WWF-Україна: Ухвалення законопроєкту 9516 – повернення до радянських часів

226 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: WWF-Україна

Найближчим часом на голосування у Верховній Раді буде винесено Проект Закону 9516 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах”.

Проєктом Закону пропонується повністю скасувати обмеження на суцільні санітарні рубки (ст. 3 Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”) незалежно від причин і проводити оцінку впливу на довкілля (ОВД) виключно для фонду рубок головного користування та в межах природно-заповідного фонду (ПЗФ). Варто зауважити, що згідно з нормами чинного законодавства суцільні рубки на території об’єктів ПЗФ і так підлягають процедурі ОВД або заборонені залежно від категорії ПЗФ.

Ухвалення законопроєкту в чинній редакції щодо скасування обмежень є поверненням до найгірших радянських практик. Саме переруби після Другої світової війни без жодних екологічних вимог і створення на їх місці штучних, в першу чергу, соснових і смерекових лісів, зробили більшість українських лісів пожежонебезпечними насадженнями, що нестійкі до хвороб та змін клімату. Даний законопроєкт фактично повертає нас до старих норм, закликає повторювати помилки минулого і призведе лише до погіршення стану лісів в Україні.

Фактично під загрозою рубок необґрунтовано опиняться всі ліси природного походження, які нині не мають природоохоронного статусу. Особливо критичною ситуація стає для Карпатського регіону, де так звані рубки головного користування (промислові рубки для отримання деревини) обмежені. 

Все це відбувається на тлі фактично повної дисфункції Державної екологічної інспекції та здатності правоохоронних органів оперативно реагувати на рубки, що не відповідають чинному законодавству.

Окрім того, законопроєкт 9516 нехтує євроінтеграційними запитами, оскільки в ньому не розкриті питання Смарагдової мережі, охорони оселищ відповідно до Бернської конвенції тощо. Разом з тим, перед країнами-членами ЄС стоїть завдання взяти під охорону всі старовікові ліси, навіть якщо в минулому там відбувались лісогосподарські заходи.

Суцільні санітарні рубки заблокують можливість продажу деревини до ЄС, що стане додатковим випробуванням для економіки України, яка перебуває у стані війни. Відповідно до Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR), будь-які суцільні рубки в старовікових лісах з подальшим створенням на їх місці лісових культур будуть порушенням — таку деревину та вироби з неї не можна буде експортувати до країн Євросоюзу. Україна зазнає економічних збитків та вчергове може опинитися в епіцентрі міжнародного скандалу. 

Заяви про нестачу деревини для військових потреб або для відбудови ми вважаємо маніпуляцією, оскільки для будівництва фортифікаційних споруд її можна отримати іншими типами рубок у штучних лісах, зі значно меншою шкодою для довкілля. 

WWF-Україна закликає депутатів не голосувати за законопроєкт 9516, оскільки він поверне лісове господарство України до радянських часів, призведе до деградації лісів природного походження, уповільнить євроінтеграцію та завдасть суттєвих економічних збитків й репутації державі.

Вплинути на прийняття законопроєкту 9516 може кожен — напишіть звернення до депутатів за інструкцією Української природоохоронної групи.

WWF-Україна

Поширити статтю