Подарунок від Естонії – модульний дитячий садок з деревини

85 Views
Модульний дитячий садок на тлі зруйнованих будівель. Фото: ESTDEV

Дитячий садочок в Овручі, будівництво якого завершили у лютому цього року, став першим об’єктом відновлення України за кошти іноземної держави. Цей унікальний проєкт, який став результатом спільних зусиль державного та приватного секторів Естонії, має на меті допомогти українським дітям, які мовчки страждають серед суворих реалій війни, кажуть у Естонській асоціації дерев’яного домобудування (Estonian Woodhouse Association), одного із ініціаторів проєкту.

«Неможливо просто відкласти навчання дітей і повернутися до нього, коли вирішено інші більш гострі питання. Якщо ми це зробимо, ми ризикуємо майбутнім цілого покоління, — прокоментував Клен Яарац, CEO Естонського центру міжнародного розвитку ( ESTDEV ). – Тому особливо важливо, що першим естонським проєктом реконструкції є дитячий садок. Ми твердо віримо в майбутнє України і хочемо дати дітям Овруча можливість вчитися, гратися та спілкуватися зі своїми однолітками в тих же умовах, що й їхні однолітки в Естонії».

Метою проєкту було швидко надати рішення, яке відповідає європейським стандартам і створює безпечне та якісне навчальне середовище для дітей в Україні. «Крім того, нашим наміром було створити прецедент, підкреслюючи можливість і критичну важливість негайного початку відбудови в Україні, – додала Анніка Кадая, СЕО Естонської асоціації дерев’яного домобудування . – Якщо ми не почнемо будувати сьогодні, кількість біженців від війни, які ніколи не повернуться в Україну, зросте, що послабить стійкість України до агресії».

Як повідомляють в Естонській асоціації дерев’яного домобудування, асоціація ініціювала проєкт і запропонувала альтернативні будівельні рішення, а ESTDEV взяв на себе ініціативу в його реалізації та розширенні.

Споруджувати садок вирішили із дерев’яних будівельних модулів. Тут варто відзначити, що Естонія – найбільший експортер дерев’яних будинків у Європі, окрім того, йшлося за зменшення ризиків – 90% будівельних модулів з деревини можна було виготовити за межами України.

Проте з огляду на потреби України та безпековий аспект країни, яка активно охоплена війною, найважливішим фактором стала швидкість: такі будівельні модулі можна швидко встановлювати і вони дають змогу зводити якісні та економічні будівлі за лічені тижні (до 1-2 місяців). За інформацією Естонської асоціації дерев’яного домобудування, перша черга модульного дитячого садка в Овручі зайняла 170 днів від укладання договору до передачі ключів, друга черга була виконана протягом 150 днів. 

Як повідомляє сайт Овруцької міської територіальної громади, 2 серпня 2022 року було закладено капсулу з нагоди початку будівництва дитячого садочка.  13 січня 2023 року почали будувати дитячий садок: зробили розмітку, вели земляні роботи. 2 червня 2023 року було відкрито І частину дитячого садочка, а 5 лютого цього року  урочисто відзначено завершення будівництва дитячого садочка в Овручі.

До речі, проєкт будівництва передбачав повністю обладнане укриття, яке, власне, й було збудоване. Всього було поставлено 63 дерев’яні об’ємні блоки (модулі) із зовнішнім та внутрішнім опорядженням, включаючи безпечні для дітей меблі, такі як кухонні шафи та раковини. 12 вантажівок за три дні доставили все необхідне з Естонії до України

Aло Тамм, CEO Harmet OÜ, компанії, яка займалася проєктуванням, будівництвом, транспортуванням та встановленням модулів дитячого садка в Україні, розповів: «Модулі – високої якості і вони покидають фабрику вже на 90% готовими, що означає, що вони вже є укомплектованими всім, чим необхідно: меблями для ванних кімнат, меблями для кімнат, де проводяться заняття із дітьми. В процесі монтажу залишилося лише виконати фінішні опоряджувальні роботи, необхідні для введення в експлуатацію та здачі будівлі».

Як відбувався процес будівництва садка, можна переглянути на відео ESTDEV.

Низка меблевих компаній доклалися до проєкту модульного садка в Україні: Kumer Saag OÜ – виготовлення меблів для I етапу дитячого садка, Metos AS – постачання та встановлення кухонного обладнання для дитячого садка, Saloni Büromöbli AS – виготовлення меблів для ІІ етапу дитячого садка, Kitman Thulema AS – офісні меблі для працівників дитячого садка тощо.

Компанії Solarstone та Sunly встановили сонячні панелі потужністю 25 кВт та акумуляторну батарею, тож дитячий садок забезпечений автономним електроживленням на випадок відсутності електроенергії у мережі.

Повний перелік всіх компаній та приватних осіб, які доклалися до будівництва модульного садка в Україні, можна переглянути за посиланням.

Наразі збудований Естонією дитячий садок дає можливість 160 українським дітям навчатися в безпечному та надихаючому середовищі.

Фото: Woodhouse Estonia

 «Фізично побудувати споруду і забезпечити безпечне середовище для дітей в екстремальних умовах – це одне; зміна мислення та забезпечення сучасного та інклюзивного навчального середовища – це інше», – розповів пан Яаратс. Тому, окрім будівництва садка, було проведене додаткове навчання для освітніх лідерів та вихователів з впровадженням сучасних освітніх технологій. 

За інформацією Естонської асоціації дерев’яного домобудування, уряд Естонії виділив на будівництво дитячого садка в Овручі 4,5 млн євро. Міністерство закордонних справ Ісландії та уряд Фландрії також підтримали будівництво дитячого садка та навчання освітніх менеджерів. ESTDEV здійснював керівництво проєктом у тісній співпраці з Міністерством закордонних справ, Міністерством освіти, Міністерством культури та Посольством Естонії в Києві, щоб забезпечити швидке впровадження проєкту в Україні.

Поширити статтю