Газета «Природа і суспільство»
Високотехнологічно і екологічно
Швеція входить до числа найбільших у світі експортерів продукції лісової промисловості, а її деревообробна галузь відрізняється високою екологічністю, в цьому її велика конкурентна перевага. Деревообробка у Швеції має довгу історію становлення, з якої є чого повчитися й Україні.
Скандинавські ліси покривають більшу частину території Швеції, а річний обсяг заготівель комерційної деревини становить близько 80% потенційно можливого. За даними Євростату, країна володіє найбільшими в Європі запасами лісу, площа яких сягає 30 млн га. У шведських лісах переважають дерева хвойних порід – сосна та ялина, однак є й невелика частина берези. Місцевий клімат не сприяє швидкому росту лісу, тому період повного дозрівання становить від 60 до 120 років. Віковий склад лісів характеризується рівною участю молодняка, середньовікових і стиглих насаджень. Оборот рубки на півдні країни встановлений в 80–100 років, у центральній частині – 100–120 років, на півночі – понад 120 років. Природним шляхом у країні відновлюється 55–60% вирубаних лісосік, штучним – 40–45%.
Щорічно в Швеції вирубується близько 90 млн кубометрів деревини, що становить 1% площі лісів, при цьому 50% обсягу заготовлюється з допомогою рубок догляду. Експорт круглого лісу зведений до мінімуму, оскільки він майже весь переробляється всередині країни. Шведська деревина відрізняється високою якістю і майже ідеально підходить для деревообробної промисловості. Цікаво, що на відміну від більшості країн – постачальників лісу, у Швеції спостерігається стабільне збільшення лісового фонду. Це пов’язано з тим, що згідно зі шведським лісовим законодавством, обсяг лісовідновних робіт має відповідати обсягу лісозаготівель. Шведські лісопромисловці розглядають ліс як відновний природний ресурс, що надає можливість використовувати його в господарських цілях без виснаження. В результаті, сьогодні лісовий фонд Швеції вдвічі більший, ніж сто років тому. Але найбільшою особливістю шведського лісокористування є те, що 50% всього лісового фонду країни належить приватним особам.
Лісова промисловість Швеції представлена переважно малими та середніми виробництвами. Хоча у певних сегментах є й крупні всесвітньовідомі компанії. Вони домінують на ринку у таких секторах як: виробництво меблів, плитових матеріалів, вікон, дверей тощо. Лісова та деревообробна галузі Швеції активно залучають внутрішні інвестиції, які, здебільшого, спрямовуються на оптимізацію та раціоналізацію виробництва, розширення асортименту та ринків збуту. Сьогодні шведські компанії застосовують передові технології практично в усіх сегментах: виробництві збірних меблів, клеєної та комбінованої продукції, протипожежної обробки деревини і т. д.
Слід зазначити, що майже половина деревини розпилюється на лісопилках на пиломатеріали різного призначення. Відходам лісопильного виробництва також знаходиться застосування. Деревна тріска використовується при виготовленні паперу, кора – для отримання теплової енергії, тирса – для виробництва пелет і деревних плит. Інша частина деревини (близько 40%) постачається целюлозним виробництвам для виготовлення паперу, картону та іншої продукції. Ще близько 8% деревини використовується населенням як дрова для опалення приватних котеджів. Загалом, ділова деревина становить близько 88%. Цього цілком достатньо, щоб забезпечити необхідною сировиною одну з провідних галузей шведської економіки – деревообробну промисловість.
Таким чином, використання лісових ресурсів у Швеції можна умовно розділити на дві частини. Одну частину використовують паперові та целюлозні промислові групи, які відрізняються високим ступенем концентрації і витрачають великі кошти на наукові дослідження і автоматизацію виробництва. До речі, у таких галузях, як біотехнологія і організація виробничих процесів, шведське лісове господарство відіграє роль технологічного першопрохідника у Європі, а з деяких параметрів, можливо, й у світі. Інша частина лісу надходить на лісопильні заводи, які виробляють заготовки для меблевої промисловості, столярних виробів, включаючи збірні дерев’яні будинки, а також паливо для теплостанцій.
Цікавою і вельми корисною для копіювання іншими країнами є шведська система обліку і контролю руху лісопродукції. Система контролю і обліку угод із деревиною, її вимір і перевезення забезпечується спеціальною ІТ-компанією, яка використовує для цього останні інформаційні технології. Система представляє собою централізоване сховище інформації про угоди між власниками деревини, її покупцями, перевізниками, деревообробними підприємствами та незалежними організаціями, що здійснюють обмір та визначення якості деревини. При цьому інформсистема передбачає не лише маркування деревини для здійснення електронного обліку, але й забезпечує підтвердження законності її походження всіма постійними лісокористувачами.
Шведська федерація лісової промисловості (Swedish Forest Industries Federation – SFIF) об’єднує більшість галузевих компаній країни. Мета її діяльності – збільшення споживання деревини в Швеції і на міжнародних ринках як конкурентного, екологічно чистого та безпечного матеріалу. При цьому, Швеція, разом із США, Канадою і Фінляндією, входить до числа найбільших у світі експортерів продукції лісової промисловості, при цьому основним експортним ринком для неї є країни Західної Європи.
Деревообробна промисловість Швеції перебуває на другому місці в Європі серед найбільших виробників і експортерів пиломатеріалів із хвойних порід. Слід зазначити, експортна орієнтація пов’язана з відносно невеликим обсягом внутрішнього ринку країни. Галузь об’єднує близько 50 груп і окремих компаній, що володіють у цілому 140 лісопереробними підприємствами, що виробляють більше 10 тис. куб. м пиломатеріалів на рік.
Європейський споживач традиційно опікується питаннями екології, тому шведська деревообробна промисловість відрізняється високою екологічністю, що дозволяє їй перемагати у конкуренції з іншими країнами. При цьому її розвитку сприяють такі чинники, як близькість сировинної бази, ефективна організація виробництва, висока якість продукції та налагоджена логістична система.
Столярний сегмент деревообробної промисловості Швеції сьогодні є одним із світових лідерів у технологіях комбінування дерева з іншими матеріалами. Зокрема шведські вікна з дерева та алюмінію не мають аналогів, а ламінування поверхневої обробки дерева давно завоювали всесвітню популярність у споживачів. Загалом, підприємства столярного спрямування виробляють двері, вікна, сходи, ламіновані підлоги та предмети інтер’єру.
Виробництво меблів та інших предметів інтер’єру представлено низкою шведських компаній, однак майже 70% цього сегмента припадає на три найбільших бренди –Ikea, Marbodal та Ballingslov. Інші компанії – малі та середні, хоча й мають надзвичайно сприятливі умови для своєї діяльності, але не здатні конкурувати із такими «монстрами», а тому займають свої ніші. Втім, жорстка конкурентна боротьба на ринку змушує і ці компанії постійно підвищувати ефективність виробництва та якість продукції.
В останні роки експорт шведських меблів показує стабільне зростання і перевищив 70% продукції меблевої галузі. Здебільшого, продукція експортується до країн ЄС, хоча окремі компанії мають постійні канали збуту в Північній Америці та Азії. Ключовими чинниками зростання популярності шведських меблів на зарубіжних ринках є дизайн, якість і торгова марка.