ДП «Ліси України» вперше в Україні визначають запас деревини за допомогою лазерного сканування LIDAR

69 Views
Фото: Держлісагентство

Пілотний проєкт реалізує Департамент ІТ-технологій ДП «Ліси України» на базі філії «Вінницьке лісове господарство».

Про це повідомляють у Держлісагентстві.

Як йдеться у повідомленні, досліджують дві ділянки: 15 га дубового лісу (середній вік 90 років) і 18 га соснового (середній вік 57 років). Процес відбувається наступним чином: дрон із лазерним сканером облітає лісовий масив та зондує поверхню, а наземний лідар створює моментальні знімки 360⁰ для забезпечення максимальної точності визначення показників кожного стовбура. Далі знімки з обох лідарів суміщаються та обробляються і створюється 3D-модель лісових насаджень.

На ділянках, де проводилися дослідження, понад 25 тис. дерев, але сканер ідентифікував кожне, визначив висоту, діаметри крони та стовбура, інформують у відомстві. На черзі – розробка методики визначення об’єму кожного дерева з розподілом за класами якості.

Як зазначається у повідомленні, на цих ділянках ВО «Укрдержліспроект» нещодавно проводив Національну інвентаризацію лісів та лісовпорядкування. Тому програмні розрахунки на основі лазерного сканування порівняють з даними традиційних вимірювань.

Очікуваний результат пілотного проєкту – автоматичне визначення запасу деревини на будь-якій ділянці з розподілом за класами якості. Швидко, максимально точно, з виключенням «людського фактору». Це нарешті зніме питання щодо коректності відводу ділянок в рубку та виходу сортиментів, кажуть лісівники.

Планується, що вже наступного року ділянки ДП «Ліси України» з найціннішими породами дерев будуть відводити в рубку із застосуванням технології LIDAR.

Як йдеться у повідомленні, запровадження технології – це справжня революція, яка суттєво вплине на український ринок деревини. Очікується, що за її допомогою повністю зникне джерело появи «необлікованої» деревини, скоротяться витрати на проведення робіт із відводу, а, отже, і собівартість. Лісівники зможуть більш чітко планувати діяльність та виставляти на реалізацію лише той обсяг деревини, який реально є на ділянці, а бізнес, який працює з легальною деревиною, отримає гарантію виконання договорів.

Поширити статтю