Юрій Дюг: «Рік лісової реформи: досягнення і проблеми»

185 Views
Фото: Facebook Юрія Дюга

Координатор платформи «Wood Industry UA – за ринок деревини» Юрій Дюг проаналізував ситуацію у лісової галузі України після реформування.

Свою оцінку першого року реформи української лісової галузі він виклав у Facebook.

Далі – пряма мова.

«Видалась вільна хвилинка, можна проаналізувати перший рік адміністративної реформи лісової галузі України. Адже саме рік тому Кабмін постановою дав старт створенню на базі 158 лісгоспів єдиного ДП «Ліси України». Майже три місяці тривав підготовчий етап реформи і об’єднання лісгоспів, а вже з першого січня 2023 «Ліси України» запрацювало як єдине держпідприємство.

Давайте по пунктах розберемо, що ж вдалося досягти команді Топ-менеджерів державної компанії на чолі з Юрієм Болоховцем, який зараз перейшов працювати в.о. гендиректора з посади голови ДАЛРУ.

Досягнення команди Юрія Болоховця:

  • Чіткий шлях ефективної діджиталізації галузі та підприємства. Активно продовжується цифровізуватися весь обіг деревини, розширюється функціонал e-TTН, запроваджена фотофіксація деревини.
  • Підтримка свого бачення реформи в Кабінеті Міністрів та Офісі Президента. Юрій Болоховець чи на найбільше з усіх керівників галузі зміг знайти підтримку в коридорах влади та провести реформу.
  • Потужна публічна комунікація. Сюди спрямовані значні ресурси підприємства, робота проводиться якісно, на різних майданчиках, директор бере участь у публічних виступах і дискусіях. Ми маємо кардинально інші, сучасні підходи, на відміну від повної закритості колишніх лісгоспів.
  • Покращення фінансових показників галузі. Зважаючи на інформацію з наявних публічних звітів, а також порівняно з інформацією минулих років – справді значна частино доходів лісової галузі почала виходити з тіні. Складно уявити, які обсяги тіньових доходів могли бути в попередні роки, коли держлісгоспи декларували мало не повну збитковість.
  • Ліквідація «лісових князівств». Раніше лісгоспи та цілі регіони були підконтрольні окремим впливовим лісникам, які як князі робили те, що вважали за потрібне. Тепер лісова держава стала унітарною, всі важливі рішення приймаються в Києві. Офіційно. Добре це чи погано – покаже час.
  • Переведення всіх торгів деревиною та лісоматеріалів на електронні аукціони. Звичайно вони потребують єдиних правил, типових договорів для всіх і так далі. Але беззаперечний факт – практика підкилимного продажу деревини та лісоматеріалів припинена. А весь обсяг деревини пішов на відкриті торги.
  • Переведення закупівель для лісівників на Prozorro. Зрештою тепер громадськість може в режимі реального часу контролювати всі закупівлі для потреб лісівників.

Разом з тим, логічно, що є ще низка невирішених і дуже проблемних питань:

– В Україні досі немає єдиних прозорих правил продажу деревини затверджених на рівні закону. Закон «Про ринок деревини», його позитивні норми – потребують затвердження. І тут потрібна активніша позиція з боку ДП «Ліси України», ДАЛРУ та Міндовкілля.

– Лісівникам треба таки почати ефективно співпрацювати з усім парламентом, а не лише з окремими депутатами. Адже саме рада має розглянути та ухвалити щонайменше три ключових для галузі законопроекти: про завершення реформи ДП «Ліси України», про ринок деревини, про зміни до порядку проведення ОВД під час рубок. І, очевидно без діалогу з більшістю депутатів це не відбудеться.

– У лісів немає розуміння того, що педалювання експорту необробленої деревини – то шлях, який повертає країну назад в бідові 90-роки. Нам треба брати приклад з Польщі, Німеччини і будувати сильну економіку з розвинутою переробною галуззю.

– Збільшення обсягу публічної і доступної в інтернеті інформації про діяльність лісової галузі і ДП «Ліси України». Мова не про гарні картинки і пости в Facebook, а й про статистичні дані, звіти, розрахунки, плани, фінансову звітність. Систематизовану і доступну на офіційних сайтах ДАДРУ і ДП «Ліси України».

– Абсолютна більшість стейкхолдерів наголошує – того що є в доступі зараз недостатньо. В цьому переконані і в Європейському союзі, тому запроваджують для України жорсткіші правила регламенту EUDR.

– Для збільшення довіри до галузі потрібна публічна кадрова політика. Публічні кадрові конкурси на керівні посади. Це в ідеалі. А зараз як мінімум, публічна презентація принципів відбору кадрів на керівні посади у ДП, перелік вимог та професійних якостей. Щоб було зрозуміло, кого і куди призначають, за які заслуги і які конкретні КPI ставлять. А то зараз виходить якось – тихо прийшов на посаду і тихо пішов. А чому призначили або звільнили – не зрозуміло.

Коли в грудні 2021 року група сумнівних депутатів на спеціальній ТСК у Верховній Раді намагались зробити все, щоб зняти з посади керівника ДАЛРУ Юрія Болоховця, я особисто виступав у ВРУ проти такого рішення. Задекларував підтримку, наголосив, що йому треба дати можливість продовжити реформу, а тоді судити по результату. Можу констатувати зараз – тоді моє рішення було вірним. Реформа йде, потребує коригування, але вона потрібна.

Втім, рано чи пізно наступає час збирати каміння, і як наслідок оцінювати роботу по результату. І час іде».

Поширити статтю