Вадим Шемонаєв: У фанерній галузі всі налаштовані набирати обертів

45 Views
Скриншот відео

Вадим Шемонаєв,  голова наглядової ради ТОВ «Одек Україна», у інтерв’ю Wood Industry: Talk розповів про стан справ у фанерній галузі України, проблеми, з якими зіштовхуються українські фанерники і своє бачення, що можна зробити для покращення ситуації. Наводимо ключові фрагменти розмови.

Про ситуацію у фанерній галузі України

«Україні так пощастило з фанерною галуззю, що настільки ця галузь розвинена в Україні, що весь обсяг сировини, який є сьогодні в наявності в лісах України, Україна здатна переробити на продукцію з високою доданою вартістю. Це говорить про те, що українські переробники навіть в складних умовах намагаються не збавляти темпів і працювати стабільно», – сказав Вадим Шемонаєв.

Під час розмови він розповів, що багато чого змінилося після повномасштабного вторгнення Росії до України. На початку було складно стабілізувати роботу, стабілізувати ринки збуту, але зараз більш-менш всі виробники фанери відчувають можливість працювати, намагаються це робити, навіть розвиватися в ці складні часи.

За словами Вадима Шемонаєва, «Одек Україна» теж дивиться на перспективи розвитку на майбутнє, на покращення асортименту, збільшення обсягів виробництва.

Внутрішній і зовнішній ринок

Враховуючи ситуацію, яка є сьогодні в Україні, то внутрішній ринок фанери, як розповів голова правління ТОВ «Одек Україна», достатньо звузився як в споживачах, так і в обсягах продукції. Це пов’язано із тим, що в країні триває війна, темпи будівництва та виробництво інших видів продукції, для яких використовується фанера, знизилися.

«Для нас ринок України впав у два рази від того, що ми продавали до війни», – розповів Вадим Шемонаєв. Що стосується експорту, то, за його словами, у цій сфері все більш-менш стабільно, але ситуація, яка сьогодні є в світі, теж впливає на споживання і на обсяги споживання.

Також Вадим Шемонаєв зазначив, що після тривалого періоду невизначеності і нестабільності попит на фанеру більш-менш вирівнюється. Ціни на деякі види фанери (кольоровий ламінат, тонка фанера), які потребують високоякісної сировини, зростають. Щодо ринку будівельної фанери, яка займає значну частину обсягу виробництва, то темпи будівництва знижуються, відповідно, знижується попит, і падає ціна.

Голова наглядової ради «Одек Україна» зазначив, що нині умови на ринку диктує споживач і фанерники мають задовольняти його потреби.

«Ми сьогодні вкладаємо кошти в нове обладнання для того, щоб виробляти ще кращу фанеру, для того, щоб мати стабільний збут. Інакше сьогодні не вижити», – наголосив Вадим Шемонаєв. Він зауважив, що зараз вимоги споживачів до якості продукції значно зросли.

Сировина і ціни

«Ми розуміємо, що на заготівлю сировини, особливо для фанерної галузі, це вільха, береза, особливо вільха, яка росте в болотистій місцевості, дуже впливають погодні умови. Тому зимовий період для фанерників це як жнива для хліборобів: зима годує цілий рік. Маємо запас на підприємстві, але сказати , що він достатній… по моїх мірках, він недостатній. Але сировина є», – розповів Вадим Шемонаєв. За його словами, у подібній ситуації, коли запасів сировини для виробництва фанери бракує, знаходяться й інші підприємства галузі.

Він зазначив, що для фанерників головне – це стабільність. Вони розуміють, що ліс – це складана система, на яку впливає багато чинників, тому для них найважливішим є виконання куплених об’ємів і поставки сировини.

Також Вадим Шемонаєв повідомив, що вдалося знайти компроміс між бажанням лісівників продавати і бажанням фанерників купувати.

«Сьогодні я можу сказати, що ціни прийнятні», – сказав голова наглядової ради «Одек Україна». Єдине, на його думку, потрібна цінова градація між вищими і нижчими сортами берези і вільхи. Так само для фанерників дуже чутливим питанням є діаметр сировини: з тонкоміру дуже важко щось зробити, тому він не може коштувати стільки ж, як більш кубатурні діаметри, вважає Вадим Шемонаєв.

«Ми готові сьогодні купувати діаметр сировини від 24 см і більше по 2,5 -2,7 тис. грн за 1 м3 з ПДВ на складі в лісі. А тонкі діаметри – 15-24 см – хотілося б розуміння від лісівників, що все-таки вихід із цієї тонкомірної сировини він менший, він гірший», – висловив свою позицію Вадим Шемонаєв і повідомив, що з деякими лісовими офісами їм вдалося порозумітися у цьому питанні.

Голова наглядової ради «Одек Україна» також повідомив, що у 2024 році у фанерній галузі всі налаштовані набирати обертів. Це перш за все пов’язано із стабілізацією ринків. Другий момент – цінові рівні фансировини у 2023 році були зовсім іншими. «Тобто ми цілий рік шукали порозуміння у лісівників, що ціна має бути нижчою і тільки в кінці року ми дійшли до того робочого рівня, коли це влаштовує і їх, і переробників», – поінформував Вадим Шемонаєв

Про фанеру з Росії і Білорусі на ринках ЄС

«Наші партнери підтверджують, що ця продукція дійсно потрапляє різними шляхами через треті країни», – зауважив під час інтерв’ю Вадим Шемонаєв.

Він розповів, що раніше Україна виготовляла 180 тис. м3 фанери на рік, а Росія – 3,5 млн м3.

«Цей об’єм говорить про те, що там є потужності для її виробництва в такій кількості і цей об’єм потрібно кудись дівати. Безумовно, вони будуть шукати якісь шляхи, як цю продукцію під якимось іншим виглядом чи від інших країн збути», – сказав Вадим Шемонаєв, зауваживши, що в Європі намагаються вирішити цю проблему, щоправда, не тими темпами і не в тому обсязі, в якому б хотілося.

Блокування кордонів

Ринок фанери в Україні суттєво зменшився через військову агресію Росії, тому сьогодні всі виробники дивляться у бік Європи, зазначив голова наглядової ради «Одек Україна». Компанія 80% продукції продає на експорт, тому сильно відчуває вплив блокування кордону.

«Ми не збавляємо темпів, не зважаючи на це, але вивезення продукції при цьому стоїть. В нас зростають залишки, як і у всіх виробників», – повідомив Вадим Шемонаєв і розповів, що дуже суттєво – в 3-4 рази – зросли витрати на логістику. Він зазначив, що для європейського покупця ці проблеми неважливі, бо там є інші виробники фанери, в яких немає такої проблеми. Ціни у українських і закодонних виробників фанери приблизно однакові, а от витрати на логістику – різні, і ці витрати лягають на плечі українських виробників, оскільки вони не можуть підняти ціни, щоб їх компенсувати. Це зменшує прибуток, зменшує можливість розвиватися, впливає на стабільність роботи, пояснив голова наглядової ради «Одек Україна».

За його словами, клей, хімічні засоби, запасні частини так само стоять в черзі з того боку кордону. Це призводить до ситуації, коли українські виробники фанери змушені обмінюватися необхідними для виробництва матеріалами.

Завершення дії мораторію на експорт необробленої деревини у 2025 році

«Цей мораторій дав суттєвий поштовх для розвитку деревообробної галузі в Україні», – вважає Вадим Шемонаєв. На його думку, запровадження мораторію на експорт необробленої деревини дало можливість для розвитку не тільки великим підприємствам, але й сприяло багатьом малим і середнім деревообробникам, які намагаються виготовляти свою продукцію та розвиватися завдяки наявності сировини.

«Якщо мораторій відмінять, а Європа цього вимагає, – що буде з українським переробником?», – ставить питання Вадим Шемонаєв. Як він може вистояти перед переробником європейським, який сьогодні має суттєву підтримку на загальноєвропейському і державному рівні? Це пільгові кредити, дотації та маса інших програм.

«Чи вистоїть український переробник, який цього немає? Сьогодні це найгостріше питання», – каже Вадим Шемонаєв. На його думку, потрібно вести діалог з державою, які шляхи будуть запропоновані, щоб український переробник отримав в достатній кількості сировину за адекватною ціною і зробив продукцію з доданою вартістю, яку можна доволі успішно експортувати.

Поширити статтю