Бізнес та лісівники говорили про ринок дров’яної деревини в Україні

135 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: Термоізол

Економічна платформа Wood Industry UA провела профільний круглий стіл «Ринок дров’яної деревини (ПВ) в Україні: реформи, проблеми, виклики».

До діалогу бізнесу з ДП «Ліси України» долучились провідні деревообробні підприємства України (Kronospan, Swiss Krono, Swisspan by SORBES, Коростенський завод МДФ), представники Європейської Бізнес Асоціації, Асоціації «МЕБЛІДЕРЕВПРОМ», повідомив у Facebook Юрій Дюг, керівник економічної платформи Wood Industry UA. Своєю чергою, ДП «Ліси України» теж у Facebook повідомили, що зустріч з представниками провідних профільних деревообробних підприємств України провів директор департаменту з продажів ДП «Ліси України» Олексій Кураков.

Позиція бізнесу: потрібно пришвидшити коригування цін на дров’яну деревину шляхом проведення голландських аукціонів

У своєму дописі Юрій Дюг зазначив, що питання ринку дров промислового використання надзвичайно важливе, адже цей вид деревини використовують всі ключові українські виробники плитних матеріалів: ДСП, МДФ, ХДФ, OSB. Їх стабільне постачання надзвичайно важливе для роботи меблевої та будівельної галузі.

Як повідомив керівник економічної платформи Wood Industry UA, під час профільного круглого столу учасники ринку деревини проаналізували ефективність проведення торгів дров’яною деревиною в третьому та четвертому кварталі 2023 року, дали оцінку якості проведення голландських аукціонів із зниженням стартової ціни.

Крім того, представники бізнесу наголосили, що проведення голландських аукціонів для ринкового коригування ціни треба пришвидшити. Як варіант – проводити комбіновані голландські аукціони з можливістю як підвищення, так і пониження стартової ціни.

«Виробництва не можуть чекати тижнями і місяцями на проведення повторних чи голландських аукціонів, – написав Юрій Дюг. – Бізнес, при умові формування прийнятної ринкової ціни, готовий вже викупити більше 600 тис. кубів деревини, запустити виробничі лінії, давати людям роботу та платити податки».

ДП «Ліси України»: ринок дров промислового використання – прогнозованість та прозорість

У ДП «Ліси України» повідомили, що основні питання від виробників під час круглого столу були наступними: принцип формування стартових цін, заплановані обсяги реалізації сировини (дров ПВ), графік та умови аукціонів на зниження ціни.

Згідно допису, позиція ДП «Ліси України» така:

  • підприємство виставляє на ринок увесь обсяг заготівлі – нічого не приховується, все максимально прозоро;
  • на квартальних аукціонах зазвичай викуповується 50-60% від загального обсягу, залишок на додаткових аукціонах;
  • обсяг реалізації у перших трьох кварталах дров ПВ перевищував обсяг виставленої на квартальні торги деревини – все викуповується і навіть більше;
  • стартові ціни вираховується (для кожної філії) як середньозважені за минулий період. Це справедливий та прозорий принцип;
  • з третього кварталу активніше застосовуються голландські аукціони на пониження;
  • межа зниження ціни на голландському аукціоні до 10% обумовлена притаманним для сегменту дров ПВ незначним рівнем коливання цін;
  • графік голландських аукціонів гнучкий, залежить від результатів попередніх аукціонів, що цілком логічно;
  • на торгах четвертого кварталу вже реалізовано майже 3/4 від запланованого обсягу. Все планово, проблем з реалізацією немає;
  • нерезиденти допускаються до участі в торгах, на які виставляється не викуплена на основних аукціонах сировина, тобто пріоритетним є внутрішній ринок.

«Отже, ДП «Ліси України» реалізує увесь наявний ресурс деревини, реалізує прозоро, реалізує за цінами, які сформовані ринком. Тобто ДП виконує задачі, покладені на підприємство державою. Ми цілком розуміємо переробників, які внаслідок ускладнення логістики, скорочення внутрішнього споживання та погіршення кон’юнктури на зовнішніх ринках, змушені скорочувати виробництво. Але запровадження дотацій, цінових преференції та інших форм підтримки виробників не є компетенцією ДП «Ліси України». Це питання, яке розглядається не на рівні підприємства», – написали в ДП «Ліси України».

ДП «Ліси України» також висловили вдячність організаторам події – платформі економічного розвитку Wood Industry UA та особисто її керівнику Юрію Дюгу – за конструктивну та фахову атмосферу та за можливість донести позицію ДП до учасників ринку, та повідомили, що сподіваються на продовження діалогу.

Своєю чергою, Юрій Дюг теж подякував ДП «Ліси України», Юрію Болоховцю, Олексію Куракову, Тарасу Ткачуку за відкритість, ефективний та конструктивний діалог з бізнесом.

Поширити статтю