної системи, в рази збільшуючи пожежонебезпеку всього підприємства. Загальновідомо, що ефективність циклонів при вловлюванні дрібнодисперсного пилу низька й реально отримати факт його розпилення з найвищої точки підприємства.
Спроби вирішити завдання за допомогою місцевих аспіраційних систем (так званих стружковідсмоктувачів) теж безуспішні. Стружковідсмоктувачі встановлюють поруч із обслуговуваним обладнанням на додатковій виробничій площі. Повітря, що виходить із фільтрувального елемента стружковідсмоктувача, утворює турбулентні потоки, підіймаючи пил з робочих місць. Але головний недолік полягає в тому, що стружковідсмоктувач працює в стабільному режимі перші тридцять хвилин. Потім фільтр безнадійно забивається, а об’єм видаленого повітря стрімко зменшується – у такому випадку застосування стружковідсмоктувача не має сенсу.
Більше жодного пилу
Компанія ТОВ «Виробнича компанія «ГАЛАКТИК» пропонує принципово нове рішення такого завдання й представляє читачам нову продукцію компанії – аспіраційний стіл АС 2500, призначений для організації робочого місця на дільниці підготування поверхні до обробки й для усунення пилу з повітря технологічних процесів ручного шліфування в столярному й меблевому виробництві шляхом видалення його безпосередньо із зони обробки виробу.
Вбудований вентилятор у вибухобезпечному виконанні створює спрямований повітряний потік, за допомогою якого пил видаляють з робочої площини вниз через перфоровану поверхню стола. Вентилятор виготовляють спеціальної конструкції за технічним завданням компанії. Перед встановленням в АС2500 він проходить електронний контроль балансування робочого колеса.
Робоча поверхня стола містить елементи, які протидіють ковзанню й запобігають пошкодженню оброблюваного виробу. У стандартній комплектації габарити робочої поверхні становлять 2500х990 мм, що дає змогу обробляти всі довгомірні заготовки або організувати два робочих місця для обробки короткомірних заготовок.
Використання в шліфувальному столі катриджного фільтра з імпульсною регенерацією стисненим повітрям дає змогу ефективно вловлювати дрібнодисперсний пил при обробці масивної деревини, MDF, ґрунтованих і лакованих поверхонь. Така система регенерації забезпечує стабільну роботу стола в довгостроковому режимі зі збереженням продуктивності фільтрувальної системи з необхідним ступенем очищення повітря. Рециркуляційний принцип роботи стола значно знижує витрати на опалення виробничих приміщень. Особливістю системи є розташування вентилятора за фільтрувальним картриджем, тобто вентилятор працює на чистому боці, що унеможливливлює налипання пилу на його робоче колесо.
Компактний, зручний в обслуговуванні контейнер внизу стола забезпечує швидку утилізацію вловленого пилу наприкінці робочої зміни.
Конструкція опорних стійок передбачає можливість зміни висоти робочої поверхні стола в діапазоні 835–935 мм для створення максимально комфортних умов роботи шліфувальника з метою збільшення продуктивності праці.
Шліфувальний стіл АС 2500 є автономною технологічною одиницею. Конструкція вирізняється високою надійністю й простотою експлуатації. Під’єднувати стіл замовник може самостійно (особою, що має доступ до обслуговування електроустаткування із групою безпеки 3) зі збереженням гарантійних зобов’язань підприємства-виробника.
На бажання замовника, ТОВ «Виробнича компанія «ГАЛАКТИК» комплектує шліфувальний стіл АС 2500 такими додатковими опціями: додаткові обгороджувальні панелі робочої зони, навісні полиці для інструмента, додаткові розетки для під’єднання електроінструмента, колектор для під’єднання пневмоінструмента.