На європейському ринку протягом першого кварталу 2023 року спостерігається значне зниження споживання паркету порівняно з тим же періодом минулого року (-20%).
Про це повідомляє Європейська федерація виробників паркету (FEP) і зазначає, що ця тенденція характерна і для більшості інших видів підлогових покриттів.
На думку FEP, причиною цього є уповільнення темпів ремонтних робіт та будівництва нових будівель. Наслідки – відчутні та негативні. За обережними прогнозами, активність на ринку відновиться у вересні та/або жовтні.
Якщо розглядати ситуацію в кожній країні окремо, то в Австрії споживання паркету впало на 25% у першому кварталі 2023 року. Інфляція, зростання процентних ставок і доходів перешкоджають зростанню активності на ринку. Будівельний сектор теж не подає жодних ознак полегшення.
У Нідерландах та Бельгії зафіксовано зниження споживання паркету на 15% та 5% відповідно.
Французький ринок паркету загалом скоротився на 12% у 2022 році, хоча демонстрував хороші показники у першому півріччі. Проте у третьому і четвертому кварталах 2022 року FEP зафіксувала падіння, яке продовжилося і навіть прискорилося протягом першого кварталу 2023 року. Як зауважують у FEP, нових будівель почали будувати менше, і це також матиме вплив на 2024-2025 роки. Також зменшилася кількість відвідувань у DIY-магазинах (-35%).
Споживання паркету в Німеччині за перший квартал 2023 року знизилося на 30%. Нові будівництва завершені, а для інших немає більше кредитів. Хвиля ремонтів також закінчилася, і ніхто не знає, коли ремонтна діяльність повернеться до нормального рівня, оскільки ковід змусив споживачів відтермінувати ремонтні роботи, замість того, щоб провести їх у 2024-2025 роках. Перезапуск активності очікується у вересні-жовтні.
Після спаду в цілому за 2022 рік, споживання паркету в Італії продовжило скорочуватися в першому кварталі 2023 року на 10%. Як будівництво новобудов, так і проведення ремонтних робіт впали, окрім того, більше немає підтримки від урядових заходів. Нестача березової фанери також є проблемою для італійських виробників паркету. І у другому півріччі 2023 року поліпшення ситуації не очікується.
У той час як норвезький ринок все ще перебуває у відносно хорошій формі, у Фінляндії ринок залишається стабільним завдяки проведенню деяких ремонтних робіт, то в Данії спостерігається зниження споживання паркету, оскільки кількість нових будівель значно скоротилася.
Зниження споживання паркету в Іспанії оцінюється на рівні -5% у першому кварталі 2023 року. Проведення ремонтних робіт суттєво сповільнюється, а будівництво нових будівель швидко знижується. Також гальмує споживання паркету інфляція.
У Швеції перспективи погані. Ринок паркету впав на 15%, а кількість проєктів зменшилася ще більше. Зростання відсоткових ставок та цін на енергоносії може частково пояснити це явище, а також спад в електронній комерції та збільшення витрат на подорожі.
Швейцарія – острівець Європи, де інфляція не така вже й висока (2,5-3,5%). Швейцарський ринок паркету нарешті виріс на 5% у 2022 році, в тому числі в четвертому кварталі. Перший квартал 2023 року залишається стабільним, що зумовлено як приватним, так і громадським споживанням паркету. Проте спад на швейцарському ринку все ж очікується.