Яким чином розпиляти тонкомірну деревину так, щоб отримати прибуток? Для цього є перевірені на практиці хороші технічні рішення.
Це досить складне виробниче завдання – отримати прибуток від переробки колод малого діаметра. Хоча така сировина завжди в надлишку і ціни на неї невисокі, все-таки не кожне виробництво зважується працювати з тонкоміром, тому що при діаметрі 10–20 см важко випиляти цінний продукт з хорошим корисним виходом.
Донедавна в промисловому лісопилянні традиційно застосовували широкострічкові або дискові верстати, однак в 2007 році компанія Wood-Mizer запропонувала альтернативний підхід – лінію SLP1, котра завдяки використанню вузьких стрічкових пилок дає змогу одержувати дохід під час розпилювання тонкомірної деревини.
Що особливого у вузькій стрічці? Вона дає дві ключові переваги: високий вихід готової продукції й низьку вартість експлуатації обладнання.
Лінія SLP1 складається із трьох послідовно з’єднаних конвеєрами стрічкопилкових верстатів:
1) здвоєної вертикальної пилорами TVS: на неї з накопичувальної рампи по черзі завантажують колоди, від яких відпилюються дві обапольні дошки. Обапіл теж іде в переробку: він падає вниз на поперечний конвеєр і виноситься із зони пиляння;
2) вертикальна одноголовкова пилорама SHS відпилює третій обапіл, формуючи трикантний брус;
3) горизонтальний стрічковий багатопил HR500, що залежно від кількості пиляльних головок (може бути 2, 4 або 6 шт.) за один прохід розпилює брус на кілька заготовок.
У Болгарії працюють кілька ліній SLP1.
Приміром, на підприємстві «ТРОН» у Казанлику виготовляють ящики й заготовки для військово-промислового комплексу. Тут реалізований весь цикл глибокої переробки деревини, що охоплює всі операції ‒ від розпилювання, сушіння, стругання до складання й фарбування готових виробів. Вимоги до якості високі, і тому вся деревина (сосна) проходить процес сушіння до кінцевої вологості 14%.
Керуючий підприємством «ТРОН» п. Неждет Яшар розповідає про те, як його компанія вирішила придбати лінію SLP1:
«У нас був досвід роботи на верстатах Wood-Mizer: на початку нашої діяльності ми розпилювали на стрічкових пилорамах LT15, LT20 і LT40. Чому виникла ідея використовувати SLP1? Ми вибрали цю лінію з тієї простої причини, що вона пропонує більшу продуктивність на колодах малого діаметра. Другий важливий момент – персонал. Найняти людей не проблема, проблема – їхня кваліфікація. Для лінії SLP1 відсутність досвіду й кваліфікації не критична. Такими були основні чинники, які зумовили позитивне рішення щодо купівлі SLP1».
Незабаром на підприємстві «ТРОН» оцінили й інші переваги лінії SLP1:
- обладнання легко монтувати, а за потреби його можна перевезти й установити в іншому місці;
- усі використовувані в трьох пилорамах стрічкові пилки – це вузькі пилки Wood-Mizer. Цей інструмент коштує дешево порівняно із широкою стрічковою або дисковою пилкою. На виробництві «ТРОН» використовують недорогі пилки Wood-Mizer із серії SilverTIP;
- власна дільниця загострення й розведення стрічки дає змогу швидко підготовити пилки до роботи, завжди мати запас якісно загостреного інструменту й не залежати від стороннього сервісу;
- стрічкопилкові верстати з вузькими стрічками працюють від електродвигунів невеликої потужності, що сприяє зменшенню енергоспоживання й зменшує рахунку за електрику;
- завдяки тонкому пропилу з кожної колоди виходить більше готової продукції, що генерує прибуток.
З лінією SLP1 підприємство «ТРОН» досягло середньої продуктивності 350 м3 на місяць. Але в цей момент на виробництві виникли нові потреби, а в керівництва – нові ідеї.
«Звичайно, лінія SLP1 вирішила наші проблеми, але вона переробляє тільки короткий матеріал довжиною від 1 до 2 м. Наше підприємство перебуває у фазі зростання, кількість замовлень збільшується, тож потрібне було краще рішення для переробки довших тонкомірних колод», – пригадує Неждет Яшар.
Усвідомивши свою мету, керівництво компанії «ТРОН» звернулося до постачальника обладнання Wood-Mizer у Болгарії компанії «Екотехпродукт».
«Компанія «ТРОН» – наш багаторічний партнер і клієнт, – розповідає Микола Попов, інженер-технолог «Екотехпродукт». – Вони поставили завдання збільшити продуктивність лісопиляння й зменшити трудозатрати на кубічний метр готової продукції. Зробивши необхідні розрахунки, ми запропонували їм технічне рішення – лінію SLP2».
«Після тривалих консультацій з генеральним директором компанії «Екотехпродукт» Калином Симеоновим і за його рекомендацією ми вирішили зробити наступний крок у модернізації нашого виробництва, – розповідає Неждет Яшар. – Йдеться про лінію нового покоління SLP2, у якої більший рівень механізації й вища продуктивність».
Розповідає інженер-технолог Микола Попов: «Лінія SLP2 розпочинається з пульта керування, де оператор має гарну видимість усього обладнання й контролює окремі машини. Керуючи за допомогою джойстика, оператор завантажує колоду на центрувальний пристрій звідки вона потрапляє на здвоєну вертикальну стрічкову пилораму TVS. Там від колоди відпилюють дві обапольні дошки. Вони падають на поперечний конвеєр і переміщаються на подальше розпилювання. Двокантний брус привідним конвеєром потрапляє у другий верстат – це горизонтальна стрічкова пилорама SHS (до речі, у цьому ще одна відмінність від попередньої лінії SLP1). Машина SHS відпилює третій бік колоди й виходить призма. Потім конвеєр скеровує обапіл для подальшої переробки, а призму – у стрічковий шестиголовковий багатопил HR700».
Таким чином, основні переваги SLP2 криються в таких моментах: централізоване керування всіма верстатами лінії, механізація транспортування матеріалу, повне видалення відходів із зони розпилювання, можливість розпилювати колоди довжиною до 3,6 м, а також система притискання й утримування матеріалу на конвеєрах і в пиляльних механізмах верстатів, що особливо важливо при розпилювання кривих колод.
«У момент встановлення лінії були незначні недоліки, які, в остаточному підсумку, компанія Wood-Mizer повністю усунула. Після року експлуатації я можу сказати, що це надійне обладнання. Робота на лінії SLP2 не потребує кваліфікованого персоналу. Ви можете призначити людину, що ніколи не працювала у цій галузі, поставити її до верстата, і лінія буде видавати ту саму продукцію й з тим же обсягом, чого донедавна можна було досягти лише з досвідченими працівниками», – ділиться враженнями Неждет Яшар.
Зараз на підприємстві працюють одразу дві лінії – SLP1 та SLP2, і ця унікальна комбінація дає можливість порівнювати потенціал обладнання.
Лінія SLP1 переробляє близько 350 м3 на місяць, у той час як SLP2 – 650–700 м3. Хоча кількість працівників, що обслуговує обидві лінії, однакова, проте завдяки більшій продуктивності вартість праці в кубометрі готової продукції на лінії SLP2 фактично удвічі менша.
«Я радий нашому багаторічному співробітництву з «Екотехпродуктом», оскільки це справжні професіонали в деревообробці, і всі поради, що ми від них отримали, були винятково цінними для розвитку виробництва, – розповідає Неждет Яшар. – Вважаю, що наше партнерство з «Екотехпродукт» триватиме й у майбутньому. Устаткування Wood-Mizer чудово справляється з нашими виробничими завданнями. Wood-Mizer постійно працює над удосконаленням своїх продуктів. Ми з нетерпінням очікуємо чогось нового, щоб завдяки нововведенням розвинути перспективні напрями у нас на виробництві».