Переконані, цей Новий рік українці особливо мріють зустріти вдома, у спокої та затишку. І щоб створити хоч мінімальний святковий настрій, багато хто таки купуватиме новорічну ялинку.
Прихильники штучних дерев наголошують, що це зручне та практичне рішення. Штучну ялинку не потрібно поливати, вона може стояти поруч з джерелом опалення, її достатньо купити, а потім тільки щороку діставати із місця зберігання. Забувають тільки додати, наголошують у Lasy Państwowe, що виробництво новорічної ялинки дуже енергоємне і переробка неможлива. Матеріали, які використовуються для виробництва штучних дерев, не підлягають відновленню та обробці для повторного використання. Штучна ялинка з металу та ПВХ розкладається не менше 400 років.
Натомість використання живої новорічної ялинки у будинку чи в офісі має низку переваг порівняно зі штучним деревом, переконані українські лісівники. Адже хвойні породи – чемпіони у виділенні фітонцидів. Ці речовини, потрапляючи разом із повітрям в легені людини, можуть знешкодити бактерії, грибки і навіть віруси, які зачаїлися в організмі.
У Держлісагентстві розповідають, що українські лісівники вирощують новорічні ялинки на спеціальних новорічних плантаціях, які є в кожній області. Термін вирощування таких дерев складає 4-8 років. Цей «новорічний врожай» – найбільш швидкостиглий. Адже зазвичай дерева ростуть, у залежності від породи, від 60 років і більше. До того ж лісівники спеціально кронують новорічні ялинки, тобто на певній відстані від стовбура зрізають точку росту на гіллі, завдяки чому прокидається кілька нових бруньок і гілля стає густішим, а хвоя – пишною.
Створення плантацій новорічних ялинок є екологічно та економічно виправданим, бо час дає змогу за 60 років створити і реалізувати щонайменше 10 плантацій таких деревцят, зазначають у Держлісагентстві. Також новорічні ялинки та сосни лісівники заготовляють під час рубок формування і оздоровлення лісів, тому нанесення шкоди екосистемі не буде, лише користь, переконують у відомстві.
У ролі новорічної ялинки зазвичай виступають деревцята сосни звичайної та ялини звичайної, ялиці. Але у продажі є і ялина голуба та сосна кримська. Також можна придбати новорічну ялинку у горщику. Таке деревце згодом можна висадити в саду чи присадибній ділянці, проте до його вибору слід поставитися особливо ретельно. Перш за все, горщик повинен бути пропорційний розміру дерева: велика ялинка не може бути у маленькому горщику, у такому випадку її коренева система може бути пошкоджена.
Фахівці радять не тримати занадто довго ялинку, яку збираються висаджувати у відкритий грунт, в приміщенні. Жива ялинка не може довго залишатися в теплі, тому не варто ставити її біля джерела опалення. Температура в кімнаті повинна бути не вище 18-20◦С. Щоб повітря не було занадто сухим, можна поставити зволожувач. Також слід регулярно поливати рослину.
Дерево, яке планується посадити, після свят потрібно якомога швидше перенести в прохолодне місце. Якщо в кімнаті плюсова температура, ялинку потрібно полити. Дереву, яке виставлене на вулицю, мороз може зашкодити, тому ялинку слід заздалегідь захистити, накривши соломою або спеціальним нетканим матеріалом. Перед посадкою потрібно дочекатися, поки потеплішає і земля відтане. Ідеальні умови, в яких новорічна ялинка повинна простояти до весни, – 5-10◦С.
Тим ялинкам, яким не пощастило вирости у горщику, після свят не обов’язково опинятися у смітнику. Зрубані дерева можна подрібнити й обрізати гілочки, розрізати стовбур на дрібніші частини й використовувати їх у саду. Невеликі шматочки підійдуть як добриво для рослин, якщо їх розкидати по клумбах. Окрім того, у багатьох українських містах є пункти утилізації, куди можна завезти ялинку після свят і там її подрібнять на тріску.