Фінський досвід буде використаний для моделювання пропозиції деревини в Україні

75 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: ocas.pl

Після завершення інвентаризації лісів України на основі даних дистанційного зондування Землі (ДЗЗ-інвентаризація), проєкт SFI зараз працює над концепцією реалізації дослідження перспектив постачання деревини в Україні на основі цих даних. Готова до використання та вільно доступна матрична модель, така як Європейська модель динаміки лісового господарства (EFDM), є хорошим варіантом. Ця модель була успішно протестована в багатьох європейських країнах і координується Європейською мережею національної лісової інвентаризації (ENFIN).

У зв’язку з цим проєкт SFI запросив 09.04.2024 зацікавлених фахівців взяти участь в інформаційному обміні щодо можливостей та потреб у моделюванні пропозиції деревини в Україні, поділитися досвідом використання Європейської моделі динаміки лісового господарства (EFDM) у Фінляндії та зробити висновки щодо можливої імплементації цієї моделі в Україні.

На початку заходу Любов Полякова, експерт проєкту SFI, розповіла про можливості та необхідність проведення дослідження перспектив пропозиції деревини в Україні. Вона пояснила методологічні вимоги до дослідження та зосередила увагу на відповідних політичних сценаріях, які можуть мати вплив на пропозицію деревини в середньо- та довгостроковій перспективі в Україні, а також на можливих параметрах прогнозу.

Після цього Мінна Реті з Інституту природних ресурсів Фінляндії (LUKE) представила досвід Фінляндії у використанні Європейської моделі динаміки лісового господарства, де вона торкнулася аспектів вимог до даних, потенціалу та обмежень цієї моделі, яка здатна операціоналізувати вплив лісогосподарського законодавства на лісові ресурси та пропозицію деревини. Реті вказала на різні переваги моделі, такі як простота у використанні, достатня точність, придатність для нерівномірних за віком лісів та легка доступність програмного забезпечення моделі, але говорила також і про виклики, такі як значні вимоги до вхідних даних для запуску моделі. Результати моделі є публічно визнаними у Фінляндії і частково використовуються для прийняття рішень у сфері лісової політики. Модель також буде використовуватися в нещодавно розпочатому проєкті ЄС (MoniFun) з партнерами з кількох європейських країн. Було обговорено варіанти підтримки впровадження EFDM в Україні з боку LUKE.

Гайно Поллей, експерт проєкту SFI, зосередився на варіантах та необхідних робочих пакетах для дослідження перспектив пропозиції деревини в Україні. Він підсумував, що EFDM є ефективним інструментом для проведення моделювання пропозиції деревини в Україні. Для того, щоб покращити базу даних, було б дуже корисно провести додаткову ретроспективну ДЗЗ-Інвентаризацію. Він також згадав про подібну до EFDM, але більш просту програму EXCEL, розроблену Інститутом Тюнена в Німеччині. Вона може бути використана для звичайного сценарію і дуже прозоро демонструє принцип роботи матричної моделі, такої як EFDM.

Віталій Сторожук, національний координатор проєкту SFI, запропонував як наступний крок, щоб проєкт SFI виділив ресурси для перевірки того, наскільки нещодавні результати ДЗЗ-Інвентаризації в Україні підходять для використання в якості вихідних даних для EFDM.

Ігор Букша, начальник відділу інвентаризації лісів, моніторингу, сертифікації та лісовпорядкування УкрНДІЛГА, нагадав про попередній досвід моделювання пропозиції деревини в Україні, який було здійснено на початку 2000-х років в рамках проєкту міжнародного співробітництва SCEFORMA, та висловив зацікавленість Науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.В. Висоцького (УкрНДІЛГА) долучитися до міжнародного співробітництва з моделювання пропозиції деревини в Україні, враховуючи наявний досвід фахівців УкрНДІЛГА в цьому напрямі.

У своєму висновку Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, зазначив: “Метою проєкту SFI є не лише проведення надійного одноразового дослідження перспектив пропозиції деревини, але й формування у політиків розуміння того, як використовувати цей потужний інструмент для обґрунтування політики. Моделювання перспектив пропозиції деревини в Україні потребує консультаційних ресурсів для навчання та розбудови потенціалу. У цьому контексті доцільною видається подальша тісніша співпраця з фінськими експертами”.

Джерело: SFI-Ukraine

Поширити статтю