Як правильно вибрати вологомір для деревини

Tags: 208 Views

Рівень вологості деревини – це дуже важливий параметр, який безпосередньо впливає на якість майбутнього дерев’яного виробу, конструкції тощо. Якщо вологість занадто висока, матеріал передчасно псується, якщо, навпаки, надмірно низька – неминучі деформації, розтріскування та інше. Тому стежити за цим параметром – одне з надважливих завдань, яке виконується за допомогою спеціального приладу – вологоміра.

Сучасні вологоміри деревини – це досить великий перелік видів, підвидів, модифікацій для масових виробництв та індивідуального застосування від різних вітчизняних та закордонних компаній. Низка моделей може додатково встановлювати вологість повітря, що стане в нагоді, наприклад, при контролі умов зберігання сировини на складі.

Якщо за плечима немає значного досвіду в цій справі і певної підготовки, то питання вибору може супроводжуватися неабиякими труднощами. Важливо розуміти, що не всякий вологомір підійде для тієї чи іншої деревини. І якщо ви тут помилитеся, похибка може бути чимала.

Що ж робити? Загалом, є два варіанти, як вчинити в такій ситуації. По-перше, можна звернутися за допомогою до фахівця і разом на основі професійної консультації прийняти остаточне рішення. Якщо ви так захочете зробити, наші співробітники – до ваших послуг. Вони допоможуть підібрати ідеальну модель, відповідно до специфіки вашої діяльності, і підкажуть, що краще за все буде відповідати потрібному співвідношенню вартості і тех. характеристик у вашому випадку. По-друге, якщо є бажання самостійно розібратися в темі, можна приділити їй трохи часу і розставити всі крапки над «і» власними силами. Вибирайте, який варіант більше підходить саме вам. Якщо другий – то читайте далі і дізнавайтеся все найважливіше про вологоміри.

Різновиди вологомірів для деревини

Розрізняють два основних типи пристроїв, спроектованих для встановлення кількості вологи і відносної вологості дерева. Пропонуємо ознайомитися з ними детальніше:

Кондуктивні вологоміри. Оснащені шиповидними електродами. Заміряють електроопір між електродами при їх розміщенні в лісоматеріалі при конкретному заглибленні з подальшим перерахунком отриманих даних на розмір вологості/наявність вологи. Застосування пристрою з окремими електродами дає можливість дізнаватися вологість на конкретній глибині. Нижня межа вимірювального діапазону таких моделей становить, як правило, 4 %.

При виборі моделі з цієї групи приладів варто врахувати кількість і різновид порід дерева, для яких вона призначена. Це важливо, у зв’язку з різницею електричної провідності різних порід. Також мають значення інтервал і достовірність результатів. Не буде зайвим детально розглянути функціональні аспекти та дізнатися більше інформації про виробника. Техніка іноземного виробництва переважно характеризується збільшеним числом запрограмованих у пам’ять деревних порід (буває до 150), порівняно з вітчизняними варіантами. Переважно, але не завжди. Та й не завжди виправдано переплачувати за великий перелік аналізованих матеріалів, якщо робота з усіма ними не передбачається.

Що ще важливо врахувати, так це можливу глибину вимірювань, яка безпосередньо залежить від довжини електродів. Ну і зручність застосування теж має значення. Розташувати електроди в деревині не так вже й легко, особливо якщо мова йде про тверді породи. До того ж, якщо розмістити їх нерівномірно, похибка буде занадто високою. Ось тому при виборі й варто обов’язково врахувати ергономічність та комфортний рівень експлуатації приладу.

До речі, найбільш часто вологоміри кондуктивного типу купують для реалізації контрольної функції над сировинним матеріалом під час його прийому, висушування та зберігання. Це пояснюється нанесенням механічної шкоди деревині вимірювальними електродами. Коли продукт (та чи інша деревина) надходить у виробництво, вологість може становити 30-120 %. Після сушіння, залежно від призначення матеріалу, відсоток його вологості дорівнює 6-12 %.

З-поміж кондуктивних пристроїв можна виділити багатоканальні вологоміри. Їх особливість полягає в дослідженні вологості в процесі сушіння дерева. У більшості випадків вони є стаціонарними.

Високочастотні (діелькометричні) вологоміри. Безелектродні пристрої, що функціонують за принципом залучення електромагнітного поля високої частоти. Встановлюють діелектричну проникність деревної сировини, поміщеної в високочастотне електромагнітне поле, яке створює пристрій, і перераховують її в наявність вологи/розмір вологості. Це найбільш оперативний, безпроблемний і неруйнівний варіант контролювання вологості. Його чи не головна перевага полягає в незавданні шкоди поверхні досліджуваного об’єкта. Але не варто забувати і про такі переваги, як компактні параметри та комфорт застосування.
Вологоміри, що функціонують на високих частотах, зазвичай, купують, якщо необхідно контролювати дерев’яні напівпродукти і завершені вироби з дерева. Але, крім того, вони можуть бути задіяні при визначенні вологості інших речей: паперової та картонної стружки, бамбука, фанери, будматеріалів тощо.

Варто враховувати, що на результати цих вологомірів посилено впливає вологість шарів об’єкта, що розміщуються ближче до генератора електромагнітних хвиль, іншими словами, вологість тих шарів, які лежать ближче до верху. Так, ці пристрої виявляють підвищену чутливість, і в цьому їх плюс. Але з іншого боку, поверхнева вологість, а також сторонні включення та покриття здатні вносити свої корективи в кінцеві показники.

Крім того, можна додатково розглядати групу пристроїв, які чудово справляються зі своїм призначенням на різних глибинах. Наприклад, діелькометричний прилад може здійснювати виміри вглиб на 1 см і 10 см, а кондуктивний – в повному інтервалі розміру електродів. Обидва варіанти високоточні й підходять, швидше за все, для кваліфікованого застосування професіоналами в деревообробній галузі, будівництві та інших напрямках.

І кондуктивні, і високочастотні вологоміри випускаються багатьма виробниками, купуються чималою кількістю клієнтів. Обидва види існують на рівних, конкурують, мають плюси і мінуси, на обидва є попит. Тож ваше головне завдання – визначитися, який тип пристрою буде найбільше сприяти вирішенню саме ваших потреб. А належне бачення специфіки тієї й іншої груп пристроїв сформувати, завдяки наведеній вище інформації, нескладно.

Десять основних правил купівлі вологоміра деревини

Взагалі, різних моментів, на які варто звернути увагу, більш ніж достатньо. Основні з них ми згадали вище. А щоб якось систематизувати наведену інформацію, виділимо 10 пунктів, дотримуючись яких, ви, ймовірніше за все, приймете швидке і правильне рішення.

Визначте спектр завдань, які належить вирішувати в процесі професійної діяльності за допомогою вологоміра. Не варто купувати мега універсальний прилад, якщо робота пов’язана з декількома певними матеріалами. Встановіть сегмент завдань і саме для їх виконання підберіть пристрій.

Обчисліть необхідний інтервал вимірювань. Для цього потрібно виконати аналіз вологісних трансформацій деревини в установленому сегменті завдань.
Врахуйте вимоги в плані технологій і нормативів до точності встановлення вологості, особливо те, які відступи від зазначених величин можливі. Це дозволить вам вибрати пристрій з допустимою похибкою.

Закцентуйте увагу на місці, процесі та умовах експлуатації пристрою. Для чого це потрібно? Щоб сформулювати вимоги до ергономіки та експлуатаційних аспектів вологоміра. Якщо цілком достатньо портативної моделі невеликих розмірів, яку завжди зручно мати під рукою, тоді покупка великого стаціонарного пристрою зовсім недоцільна. І навпаки: якщо все повинно бути максимально точним, найкращим і серйозним, варто купити відповідний варіант.

Добре вивчіть пропозиції. Не заплющуйте очі на жодні «але». Нинішній асортимент пристроїв дозволяє підібрати варіант, який буде максимально відповідати всім потребам і побажанням.

Простежте за наданням магазином гарантії і дізнайтеся, чи є можливість сервісного обслуговування.

Вивчіть ціновий діапазон у комплексі та оберіть ту цінову категорію, яка підходить вам більше всього. Не варто думати, що все найкраще обов’язково коштує немислимо дорого. Але разом з тим не слід плекати ілюзій, що високоточні й надійні пристрої можуть обійтися в копійки.

Пам’ятайте: не всі параметри, заявлені виробником, можуть 100 % відповідати реальності. Добре, якщо ви, зупинивши вибір на певній моделі, порозпитуєте про неї у тих, хто такою вже користується.

Не думайте, що асортимент вологомірів може обмежуватися якимось одним, хоч навіть і розлогим каталогом. Найбільша ймовірність зробити правильний вибір існує, якщо поглиблено вивчити питання і приділити цьому час.

Перед купівлею, якщо буде така можливість, оцініть зручність користування пристроєм.

Якщо ви зацікавлені у виготовленні якісних виробів з деревини, якщо в ваших принципах – пропонувати своїм клієнтам краще з кращого, без постійного визначення вологості на різних виробничих етапах (приймання сировини, сушіння, контроль готової продукції…), тоді і без добротного вологоміра вам просто не обійтися. Тримайте вологість під контролем! І нехай вам у цьому допомагає вологомір, який ви оберете максимально правильно!

Поширити статтю