Йохан Дунбек, інвестор сучасного деревообробного підприємства «Українські лісопильні», яке вже наприкінці цього року стане до ладу про ініціативи відміни мораторію на експорт круглих лісоматеріалів.
– З 1 листопада 2015 року набрала чинності заборона на експорт круглих лісоматеріалів твердих листяних порід, а з 1 січня 2017 вона пошириться й на хвойні породи. На Вашу думку, чи сприятиме це залученню інвестицій в українську деревообробку, зокрема іноземних?
– Так, звісно, заборона на експорт справді є стимулом для інвестицій в Україні, оскільки вона сприяє промисловому використанню ресурсів лісового господарства в межах її території. Для іноземних інвесторів така підтримка дуже важлива і може суттєво вплинути на їхнє рішення щодо інвестування коштів в Україну, а не в якусь іншу державу.
– Чи відіграв певну роль мораторій на експорт кругляку у прийнятті Вами рішення щодо інвестування коштів у лісопиляльне виробництво на території України?
– Так, мораторій на експорт кругляку став вирішальним фактором, що фактично моментально дав нам змогу прийняти рішення щодо капіталовкладення саме в Україну. Ми розглядали й інші сусідні країни, але заборона на експорт круглих пиломатеріалів в Україні стала конкретною довготривалою макроекономічною підтримкою, яка була надзвичайно необхідною для того, щоб подолати недоліки, які наразі у вас ще є.
– Як у перспективі мораторій на експорт круглих лісоматеріалів може вплинути на деревообробну галузь України?
– По-перше, він стимулює капіталовкладення в сучасні лісопиляльні підприємства, які зможуть використовувати круглі лісоматеріали в межах України. По-друге, після налагодження виробництва високоякісних пиломатеріалів наступним етапом стане розміщення в Україні таких деревообробних підприємств, як фабрики із виробництва будинків з деревини та меблів, столярні цехи і цехи із виробництва дерев’яних дверей та вікон.
– Якщо усе ж таки буде прийнято рішення про відміну мораторію, як це позначиться на деревообробній галузі України загалом і діяльності «Українських лісопилень» зокрема?
– Таке рішення може змінити позитивні наміри інвесторів щодо капіталовкладень в розвиток промисловості України. Зараз експорт круглих пиломатеріалів з України – це своєрідне нагадування колоніального експорту, що відкидає можливість інвестувати кошти в лісопиляльний і деревообробний сектори України. Зважаючи й на інші негативні моменти щодо інвестування грошей в Україні, доцільніше стане здійснювати капіталовкладення в сусідній країні ЄС, наприклад, Румунію, й імпортувати круглі пиломатеріали з України для подальшої обробки.
Відміна мораторію чітко продемонструє усьому світу, що Україна хоче бути лише постачальником сировини і не має жодних намірів розвивати якісь інші сфери промисловості. На жаль, такий непопулярний захід, як заборона на експорт, має бути збережений, оскільки поки що це – чи не єдиний шлях для початку розвитку деревообробної галузі в Україні.