АТ «Державні ліси Латвії» затвердили бюджет на 2024 рік: дохід цьогоріч буде нижчим, ніж минулого року

63 Views
Фото: LVM

Наглядова рада АТ «Latvijas valsts meži» («Державні ліси Латвії» (LVM)) затвердила бюджет підприємства на 2024 рік. Пропонуємо вам ознайомитися, що планують робити латвійські лісівники у 2024 році.

Дохід очікується нижчим

Як йдеться у повідомленні LVM, через зниження ринкових цін на лісопродукцію дохід LVM у 2024 році очікується нижчим, ніж у 2023 році, і становитиме €525,3 млн, тоді як прибуток до сплати податку на прибуток становитиме €105,1 млн. З доходу компанії 95% або €499,9 млн планується отримати від продажу деревини – круглих лісоматеріалів, продажу вирощених дерев і деревної тріски.

У 2024 році компанія планує продати клієнтам загалом 7,52 млн кубометрів деревини, в тому числі 7,35 млн кубометрів круглих лісоматеріалів. Реалізація деревної тріски планується на рівні 706 тис. МВт-год.

«Незважаючи на невизначеність у Латвії та світі – уповільнення економічної активності, падіння цін на деревину та високу інфляцію – АТ «Latvijas valsts meži»  планує досягти економічних, екологічних та соціальних цілей, визначених у середньостроковій стратегії у 2024 році. Прогнози поставок деревини приватними лісовласниками є невизначеними, оскільки після рекордної активності у 2022 році спостерігається її значне зниження у 2023 році. Якщо тенденція до зниження продовжиться у 2024 році, можливий дефіцит пропозиції на ринку та дефіцит продукції з круглих лісоматеріалів у виробників. Для забезпечення стабільності в лісопромисловому секторі Латвії ми плануємо збільшити обсяги поставок сортиментів круглих лісоматеріалів», – пояснив голова правління LVM Петерс Путніньш.

Більше лісовідновлення

Роботи з лісовідновлення та догляду за лісом LVM у 2024 році визначили відповідно до плану лісовпорядкування та результатів польових обстежень.

Беручи до уваги ринкову ситуацію та цілі країни щодо кліматичної нейтральності, у бюджеті LVM на 2024 рік передбачено додаткові обсяги заліснення – загалом планується лісовідновлення та висадка лісу на 19,4 тис. га.  Натомість догляд за молодими насадженнями запланований на 38,9 тис. га.

З метою зниження вартості послуг та вирішення проблеми нестачі робочої сили при збереженні високої якості робіт, під час лісовідновлення все ширше застосовують механізовані рішення. Цього року обсяг механізованої посадки заплановано на рівні 2023 року – на 1,2 тис. га.

Якісні саджанці для лісу майбутнього

У 2024 році LVM планує продати 53,1 млн саджанців лісових дерев, з яких 56% або 29,6 млн саджанців буде використано для відновлення лісів, які знаходяться під управлінням компанії, а 23,5 млн саджанців лісових дерев планується продати приватним власникам лісів в Латвії та за кордоном.

Із загального обсягу саджанців 98% або 52,2 млн становлять саджанці, які виростили за новою технологією і які мають покращену кореневу систему.

Для механічного захисту від пошкодження довгоносиком планується обробити 16,7 млн саджанців лісових дерев, в тому числі 11,9 млн – піщано-клейовою сумішшю і 4,8 млн – воском.

Також у 2024 році планується розпочати будівництво комплексів для зберігання саджанців у розсадниках «Pope» та в Валмієрі.

Забезпечення природного різноманіття та рекреаційних можливостей для туристів

Однією з цілей стратегії LVM є забезпечення природного різноманіття та рекреаційних послуг лісової екосистеми. Щоб зберегти природне різноманіття, у 2024 році LVM продовжить впроваджувати добровільні заходи з охорони середовищ існування видів, які перебувають під особливою охороною, та біотопів, що мають особливе значення для ЄС, на 24,4% території, яка знаходиться під управлінням LVM. Ще на 13,2% земель LVM здійснюватиме свою господарську діяльність з дотриманням додаткових природоохоронних умов, наприклад, тимчасової заборони господарської діяльності в лісових масивах, важливих для рекреації.

Також у 2024 році LVM продовжить моніторинг стану популяцій та середовищ існування чорного лелеки, підорлика малого, орлана-білохвоста, скопи, лелеки лісового, а також догляд за лісовими галявинами та заплавними луками. Для мінімізації впливу своєї діяльності на навколишнє середовище в лісових масивах, де доступ лісозаготівельної техніки ускладнений, компанія продовжить використовувати дерев’яний настил для підвищення несучої здатності ґрунту.

З метою забезпечення можливостей для відпочинку населення, LVM планує у 2024 році підтримувати 295 безкоштовних туристичних об’єктів по всій Латвії, в тому числі 19 туристичних об’єктів, пристосованих для відвідувачів з обмеженою мобільністю. На утримання та благоустрій туристичних об’єктів у бюджеті LVM на 2024 рік заплановано €1,8 млн.

Також у 2024 році планується розвивати рекреаційну та екологічну інфраструктуру на території  Калснавського дендропарку LVM та провести оновлення об’єктів в природному парку LVM у Тервете.

Відповідальне поводження з надрами

У 2024 році планується реалізація 1353 тис. кубометрів мінеральної сировини та сумішей, у тому числі 1254 тис. кубометрів зовнішнім споживачам. Частка сертифікованих мінеральних матеріалів та сумішей у загальному обсязі реалізації планується на рівні 100%. Доходи від продажу ресурсів надр і від продукції та оренди родовищ корисних копалин зовнішнім споживачам заплановані в розмірі €7,5 млн.

Збільшити дохід від послуг Business System Solutions

LVM Business System Solutions займається розробкою рішень у сфері геопросторових інформаційних технологій. Розроблені рішення підтримують бізнес-процеси LVM, а також впроваджуються в низці інших компаній у різних галузях для потреб їхньої господарської діяльності. Збільшення зовнішніх надходжень та надання високоякісних послуг є однією з бюджетних цілей для цього бізнес-напрямку. Очікується, що у 2024 році загальний дохід від цієї діяльності сягне  €4,3 млн.

Розвиток та підтримка лісової інфраструктури

Загальний обсяг інвестицій у 2024 році в LVM заплановано на рівні €79,62 млн, з яких більше половини, або 53%, буде спрямовано на розвиток лісової інфраструктури – будівництво, проєктування та нагляд за будівництвом лісових доріг, лісових дренажних систем і мостів, а також виготовлення дерев’яних настилів.

2024 року буде спроєктовано загалом 434 км лісових доріг, а 274 км буде реконструйовано або побудовано заново.

Пожертвування на розвиток лісового сектору

Відповідно до листа Міністерства сільського господарства Латвії, у підпорядкуванні якого знаходиться LVM, середньострокової операційної стратегії та відповідно до чинного законодавства Латвії,  LVM планує брати участь у загальному розвитку лісового сектору за допомогою пожертвувань, надаючи підтримку науково-освітнім проєктам у лісовому секторі та соціальним проєктам. Запланована сума пожертвувань у 2024 році становить €0,9 млн.

За матеріалами  LVM

Поширити статтю