“Деревообробна промисловість у 2023 році відносно непогано трималася в складних умовах. Тривала криза в будівельній галузі також накладає свій відбиток на нашу галузь”, – такого висновку дійшов Герберт Йобстль, голова Австрійської асоціації деревообробної промисловості, виступаючи на щорічній пресконференції Австрійської асоціації деревообробної промисловості, яка відбулася 23 травня 2024 року.
Виконавчий комітет у складі голови Асоціації Герберта Йобстля, заступника голови д-ра Ерлфріда Таурера та заступника голови д-ра Андреаса Людвіга, а також виконавчого директора Хайрінха Зігмунда обговорили актуальні для галузі теми. Конференція була присвячена розвитку деревообробної галузі Австрії у 2023 році, поточній ситуації на ринку та іншим темам, таким як Європейський зелений курс та EUDR. Д-р Анна Кляйсснер, CEO Econmove GmbH, також представила поточне дослідження щодо економічного значення лісового господарства та деревообробної промисловості в Європі.
Відео пресконференції можна переглянути за посиланням.
Отож, у 2023 році 1289 компаній-членів Австрійської асоціації деревообробної промисловості продали товарів на суму 9,8 млрд євро, що на 18,5% менше порівняно з попереднім, 2022 роком. “Ми спостерігаємо тенденцію до скорочення виробництва в усій Європі та світі. В Австрії деревообробна промисловість все ще займає хороші позиції перед обличчям рецесії”, – підкреслив Йобстль.
Проте показники експорту також знизилися. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі у 2023 році склало 1,5 млрд євро, зменшивсь на 14%. “Наші компанії змогли утримати свої позиції на міжнародних ринках на високому рівні. При правильній економічній політиці деревообробна галузь залишатиметься успішною і в майбутньому”, – наголосив Йобстль.
Збереження робочих місць
Незважаючи на складну економічну ситуацію, кількість працівників в австрійській деревообробній промисловості в основному стабільна.
“Нашим компаніям поки що вдалося уникнути значного скорочення робочих місць”, – підкреслив д-р Ерлфрід Тауер, заступник голови Австрійської асоціації деревообробної промисловості.
У 2023 році в деревообробній галузі Австрії працювало близько 27 400 працівників, що приблизно на 720 робочих місць менше, ніж у попередньому році. Кількість стажерів на підприємствах зросла з 819 у 2022 році до 826 у 2023 році.
“Наші компанії є надійними роботодавцями навіть у складні часи. У нинішніх умовах наші компанії відмовляються від прибутків, щоб зберегти добре підготовлених кваліфікованих працівників, де це можливо. Ніхто не скорочує робочі місця без гострої необхідності. Кожен кваліфікований працівник потрібен, особливо в малих і середніх компаніях. Але це не працює в довгостроковій перспективі. Нашим членам потрібно якнайшвидше знову заробляти гроші та ефективно використовувати свої можливості”, – попередив Тауер.
Ринкове середовище залишається складним
Зважаючи на стабільно погану ситуацію в будівельному секторі, Австрійська асоціація деревообробної промисловості закликає до подальшого стимулювання, щоб збільшити кількість замовлень у будівельній галузі.
“Ми виходимо з того, що в найближчій перспективі будівельна активність не збільшиться. Кількість дозволів на будівництво продовжує зменшуватися. Проєкти, які не профінансовані та не затверджені зараз, не будуть збудовані пізніше”, – сказав д-р Андреас Людвіг, заступник голови Австрійської асоціації деревообробної промисловості.
Представники деревообробної промисловості схвально сприйняли останній пакет щодо житлового будівництва федерального уряду Австрії. “З пакетом житлового будівництва федеральний уряд робить крок у правильному напрямку. Однак необхідні перехідні заходи, такі як відтермінування та розтермінування платежів за дебіторською заборгованістю перед податковою службою та органами соціального захисту, до тих пір, поки наші компанії не отримають реальних замовлень”, – висунув вимогу Людвіг.
Якщо вжитих заходів недостатньо, необхідні додаткові стимули, наприклад відшкодування ПДВ за будівельні послуги та матеріали. З огляду на високі процентні ставки та стагнацію цін на нерухомість, можна також призупинити дію постанови щодо сталих стандартів кредитування при фінансуванні житлової нерухомості (KIM-VO), щоб уникнути подальшого обмежування фінансування приватного будівництва.
“Якщо криза у будівельній галузі триватиме тривалий час, ми остаточно втратимо кваліфікованих працівників і виробничі потужності. Якщо пізніше попит знову зросте без наявності достатніх виробничих потужностей, є ризик відновлення дефіциту у пропозиції та зростання цін на будівельні матеріали, – попередив Людвіг і продовжив: – Тому ми продовжуємо наполягати на антициклічних інвестиційних стимулах, щоб підтримувати створення вартості і робочих місць всередині країни, а також щоб створити необхідний життєвий простір”.
Необхідні політичні рамкові умови
Ліси та деревина у зв’язку із Європейським зеленим курсом (European Green Deal) були предметом частих і суперечливих дебатів в Європейському парламенті, чия каденція незабаром спливає.
“Ми очікуємо від новообраного Європейського парламенту та нової Європейської Комісії укладення Green Deal із ланцюжком створення вартості деревини, а не через наші голови”, – наголосив Герберт Йобстль.
Підхід щодо посилення біоекономіки та розширення використання деревини знаходить схвалення в австрійській деревообробній промисловості. Однак для цього також потрібна сировина з лісу.
“Ми вимагаємо від Європейського Союзу та урядів держав-членів чіткого зобов’язання щодо сталого управління лісами. Без заготівлі деревини не буде дерев’яного домобудування. Усі попередні рішення щодо Green Deal мають бути переглянуті та змінені, якщо вони непропорційно обмежують використання деревини як відновлювального та сталого ресурсу. Нам потрібна Green Deal, яка гарантує надійну та економічну доступність сировини”, – підкреслив Йобстль.
Одним із найбільших тягарів для австрійської деревообробної промисловості в результаті європейського законодавства став Регламент ЄС щодо знеліснення або, скорочено, EUDR.
“Звичайно, деревообробна галузь вітає мету EUDR зупинити глобальне вирубування лісів. Фундаментальна проблема EUDR полягає в тому, що він не приносить жодної доданої вартості з точки зору бюрократії, – підкреслив Йобстль і пояснив: – EUDR застосовується не лише до імпорту в ЄС, але й до виробництва та торгівлі всередині ЄС. Знищення лісів на великих площах відбувається на інших континентах, а не в Австрії чи в Європі. Тим не менш, наші члени повинні довести, що деревина, яку вони переробляють, не з’явилася на ринку в результаті знеліснення. Наші компанії в основному отримують сировину з Австрії та з сусідніх регіонів у сусідніх країнах”.
Хоча EUDR має застосовуватися з січня 2025 року, все ще залишається багато відкритих питань щодо його імплементації. Тому австрійська деревообробна галузь закликає продовжити період імплементації, а Єврокомісію просить врахувати процеси в ланцюжку поставок та операційну практику для подальшого впровадження. “Після виборів до Європейського парламенту EUDR потрібно докорінно переглянути та адаптувати до практичних вимог. Країни з явно стабільною, зростаючою площею лісів, сталим управлінням лісовим господарством та функціонуючими правоохоронними органами повинні бути звільнені від непотрібних бюрократичних перепон”, – висунув вимогу Йобстль.
Зростаючі та все складніші вимоги Європейського Союзу стають все більшим тягарем для економіки. У період з 2019 по 2023 рік європейські законодавці поклали на компанії загалом 850 нових зобов’язань, що еквівалентно понад 5000 сторінок нормативно-правових актів.
“Наступна Європейська Комісія повинна зосередитися на міжнародній конкурентоспроможності та інноваційному потенціалі. Потрібно знайти баланс між політичними амбіціями та економічною реальністю”, – зазначив Ерлфрід Таурер.
Будь-які майбутні законопроєкти мають пройти оцінку впливу, під час якої слід проаналізувати на рівній основі потенційні економічні, екологічні та соціальні наслідки, а також врахувати вплив на міжнародну конкурентоспроможність ЄС.
“Для вирішення викликів майбутнього та трансформації економіки компаніям потрібна свобода та гнучкість, а не обмеження і постійно нові нормативні акти. Зменшення бюрократичних витрат на 25% до 2029 року — це хороша ідея для майбутнього Європи”, — підкреслив Таурер.
Економічне значення лісового господарства та деревообробної галузі в Європі
Економічне значення лісового господарства та деревообробної промисловості зазвичай значно недооцінюється.
“Як і туризм чи спорт, лісове господарство та деревообробна промисловість є міжгалузевим комплексом, економічний внесок якого в статистиці розподіляється між великою кількістю галузей. Оскільки ланцюжок створення вартості деревини, який включає не лише сировину, але й продукти подальшої обробки та відповідні послуги, є складним та великим, він вимагає власних процедур для правильного відображення економічного внеску”, – пояснила д-р Анна Кляйсснер, CEO Econmove GmbH і авторка дослідження “Економічне значення європейського лісового господарства та деревообробної промисловості з точки зору біоекономіки”.
Якщо коротко, то у 30 європейських країнах (ЄС-27, Норвегія, Швейцарія, Великобританія) загальна валова додана вартість, яка включає всі прямі, непрямі та індуковані ефекти, пов’язані з європейським лісовим господарством та деревообробною промисловістю, становить приблизно 1100 млрд (1,1 трлн ) євро. Це приблизно відповідає обсягу виробництва економіки Іспанії або 7,1% від загального обсягу виробництва економік перелічених 30 країн.
Деревообробна та лісова галузь забезпечує приблизно 17,5 млн робочих місць по всій Європі, що приблизно відповідає кількості населення Нідерландів. На кожне робоче місце в лісовому господарстві та деревообробній промисловості створюється або забезпечується додатково 1,2 робочих місця в інших секторах. В середньому 6% працівників у 30 європейських країнах прямо чи опосередковано зайняті в лісовій та деревообробній промисловості.
Із дослідженням можна ознайомитися за посиланням.
За матеріалами Австрійської асоціації