Минулоріч німецька індустрія кухонь постраждала від низького споживчого попиту, але зараз ринок кухонь, схоже, досягнув свого «дна» .
«Протягом цього року, враховуючи зниження рівня інфляції та відновлення споживчого попиту, ми сподіваємося, що бізнес пожвавиться», — сказав Фолькер Ірле, керуючий директор Німецької асоціації кухонної промисловості AMK (Arbeitsgemeinschaft Die Moderne Küche e. В.), на пресконференції AMK у Кельні.
Продажі кухонь впали майже на 20%
2023 року німецька індустрія кухонь, до якої входять виробники кухонних меблів, побутової техніки, мийок і кухонних аксесуарів, а також ритейлери, відчула на собі наслідки складної ринкової ситуації. Згідно з офіційною статистикою, вартість продажів німецьких кухонних меблів склала близько 6 млрд євро, що на 3,3% менше, ніж у попередньому році.
За даними GfK (німецького інституту ринкових досліджень Gesellschaft für Konsumforschung), ритейлери, які спеціалізуються на кухнях, повідомляють про зниження обсягу продажів на 18,9%, а вартості продажів – на 19,2%. На ринку вбудованої техніки обсяг продажів впав на 9,5%, а виручка від реалізації – на 9,4%.
На цьому тлі середні витрати на нову кухню в Німеччині після багаторічного зростання стабілізувалися на високому рівні. За даними GfK, 2023 року споживачі витратили в середньому 11 325 євро на нову кухню в спеціалізованих магазинах, що на 54 євро або на 0,5% менше, ніж попереднього року.
«Багато домогосподарств відкладали покупку кухні під час пандемії, тому що щорічні відпустки були скасовані. Як наслідок, покупці, більшість з яких мали високий дохід, могли оперувати бюджетом вище середнього», – коментує Маркус Вагенгаузер, керівник відділу великої побутової техніки GfK. Окрім того, як показали опитування споживачів GfK, у роки коронавірусу старі, але все ще функціональні побутові прилади німці з вражаючою частотою замінювали на нові, більш потужні.
Виробники кухонь підраховують збитки
Сегмент кухонь преміум-класу, який останніми роками зростав найбільше, у 2023 році зазнав вищого за середній рівень падіння. Продажі кухонь вартістю від 20 тис. євро знизилися на 26%. Продажі кухонь вартістю до 5 тис. євро впали на 18,2%, а кухонь вартістю від 5 до 10 тис. євро – на 18,8%. Сегмент кухонь вартістю від 10 до 20 тис. євро зафіксував найменші втрати (- 15,6%).
Всупереч загальній ринковій тенденції на зниження, продажі енергоефективної побутової техніки у 2023 році значно зросли. Частка продажів холодильників та морозильних камер класів енергоефективності A, B і C зросла з 16 до 25%. Посудомийні машини класів енергоефективності А, В і С також користувалися попитом: їх частка продажів зросла з 34 до 43%.
Вбудовані духові шафи з чорними фасадами (+23% зростання продажів) і дизайнерські багатодверні холодильники (+13%) також користувалися попитом серед споживачів. Дедалі популярнішими стають духові шафи з об’ємом більше 75 л. Окрім того, на розумну побутову техніку припадає 25% продажів побутової техніки. Найбільший попит спостерігається на розумні посудомийні машини, які, серед іншого, характеризуються автоматичним вибором відповідної програми залежно від типу та кількості посуду.
Обережний оптимізм
Речник правління АМК Маркус Сандер обережно оцінив початок поточного фінансового року.
Згідно з аналізом Асоціації німецької індустрії кухонних меблів, проведеним на основі офіційних статистичних даних, у січні та лютому 2024 року обсяг продажів у секторі кухонних меблів знизився майже на 10%. Згідно з опитуваннями GfK, зниження обсягу продажів (- 3,4%) і товарообігу (- 8,3%) у спеціалізованих магазинах кухонь в січні 2024 року було щонайменше більш помірним, ніж у попередньому році. Те ж саме стосується і вбудованої техніки – тут GfK підрахував падіння обсягу продажів на 2,7% і зниження товарообігу на 4,6% за січень і лютий 2024 року.
Оскільки все ще немає терміново необхідного поштовху для стимулювання будівництва нового житла, завдання галузі також полягатиме в тому, щоб збільшити схильність споживачів до ремонту, сказав речник правління AMK Міхаель Менерт. «Ми також маємо відчути зростання очікуваного доходу від попиту на кухні протягом року», — додав Маркус Сандер.
За матеріалами АМК