Сергій Панченко, доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу національного природного парку «Гетьманський», у публікації на УП. Життя розповів, чому заборона висаджувати інвазійні види дерев в лісах – доцільна.
«Інвазійні дерева – це не просто чужорідні дерева, завезені в Україну з інших частин світу. Це такі чужорідні дерева, які активно поширюються самостійно, без прямої участі людини», – пояснив науковець. І, після короткого екскурсу в історію проблеми, зазначив: «Людство стикається із глобальними проблемами – змінами клімату, втратою біорізноманіття. Саме на вирішення цих проблем і спрямоване рішення Міндовкілля – заборонити висаджувати у лісах ось ці 13 інвазійних видів дерев. Сьогодні важливо, щоб ліси, яких в Україні доволі мало, були стійкими до зміни клімату. Тому важливо зберігати біорізноманіття – запоруку стійкості екосистем. Різноманіття комах, грибів, рослин дозволяє лісам адаптуватися до впливу людини і навіть змін клімату. А з появою інвазійних дерев з лісів зникають численні чутливі види тварин, рослин та грибів. Їхнє місце займає незначна кількість зовсім невибагливих до оточення видів».
На підтверження цього Сергій Панченко навів низку прикладів та пояснив: «Щоб зберегти залишки природних лісів та степів України, важливо обмежити використання усіх дерев-інтродуцентів. Це надзвичайно складно, тому й заборонили лише 13 найбільш агресивних».
«Насправді рішення Міндовкілля про заборону висадки інвазійних видів мало відбутися ще з десяток років тому», – зазначив науковець.
Також Сергій Панченко наголосив, що заборона висадки інвазійних дерев стосується лише лісів і ніхто не планує вирубку вже існуючих лісів з інвазійних видів дерев.
«Не варто також переживати, що без висадки інвазійних дерев не вдасться відновити пошкоджені війною ліси Сходу та Півдня. Вдасться, було б бажання та ресурси – бо для цього вистачає як місцевих видів дерев, так і інших підходів. Потрібно лише відійти від радянської практики «економіка передусім, а природа потерпить», – висловив свою думку науковець. – Що зараз дійсно важливо – так це не збавити темп. Інвазійні дерева у лісах є лише частиною проблеми. Є чимало інших інвазійних видів – тварин, рослин, які безконтрольно ширяться Україною. Наше законодавство потребує комплексних та сучасних підходів в управлінні всіма інвазійними видами. І, до речі, таке законодавство буде обов’язковим для вступу в ЄС. Тож є над чим працювати».
Нагадаємо, що у травні Міндовкілля затвердило перелік чужорідних видів дерев, заборонених у відтворенні лісів. До нього увійшли 13 видів: айлант найвищий, аралія маньчжурська, в’яз низький, гледичія колюча, горіх чорний, дуб червоний, каркас західний, клен ясенелистий, маслинка вузьколиста, павловнія (види та гібриди), робінія звичайна, черемха пізня, ясен пенсільванський.
Згодом Лісівнича академія наук України висловила свою позицію щодо недоцільності внесення до переліку чужорідних видів низки деревних видів.