Спільний захід, організований землею Північний Рейн-Вестфалія та Німецькою лісівничою радою (DFWR).
Співпраця з Україною у сфері лісового господарства та деревообробної промисловості має бути посилена.
В Україні майже 10 млн га лісів (NRW: приблизно 935 тис. га). У мирний час вони є сталим постачальником сировини, економічною основою та місцем відпочинку для багатьох людей. Ліси та лісівники в Україні, як і в Північному Рейні-Вестфалії, мають важливе значення для успішного захисту клімату та збереження природи. Агресивна війна Росії проти України різко погіршила становище лісів, природи та людей, які працюють у лісовому господарстві та деревообробній промисловості. Величезну небезпеку становлять міни та нерозірвані боєприпаси в лісі. Окрім того, ліси та лісові господарства розграбовані, а великі площі лісів забруднені боєприпасами або військовими відходами, такими як важкі метали.
Підтримка України є пріоритетом для землі Північний Рейн-Вестфалія
Підтримка України має велике значення для Північного Рейну-Вестфалії. З метою посилення обміну інформацією щодо поточного стану лісів в Україні та започаткування партнерства і співпраці між Україною та землею Північний Рейн-Вестфалія у сфері лісового господарства та деревообробної промисловості, пані міністр лісового господарства землі Північний Рейн-Вестфалія Сільке Горіссен разом з президентом Німецької лісівничої ради Георгом Ширмбеком запросили на спеціалізовану конференцію, яка відбулася 16 січня у представництві землі Північний Рейн-Вестфалія при федеральному уряді в Берліні. У заході під назвою «Німеччина на стороні українського лісівництва. Потенціал, виклики та рішення для лісового господарства та деревообробної промисловості України» взяли участь понад 100 представників галузі та політичних діячів, у тому числі делегація з 20 провідних експертів з лісового господарства з України.
Вчимося один в одного під час лісовідновлення
Пані міністр Сільке Горіссен сказала на заході: «Земля Північний Рейн-Вестфалія тісно пов’язана з Україною. Наша дружба та солідарність з Україною поширюється також на лісову та деревообробну промисловість і на людей, які працюють у цій галузі та живуть за рахунок лісу».
Вона продовжила: «Відновлюючи ліси, ми, як європейці, повинні брати до уваги постачання деревини як сировини, а також зміну клімату, захист біорізноманіття та функцію лісу як культурного та рекреаційного простору. Мені дуже приємно працювати разом з нашими українськими друзями над програмами сталого лісовідновлення для пом’якшення наслідків війни, включаючи наслідки для лісового господарства та деревообробної промисловості, а також для лісових екосистем. Коли йдеться про ліси, ми хочемо зміцнити наш діалог з Україною, вчитися один у одного і ділитися величезним досвідом наших експертів».
Ліси в Україні сильно постраждали від війни
В Україні близько 2,9 млн га лісів постраждали від війни. Окуповані лісові території та лісові масиви на лінії фронту, які призначені для сталого ведення лісового господарства у мирний час, займають площу понад 1 млн га. Військові дії руйнують цінні екосистеми, важкі метали та боєприпаси завдають шкоди ґрунтам і водним системам. За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, 20% природно-заповідних територій в Україні постраждали від війни.
Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, сказав: «Україна твердо віддана сталому розвитку навколишнього середовища і водночас ми прагнемо до гармонійних відносин між людьми та природою. Ми активно працюємо над впровадженням європейських принципів ведення лісового господарства та запровадженням правил, які наблизять нас до сталого та природоорієнтованого ведення лісового господарства. Третина території України, а, отже, і значна частина наших лісів, забруднена мінами та боєприпасами, які не вибухнули, що є значною загрозою для людей та екосистеми. Ми втратили і продовжуємо втрачати лісогосподарську техніку. Багато лісівників були змушені змінити свою професію, щоб захищати нашу свободу. Міжнародна підтримка дає нам впевненість у тому, що ми зможемо подолати ці поточні виклики і працювати над сталим і стійким майбутнім».
Міни та вибухові пристрої зокрема є серйозною проблемою в Україні. Коли йдеться про розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів населені пункти, дороги та сільськогосподарські угіддя мають найвищий пріоритет. Державне агентство лісових ресурсів України повідомило про необхідність розмінування 690 тис. га лісу – площі, еквівалентної майже двом третинам лісів землі Північний Рейн-Вестфалія.
Президент DFWR Георг Ширмбек підкреслив: «Організована лісова галузь твердо стоїть на боці наших українських друзів. Політична солідарність та професійний обмін в Європі мають для нас велике значення. Наш захід покликаний сприяти плідній співпраці між українськими та німецькими організаціями у сфері лісового господарства та деревообробної промисловості. Існує потреба в транскордонному обміні між політиками та практиками. Лісовий та деревообробний кластер має виняткове значення для регіональних ланцюжків доданої вартості, особливо в сільській місцевості, і, таким чином, гарантує прогрес і соціальний спокій – як в Україні, так і тут, у Німеччині».
Співпрацю з землею Північний Рейн-Вестфалія потрібно посилити конкретними проєктами, погодженими з українськими партнерами. Конференція в Берліні є початком цієї співпраці: її мета – знайти подальших прихильників для конкретної допомоги лісовому господарству та деревообробній промисловості. У цьому контексті президент DFWR Георг Ширмбек закликає німецькі компанії, які в минулому активно брали участь, зокрема, у виробництві меблів в Україні, проявити особливу активність і зараз. Продовження діалогу планується на інших заходах та виставках у сфері лісового господарства.
Державне управління лісового господарства та деревини
землі Північний Рейн-Вестфалія (Wald und Holz NRW)