Управління відходами – це також бізнес

Ефективність використання ресурсів відкриває нові можливості
для малих і середніх підприємств галузі

Попит на деревину у Європейському Союзі зростає з кожним днем, що несприятливо позначається на лісах країн-сусідів, зокрема України, Молдови та Грузії. Нестійке лісове господарювання, надмірна експлуатація лісів і неефективна місцева деревообробка піддають ризику цей надзвичайно важливий природний ресурс.

Під час завершальної конференції у Львові дворічного європейського проекту RERAM у травні цього року дискутували та обмінювалися досвідом понад 70 експертів з різних країн. Головними питаннями заходу стали сприяння надійному партнерству між підприємствами, організаціями підтримки бізнесу науковцями та органами влади з метою впровадження ефективного використання сировини та ресурсів для підвищення конкурентоспроможності лісового сектору.

Економія ресурсів, сировини і енергії

Економія ресурсів, сировини і енергії мають важливе значення для підвищення конкурентоспроможності компаній та зменшення шкідливого впливу на довкілля. Фінансований сьомою Рамковою програмою Європейської Комісії проект RERAM націлений на пошук практичних рішень для місцевих деревообробних малих і середніх підприємств у країнах європейської політики сусідства, зокрема й України.

Роланд Обервіммер (кластер деревини Штирії, Австрія) звернув увагу на управлінські методи, як одне із дієвих рішень для підприємств:«Потрібно запроваджувати нові, сучасні методи управління, без який неможливо ефективно використовувати ресурси. Насправді більшість власників не хочуть вкладати кошти в управління – кажуть, що їм потрібне обладнання. Проте не слід забувати, що навіть найсучасніше обладнання не допоможе якісно й ефективно працювати. Хочу зазначити, що українські підприємства непогано рухаються у напрямі покращення стилів управління».

Протягом терміну роботи проекту керівники українських компанії навчалися модернізувати виробництво для забезпечення сталості – як результат експерти розробили програму навчання підприємств з ефективного використання ресурсів. Більше 20 деревообробних компаній взяли участь і отримали корисні знання про те, як поліпшити ефективність свого бізнесу з точки зору екологічності. Треновані фахівці й аудитори для кожного виробництва розглядали індивідуальні варіанти удосконалення процесів та навчання персоналу. На завершення дворічної роботи експерти RERAM розробили відповідні методичні рекомендації.

«Я побачив багато корисних порад, втілених у реальних прикладах, – ділиться Ростислав Замлинський, перший заступник голови Львівської облдержадміністрації. – Буде дуже добре, коли ці методичні рекомендації з’являться у загальному доступі». Ось лише кілька із таких порад:

  • використовуйте якомога більше денного освітлення – це не лише краще для працівників, а й зменшує споживання електроенергії;
  • насамперед утеплюйте дах, а лише після цього стіни;
  • не використовуйте звичайних дверей, оскільки через них з виробничого приміщення втрачається значна частина теплого повітря у холодну пору року.

Доктор Уве Кіс із Міжнародного інституту лісу і деревини Німеччини акцентує увагу на користі результатів для кожного підприємства: «Менше витрачених ресурсів з однаково хорошим результатом завжди зумовлює менші виробничі витрати і високий рівень захисту довкілля. RERAM продемонстрував, що ефективність використання ресурсів дає реальну можливість для розвитку лісового сектору в Східній Європі. Це завжди безпрограшна ситуація для компаній, а безпечне довкілля – загалом для усього суспільства».

Останніми роками із подорожчанням газу і активним переходом вітчизняних підприємств на твердопаливні котли стрімко зростає попит на деревину як енергоносій. З цього приводу Уве Кіс зазначає: «Біоенергетика – це багатоцільова галузь, що нині активно розвивається. Зараз виникають непоодинокі «конфлікти» із розподілення деревини між біоенергетичним та обробним напрямами. Щоб усі отримали потрібний їм ресурс, слід налагодити систему каскадного використання деревини». Цю думку підтримує й професор Національного лісотехнічного університету України д-р Орест Кійко: «Найгірше, що можна зробити з деревиною – це спалити її. Раз і назавжди забудьте слово «відходи». У лісовому секторі немає такого терміну. Те, що кілька років тому вважали відходами, нині – сировина для наступного виробничого циклу. Це каскадна система, де спалювання є останньої стадією обробки деревини».

Важливою є й ефективна співпраця компаній, вчених і влади. З цього приводу Орест Кійко підкреслює: «Сектор лісового господарства України потребує спільної ініціативи, в тому числі усіх сторін, задіяних у лісовій, деревообробній та меблевій промисловості. Проект RERAM заклав хороший фундамент і продемонстрував , що важливо зміцнити внутрішній потенціал до зростання малих та середніх підприємств, а ефективніше використання ресурсів є розумним вирішенням цієї проблеми».

У межах проекту RERAM кластер ДОМВ та НЛТУ України виступили з ініціативою створити Раду лісового сектору – дорадчого органу при Львівській обласній державній адміністрації. Створена розпорядженням голови ЛОДА Олега Синютки у травні цього року Рада лісового сектору має стати майданчиком для визначення способів найефективнішого використання лісових ресурсів у Львівській області – підвищення доданої вартості, отриманої з 1 м3 заготовленої деревини. Рада має на меті об’єднати представників усіх підгалузей лісового сектору, які представлені у Львівській області: лісозаготівлі, деревообробки, меблевого виробництва, біоенергетики та целюлозно-паперової промисловості.

«Я бачу цю Раду як дискусійний майданчик для узгодження позицій учасників лісових відносин. Переконаний, що така Рада потрібна на державному рівні. За умови її ефективної роботи та акцептування її порад органами влади можна виходити на справді державницькі рішення, яких конче потребує лісова галузь України. І тоді не виникатимуть казуси на кшталт прийняття мораторію на експорт деревини», – сказав про новостворений орган начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Анатолій Дейнека.

«Ми не можемо реформувати лісове господарство окремо. Заборонити татові курити і випивати – не означає, що сім’я стане щасливою. Потрібно усім учасникам лісового сектору сідати за круглий стіл і спільно досягати консенсусу. Наприклад, у Тайвані Рада лісового сектору настільки впливова, що її рекомендації враховують завжди», – додав Орест Кійко.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь