Стан виробництва продукції круглого лісу за рік військових дій в Україні

382 Views
Фото ілюстраційне. Фото: УкрНДІЛГА

Широкомасштабне військове вторгнення спричинило значний негативний вплив на економіку лісогосподарської та деревообробної галузей України. Попередньо оцінити загальне економічне становище суб’єктів внутрішнього ринку деревини країни можна шляхом аналізу динаміки обсягів заготівлі та реалізації круглого лісу – основного сировинного ресурсу для комплексу деревообробних та інших галузей.

Сектором економіки УкрНДІЛГА вивчено динаміку цих показників у 2021–2022 роках та виявлено тенденції пропозиції та попиту на ринку деревини. У передвоєнному 2021 році динаміка фізичних обсягів заготівлі круглого лісу та обсяги його реалізації суттєво не відрізнялися. З’ясовано, що військові дії у 2022 році негативно позначилися на обсягах заготівлі ділового круглого лісу (зниження на 9,5 %), особливо хвойних порід (зменшення на 28 %), та навпаки, призвели до зростання заготівлі паливної деревини (майже на 3 %).

Однак у межах природних зон найбільше падіння обсягів заготівлі круглого лісу у 2022 році відбулося у Степовій природній зоні – на 38 %, у Лісостепу – на 11%, у Поліссі – близько 10 %. Незначне підвищення обсягів заготівлі круглого лісу відзначено лише в Карпатському регіоні, де не відбувалися бойові дії.

Динаміка падіння обсягів заготівлі круглого лісу в Україні у 2022 році корелює з масштабами тимчасової втрати контролю над територіями внаслідок окупації, або обмеження доступу до лісових ділянок через бойові дії – близько 1 млн. га, або 10 % із 10,4 млн. га лісів, та через замінування території – 690 тис. га (за даними публічного звіту Голови Держлісагентства у 2022 р.).

Головною причиною скорочення обсягів реалізації ділового круглого лісу на внутрішньому ринку деревини України у 2022 році майже на 15 % є зменшення попиту з боку деревообробної галузі, яка втратила впродовж року до 50 % від довоєнної кількості підприємств. Значне скорочення обсягів реалізації ділового круглого лісу обумовило суттєве недоотримання доходів підприємствами лісового господарства, що за такою тенденцією матиме негативні економічні наслідки для лісової галузі країни.

Виявлені тенденції в динаміці обсягів лісозаготівель і продажів ділового круглого лісу у 2021–2022 роках будуть враховані у подальших дослідженнях ринку деревини в країні.

Сектор економіки лісового господарства УкрНДІЛГА

Поширити статтю