Європейська Комісія пропонує відтермінувати застосування Регламенту EUDR

51 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: Timber industry news

З огляду на отримані від міжнародних партнерів відгуки про стан підготовки до впровадження у дію Регламенту EUDR, Європейська Комісія повідомила, що пропонує надати зацікавленим сторонам додатковий час для підготовки. У разі схвалення Європейським Парламентом та Радою Європейського Союзу, положення EUDR почнуть застосовуватися з 30 грудня 2025 року для великих компаній та з 30 червня 2026 року для мікро- та малих підприємств.

Як йдеться у повідомленні Європейської Комісії, враховуючи інноваційний характер EUDR, стислий графік та різноманітність залучених міжнародних зацікавлених сторін, Комісія вважає, що додатковий 12-місячний час для поетапного впровадження системи є збалансованим рішенням для підтримки операторів по всьому світу у забезпеченні безперешкодної імплементації Регламенту з самого початку.

Нагадаємо, що реалізація імплементації Регламенту EUDR викликала значний спротив з боку багатьох стейкхолдерів (включаючи власників лісів і підприємців, які займаються деревообробкою), галузевих організацій, урядів країн Європейського Союзу і навіть країн, що не входять до ЄС, але експортують до ЄС продукцію, яка підпадає під дію нового Регламенту. Зацікавлені сторони протягом останніх кількох місяців вимагали від Європейської Комісії відкласти набуття чинності нових правил.

Польський галузевий деревообробний портал Drewno.pl перелічив основні претензії. Так, особливий спротив власників лісів і багатьох деревообробних компаній, а також інших стейкхолдерів, викликає необхідність точно вказувати місце отримання деревної сировини і пов’язаного з цим рівня бюрократії, що, на їхню думку, буде особливо дорого і складно реалізувати у випадку малих та мікропідприєств. Крім того, ІТ-система, яку всі учасники ринку товарів, на які поширюється EUDR, мають використовувати (її протестували у січні приблизно 100 компаній), на думку стейкхолдерів, «вимагає багато роботи».

Уряди країн за межами ЄС, такі як США, Індія, Китай, Індонезія, Малайзія, В’єтнам, країни Південної Америки та Африки, також активно висловлювлювалися щодо відтермінування EUDR.

Деякі країни, наприклад США, запропонували відтермінувати впровадження Регламенту через те, що американські підприємці не можуть організаційно та технічно підготуватися у стислі терміни, встановлені ЄС. На інші проблеми вказали африканські країни, де, наприклад, дрібні фермери не мають можливості зареєструватися у системі ЄС. Подібна ситуація стосується багатьох малих компаній у Південній Америці та Азії.

Своєю чергою Бразилія вважає, що ЄС в односторонньому порядку нав’язує іншим країнам свої правила всупереч стандартам Світової організації торгівлі. Китай, один з найбільших гравців на ринку деревини, відкрито відмовився надавати геолокаційні дані з міркувань безпеки. І, нарешті, Індонезія та Малайзія зазначили, що, якщо Європейський Союз запровадить правила EUDR в їх нинішньому вигляді, вони припинять поставки своєї продукції.

І вже є перші реакції на відтермінування вступання в дію положень EUDR. Так, голова Waldverband Österreich (Австрійської лісової асоціації) Рудольф Розенштаттер зазначив:«Заплановане перенесення – це перший важливий і правильний крок, але за ним має послідувати ще декілька. Тепер настала черга Ради (Європейського Союзу – ред.) та Парламенту (мається на увазі Європейський Парламент – ред.) припинити це регулювання в його нинішньому вигляді, яке в основному спрямоване на вирішення проблем за межами Європи. Цей один рік має бути використаний для фундаментального перегляду Регламенту ЄС та зменшення негативних наслідків для місцевих власників лісів, такі як абсолютно непотрібні зобов’язання щодо надання доказів. Неприйнятно, щоб регіони з явно стабільною або зростаючою площею лісів і суворими правовими нормами, такі як Австрія, прирівнювалися до надмірної експлуатації за кордоном».

Поширити статтю