Приблизно 60% світового ринку CLT припадає на Європу

Tags: 108 Views
Фото: Waugh Thistleton Architects

Світове виробництво CLT –  деревиннопохідного матеріалу, який набуває все більшого поширення у будівництві,  у 2022 році оцінюється в 3 млн м3. Прогнозується, що цей ринок зростатиме на 14-15% упродовж наступних 5-7 років, що, як очікується, призведе до збільшення виробничих потужностей приблизно до 5 млн м3 CLT у 2030 році.

Про це повідомляє PKO Bank Polski (PKO BP) у своїй публікації «Будівництво з CLT у Польщі та світові тенденції», підготованій групою галузевого аналізу департаменту економічного аналізу PKO BP.

CLT – популярний будівельний матеріал

Поширеність CLT у будівництві – згідно публікації «Будівництво з CLT у Польщі та світові тенденції» майже половина світової пропозиції CLT наразі припадає на сегмент житлового будівництва. Близько третини використовується в громадських будівлях, а решта йде на комерційне будівництво – пояснюється зокрема тим, що панелі CLT, завдяки своїй значній міцності, можуть використовуватися як стінові плити, так і в якості плит перекриття. Окрім того, вже на стадії виробництва панелі розрізають за розмірами, передбаченими проєктом будівлі, а також вирізаються отвори для вікон та дверей, завдяки чому час збірки таких будівель на місці займає приблизно кілька днів. Окрім короткого часу будівництва, до переваг будівель з CLT відносяться хороші теплоізоляційні властивості, а також естетичний вигляд деревини в інтер’єрі будівлі. Крім того, будівлі з CLT легші за свої бетонні аналоги і більш стійкі до сейсмічних поштовхів.

10-поверховий Dalston Works у Лондоні, на будівництво якого використано 3,8 тис. м3 CLT. Фото: Waugh Thistleton Architects

З CLT будують як одноповерхові, так і багатоповерхові будинки. Якщо обмеження на висоту дерев’яних будівель у Польщі досить жорсткі (максимум 4 поверхи), то в багатьох інших країнах (не тільки європейських) допустима висота дерев’яних конструкцій набагато вища. 10- і 18-поверхові будівлі із CLT можна побачити в Норвегії  та Великобританії, поширене будівництво високих будівель із CLT також у Нідерландах, Німеччині, Франції, Великобританії чи Канаді.

Як зазначає PKO BP у своїй публікації, у багатьох з цих країн були реалізовані програми підтримки дерев’яного будівництва. Одним із прикладів є баварська програма підтримки дерев’яного будівництва (Bayerische Förderrichtlinie Holz – BayFHolz), яка субсидує нові будівельні проєкти з деревини (місцевій владі, компаніям і приватним інвесторам передбачена субсидія в розмірі €500 за тонну СО2, накопиченого в дерев’яних конструкційних та ізоляційних елементах будівлі).

Виробництво

За оцінками дослідницької агенції Grand View Research, приблизно 60% світового ринку CLT припадає на європейські ринки, а близько 20% – на ринки Східної Азії (переважно Китай).

Провідними виробниками CLT на європейському ринку є компанії, розташовані в Австрії, Німеччині, Чехії та Швеції: Stora Enso Oyj, Binderholz Bausysteme, Mayr-Melnhof Holz Holding AG та KLH Massivholz GmbH.

Найбільші виробники CLT

КомпаніяЛокалізаціяВиробничі можливості CLT (м3/рік)
Stora Enso OyjШвеція, Австрія, Чехія400 000
Binderholz BausystemeНімеччина, Австрія220 000
Mayr-Melnhof Holz Holding AGАвстрія200 000
KLH Massivholz GmbHАвстрія175 000
Best Wood Schneider’sНімеччина125 000
Hasslacher GruppeАвстрія70 000
Pfeifer GroupНімеччина70 000
Джерело: Holzkurier, Timber-online.net , PKO BP

Ціни

Аналіз PKO BP показує, що середня ціна експортованого з країн ЄС CLT у 2022 році становила 788 євро/м3. Ціна CLT, експортованого з Австрії (766 євро/м3), на яку припадає 4/5 європейського експорту, була нижчою за німецькі ціни (середня ціна у 2022 році становила 840 євро/м3), але вищою за ціну CLT зі Швеції (679 євро/м3).

Фото: Tekhno.pro

Середня ціна CLT, імпортованого до країн ЄС, у 2022 році становила 771 євро/м3 і була дещо нижчою за середню експортну ціну. Німеччина, яка є найбільшим європейським імпортером CLT, закуповувала цю продукцію за нижчою ціною, ніж в середньому по ЄС (667 євро/м3).

Пік цін на CLT припав на червень-липень 2022 року, коли її експортна ціна перевищила 820 євро/м3 . Наступні місяці принесли зниження цін на CLT, а дані за I квартал 2023 року навіть показали зниження в річному вимірі – експортна ціна впала на 1,8%, а ціна імпорту CLT – на 5%, якщо порівнювати рік до року.

Щодо подальшого рівня цін, то різні агенції дають різні прогнози. Так, Grand View Research прогнозує, що зі збільшенням пропозиції CLT ціна на нього знижуватиметься в середньому на 1,4% на рік до 2030 року. З іншого боку, Research and Markets прогнозує, що ціна на CLT буде зростати в середньому на 2,3% на рік до 2028 року, а середньорічний темп зростання ринку становитиме 14,9%. На думку експертів PKO BP, ймовірним є поступове зниження цін протягом наступних кількох місяців з подальшою стабілізацією.

Ціна на плити CLT здебільшого визначаються ціною на пиломатеріали, яка може становити 47-68% від ціни кінцевого продукту, залежно від обсягів виробництва, йдеться у звіті PKO BP. Отож у випадку великих підприємств з виробництва CLT з високим ступенем вертикальної інтеграції (а отже, і лісопиляльних підприємств), потенціал зниження ціни на кінцеву продукцію є значно більший, ніж для підприємств з меншими виробничими потужностями

Поширити статтю