Потрібен цілісний підхід

Tags: 406 Views

Первинна обробка деревини: тенденції та перспективи.

Лісозаготівельна промисловість здійснює вирубування, вивіз лісоматеріалів та є важливою ланкою процесу первинної обробки деревини. Її продукція – ділова деревина, в свою чергу, є незамінною сировиною для деревообробної та целюлозно-паперової промисловості, будівництва, та ще низки галузей української економіки. Які тенденції спостерігалися у цьому напрямку деревообробки в останні роки?

Важливий ланцюг лісового виробництва

Продукцією первинної механічної обробки ділової деревини є дошки, брус, клепка, фанера та інші напівфабрикати, які будуть використані при вторинній обробці. У порівнянні з заготівлею деревини, лісопильне виробництво є достатньо трудомістким процесом, оскільки, крім власне розпилу, потребує також підготовки пиломатеріалів перед відправкою їх до споживача (сортування, сушка, ув’язування в пакети тощо), наявності для цього спеціального обладнання, складських приміщень. Транспортування отриманих після первинної обробки пиломатеріалів потребує спеціальних видів транспорту (автолісовози, відповідний рухомий склад залізниці) і розвинутих шляхів сполучення.

Як правило, розміщення лісопильних виробництв залежить від регіонів лісозаготівель, наявності і характеру транспортних шляхів, по яких проходить трафік перевезень лісу або пиломатеріалів. При цьому, на розміщення підприємств із механічної обробки деревини впливає не тільки наявність сировини, але і її породний склад. Не менш важливим для підприємств з первинної обробки деревини є врахування такої особливості лісової промисловості, як високі витрати сировини на виготовлення продукції і великі виробничі відходи. Не секрет, що на стадії лісозаготівель відходи виробництва досягають близько 20%, а у лісопильній промисловості – не менше 40%.

Сьогодні більшість виробництв по первинній обробці деревини розташовані переважно у традиційних регіонах найбільшої лісозаготівлі: Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській, Волинській, Рівненській, Житомирській областях.

Тенденції ринку первинної переробки

Впродовж 2015–2016 рр. обсяги заготівлі ліквідної деревини в Україні стабільно зростали. За зазначений період загальне збільшення становило, в середньому, близько 4% на рік. Однак, у 2017 році ця тенденція дещо змінилася і різниця з 2016 роком сягнула 691,8 тис. куб. м. Окрім того, як свідчить статистика, придатною для виробництва кінцевої продукції (фанера, шпон, столярні вироби тощо) є менше половини заготовленої деревини. Більша її частина використовується як паливна деревина, зокрема, дрова для опалення та технологічних потреб (Табл. 1).

Як вбачається з наведених нижче даних Держстату, показники виробництва деревини за січень-вересень поточного року із зазначених основних позицій майже вдвічі нижчі минулорічних, і цілком можливо, що за останній квартал 2018-го вони не зможуть вийти на той же рівень.(Табл. 2).

Загалом, за даними Держстату, за 2017 рік у галузі обробки деревини найбільший приріст зафіксований за напрямком «виготовлення виробів із деревини, виробництво паперу та поліграфічна діяльність» (5,8%). Проте приріст у напрямку первинної обробки деревини «лісопильне та стругальне виробництво» за цей період зменшився.

На сьогодні деревина є однією з найбільших експортних галузей України. Зокрема у 2014 р. експорт становив $1,262 млрд, у 2015 р. – $1,107 млрд, у 2016 р. – $1,131 млрд. За даними митної статистики експорт лісоматеріалів необроблених та деревини паливної за 2012–2017 рр. становив:(Табл. 3).

Перспектива є?

Слід відзначити, що загалом, за останні два-три роки українські деревообробні підприємства пожвавили свою роботу, однак, для повноцінного виробництва все ще недостатньо сировини. Саме ця проблема, на думку представників галузі, є сьогодні чи не найбільш значимою для подальшого її розвитку. Виникає немало запитань, зокрема, і куди ділися обсяги деревини, яка експортувалася до мораторію, адже заготівлі суттєво не зменшилися? І чи не вивозиться ліс під різними кодами КВЕД?

Тим не менш, за даними ДФС, у 2017 році зафіксовано ріст надходжень податків від підприємств лісової галузі, лісозаготівлі та деревообробної промисловості. Зокрема за 2017 рік лісове господарство та лісозаготівлі перерахували до бюджету 4,3 млрд грн, що на 16,4% більше, ніж у 2016-му. Підприємства, які здійснюють обробку деревини та виготовляють з неї вироби, окрім меблів, поповнили бюджет на 1,1 млрд грн (зростання на 23,4%). Загальна ж сума податкових надходжень минулого року становила 828 млрд грн, що на 22% більше, ніж у 2016 році. Тобто зростання податків від галузі деревообробки було майже таке саме, як і від економіки в цілому, а від лісового господарства та лісозаготівлі – трохи менше, аніж у цілому по економіці.

Загалом, деревообробний бізнес досі розвиває потужності первинної обробки. Багато виробництв, особливо середніх та невеликих, обмежуються виготовленням дощок, брусу, та інших подібних виробів із високоякісної деревини, які відправляють на експорт. У той же час, є проблеми з реалізацією низькоякісної деревини, якої у підприємствах завжди надлишок. Нині чимало підприємств, які працюють на ринку первинної обробки деревини, могли б займатися її поглибленою переробкою, однак це стане можливим за умови комплексного підходу, який включатиме, зокрема:

 впорядкування ринку деревини з можливістю гарантії постачання сировини на довгостроковій основі; розв’язання проблеми транспортування деревини, пов’язаної з недостатністю рухомого складу; звільнення операцій з ввезення на територію України деревообробного обладнання від оподаткування ввізним митом та ПДВ.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь