Європейська деревообробна промисловість закликає переглянути EUDR

89 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: Timber industry news

Асоціації деревообробної промисловості з Австрії, Хорватії, Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Словенії критикують бюрократичний тягар, який зумовлює впровадження Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградаціїї лісів (EUDR). Вони закликають переглянути EUDR та адаптувати його до процесів ланцюжка постачання та операційної діяльності.

Регламент ЄС щодо знеліснення, або скорочено EUDR, має бути імплементований у країнах-членах Європейського Союзу до кінця 2024 року. Практичні випробування інформаційної системи ЄС для збору даних, проведені в січні, викликали велике невдоволення в австрійській лісовій, а також у деревообробній та паперовій промисловостях, повідомляють в Торговій асоціації австрійської деревообробної промисловості (Fachverband der Holzindustrie Österreichs). Там зазначають, що EUDR також викликає невдоволення і в інших країнах-членах ЄС.

Асоціації деревообробної промисловості з Австрії, Хорватії, Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Словенії зайняли спільну позицію щодо впровадження EUDR.

«Разом з асоціаціями деревообробної промисловості Центральної та Центрально-Східної Європи ми вітаємо мету зупинити знеліснення у всьому світі. Однак регламент Брюсселя – це неправильний підхід. EUDR означає величезну кількість бюрократії для наших компаній із великими додатковими витратами, не усуваючи при цьому безпосередньо причин вирубування лісів на інших континентах», – підкреслює магістр Герберт Йобстль, голова Австрійської асоціації деревообробної промисловості.

Галузеві асоціації також побоюються негативного впливу на міжнародну конкурентоспроможність. «Переваги цих надмірних норм незрозумілі, особливо для країн, які мають ефективне законодавство щодо збереження лісів», – зазначає пан Йобстль.

Прагматична і практична реалізація

Асоціації деревообробної промисловості з Австрії, Хорватії, Чехії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Словенії закликають повністю переглянути зміст EUDR і зробити його більш практичним. Країни зі стабільною або зростаючою площею лісів, сталим веденням лісового господарства та ефективною правоохоронною системою слід звільнити від зайвих бюрократичних обмежень. Також, на думку європейських асоціацій деревообробної промисловості, необхідно подовжити терміни імплементації регламенту, оскільки без оперативного роз’яснення суттєвих фундаментальних питань і без технічно довершеної інформаційної системи ЄС компанії галузі не можуть впровадити вимоги EUDR вчасно, незважаючи на всі їх зусилля. Крім того, Комісія має взяти до уваги процеси ланцюжка постачання і операційну діяльність та врахувати можливості для маневру з огляду на них. «EUDR переслідує вагомі цілі, які не можна досягнути шляхом нав’язування компаніям бюрократичних зобов’язань», – критично висловився пан Йобстль.

Альтернатива в боротьбі із знелісненням

З огляду на майбутні вибори до Європейського парламенту, деревообробні асоціації з Австрії, Хорватії, Чеської Республіки, Угорщини, Польщі, Словаччини та Словенії закликають до комплексної оцінки впливу попередніх постанов Європейського зеленого курсу (The European Green Deal) та їх реалізації для лісів та ланцюжка створення доданої вартості у лісовому господарстві та деревообробній промисловості. У перспективі EUDR необхідно ретельно проаналізувати і переглянути після виборів до Європейського парламенту, які відбудуться в червні 2024 року.

Асоціації деревообробної промисловості також закликають до більш ефективних альтернатив в боротьбі з глобальним знелісненням і зазначають, що ЄС має виключну юрисдикцію щодо міжнародних торгових угод.

«ЄС повинен використовувати цю компетенцію та досягти угод з третіми країнами для просування соціальних та екологічних стандартів. Переносити політичні цілі на корпоративний рівень, погрожуючи штрафними санкціями, – це порушення системи законодавства», – підсумовує Герберт Йобстль.

Німеччина теж закликає переглянути EUDR

Слід також додати, що у Німеччині також наполягають на перегляді регламенту EUDR та відкладені його імплементації.

Як повідомляє Федерація німецької деревообробної промисловості (HDH), кілька країн-членів ЄС взяли на себе ініціативу та лобіюють у Брюсселі терміново необхідні коригування регламенту, адже EUDR загрожує масштабними збоями у лісовій, деревообробній та сільськогосподарській галузях Європейського Союзу. HDH закликає міністра сільського господарства ФРН Джема Оздеміра також приєднатися до цієї ініціативи.

Всупереч поширеному уявленню, кажуть в HDH, EUDR у своїй нинішній формі впливає не лише на імпорт товарів, але й конкретно на компанії, що виробляють товари в Європейському Союзі. Не в останню чергу йдеться про лісову, деревообробну та сільськогосподарську галузь. Таким чином EUDR зачіпає, поміж іншим, забезпечення вітчизняною продукцією жителів Німеччини. Справа тим серйозніша, що майже через рік після ухвалення регламенту досі немає конкретних вказівок з Брюсселя щодо його впровадження.  

«Поточна ситуація показує: Брюссель, вочевидь, не знає, як можна розумно імплементувати EUDR, не завдаючи при цьому серйозної шкоди внутрішній економіці ЄС. Наразі досвід показує: з одного боку, EUDR необхідно терміново відкласти, а з іншого боку, нам потрібні зміни в регламенті ЄС», – пояснює Йоганнес Шверер, президент HDH. Як зазначають в HDH, особливо важливим є той факт, що ініціатива внесення змін до регламенту вийшла від країн-членів ЄС з великим досвідом сталого ведення лісового господарства і добре функціонуючою деревообробною промисловістю.

«Не тільки всі міністри лісового господарства федеральних земель (Німеччини- ред.), але й інші країни ЄС бачать, що Комісія ЄС повністю перестаралася з регламентом щодо знеліснення. Справа не тільки в тому, що цифрова платформа для обробки надскладних зобов’язань верифікації не була доопрацьована вчасно. Зусилля контролюючих органів зростають до такої межі, що вони вже зараз масово б’ють на сполох, – пояснює пан Шверер і наголошує: – Жоден гектар лісу не може бути захищений, якщо ми в Європі накладемо на себе такі бюрократичні кайдани. Навпаки: EUDR у його нинішньому вигляді, швидше за все, призведе до того, що власники лісів у Німеччині підуть з ринку і пропозиція деревини зменшиться. Міністру Оздеміру має бути зрозуміло, що добре функціонуюче лісове господарство та деревообробна промисловість мають великий вплив на досягнення кліматичних цілей Німеччини. Тому не в інтересах федерального уряду перешкоджати вітчизняному лісовому господарству та деревообробній промисловості таким чином», – попереджає президент HDH. 

Поширити статтю