Аналіз ринку лісозаготівлі в Україні: зростання попиту значно підвищить ціни на лісоматеріали

50 Views
Фото ілюстраційне. Фото: УкрНДІЛГА

Компанія Pro-Consulting провела оцінку лісозаготівельної промисловості та перспектив збільшення обсягів заготівлі для ринку ЄС.

Як йдеться в аналітичній записці Pro-Consulting до аналізу ринку лісозаготівлі в Україні, широкомасштабне військове вторгнення суттєво вплинуло на економіку лісогосподарської та деревообробної галузей України.

Аналітики компанії зазначають, що військові дії у 2022 році негативно вплинули на обсяги заготівлі ділового круглого лісу (-22%), зокрема хвойних порід (-26%), та спричинили зростання заготівлі паливної деревини (+3%). З іншого боку, відбулося збільшення обсягу реалізації деревини дров’яної через постійне відключення електропостачання в регіонах, де можна встановити твердопаливні котли для опалення помешкань дровами.

Згідно оцінки Pro-Consulting, загальне зниження заготівлі та реалізації лісоматеріалів на 10-15% за 2022 рік свідчить про вагомий вплив конфлікту на економіку та ресурсне господарство країни. Суттєве скорочення обсягів реалізації ділового круглого лісу призвело до значного зниження прибутку лісового господарства.

Також аналітики компанії зазначають, що експорт необробленої деревини в цілому складається з деревини дров’яної через те, що у квітні 2015 року Верховна Рада України прийняла закон, встановивши 10-річний мораторій на експорт необроблених лісоматеріалів, зокрема лісу-кругляку. У 2017 році цю заборону поширили на основний сировинний лісоматеріал – сосну. Основні цілі цього обмеження включають надання підтримки українській деревообробній галузі та зупинку безконтрольних вирубок лісів, зокрема в Карпатах, йдеться в аналітичні записці.

Джерело: Pro-Consulting

Також важливим аспектом стало зниження реалізації деревини, пов’язане із зменшенням попиту від деревообробної галузі, що серйозно постраждала через війну. Проте галузь лісозаготівлі вже на серпень 2022 року відновила обсяги заготівлі, які стали такими ж, як у 2021 році, кажуть у Pro-Consulting.

Згідно аналітичної записки, внаслідок прийняття постанови у галузі деревообробки виник значний профіцит деревини на внутрішньому ринку. Накопичення продукції на складах деревообробників станом на кінець січня 2023 року перевищувало 400 тис. м3 деревини. За висновками аналітиків Pro-Consulting, це значуще надмірне накопичення деревини на складах деревообробників в період весняно-літнього сезону призвело до швидкого відновлення обсягів експорту. Такі обставини сприяють різкому зростанню обсягів експорту деревини, коли обмеження були зняті, що підтверджується динамікою експорту у наступних місяцях.

Джерело: Pro-Consulting


Згідно оцінки Pro-Consulting, при сприятливих умовах розпочнеться відновлення лісів та лісових господарств, які зараз знаходяться на тимчасово окупованих та фронтових територіях (у разі деокупації та після проведення розмінування). Це призведе до незначного збільшення заготівлі необробленої деревини, з урахуванням того, що більшість цих територій розташовані у степовій зоні. При цьому на цих територіях розпочнеться масове будівництво, що сприятиме збільшенню реалізації круглих лісоматеріалів на внутрішньому ринку. Зростання попиту значно підвищить ціни на лісоматеріали, кажуть аналітики компанії.

За матеріалами Pro-Consulting

Поширити статтю