Індекс цін на пиловник впав на 12%

57 Views
Фото ілюстраційне. Фото: УкрНДІЛГА

Європейський ринок деревини протягом останніх трьох років зазнав немало потрясінь. Чимало з них припало на ринок пиловника, де спостерігали значні злети і падіння цін та попиту.

Про це інформують в ResourceWise. Згідно з даними ResourceWise, європейський індекс цін на пиловник (ESPI) зазнав падіння на 12% порівняно з попереднім кварталом (йдеться про період з II по III квартал 2023 року). У ResourceWise пояснили, що індекс ESPI охоплює ціни на пиловник в дев’яти країнах Європи, що дає досить хороше уявлення про те, як розвивається ринок у цьому регіоні. Незважаючи на різке падіння в період з II по III квартал 2023 року, поточний рівень індексу на 13 €/м3 вищий за середній показник за останні 28 років.

Вищі за середні показники відображають рекордні стрибки індексів ESPI, які вперше спровокувала пандемія COVID-19. Рівень цін у всіх регіонах, які відстежує ResourceWise, включаючи Східну та Центральну Європу, а також країни Північної Європи, різко зріс з 2020 по 2022 рік. Відтоді ці показники мають тенденцію до зниження.

Нестабільність і невизначеність на ринку зберігалися протягом останніх кількох років завдяки кільком глобальним факторам, кажуть у ResourceWise. Йдеться про війну Росії проти України, одним із наслідків якої стала заборона експорту з Росії до країн ЄС. Іншим фактором стало уповільнення економічного зростання Китаю – приблизно 5% у річному обчисленні (р/р). Для розуміння ситуації слід сказати, що в середньому за 20 років цей показник становив 9%. Відтак ослаблення попиту призвело до зниження експорту деревини в Китай, зокрема з Європи.

Загальний стан європейської економіки загалом такий: як йдеться у повідомленні ResourceWise, після потужного постпандемічного зростання в 2021 і 2022 роках економіка ЄС втратила динаміку. Реальний ВВП несуттєво зменшився в IV кварталі 2022 року і майже не зростав у перші три квартали 2023 року. Вартість життя в країнах ЄС зросла більше, ніж очікувалося.

Такі економічні чинники, як інфляція, безпосередньо впливають на попит на продукцію з деревини, зокрема й пиловник. Відповідно, не дивно, що зменшення ВВП і падіння світової торгівлі також вплинули на європейський ринок пиловнику та інших виробів з деревини, кажуть у ResourceWise.

За інформацією ResourceWise, в 2024 року в ЄС передбачається скромне, але позитивне зростання. У зв’язку із забороною експорту з Росії та економічним спадом у Китаї, ймовірно, цьогоріч кілька європейських ринків деревини продовжуватимуть бути нестабільними.  Однак є й інші фактори, які можуть позитивно вплинути на ситуацію, наприклад, масове зростання та інтерес до декарбонізації, що стало  головним пріоритетом у 2024 році для європейських компаній. Зі збільшенням обмежень і вимог до звітності багато компаній активно працюють над своїми планами щодо зменшення викидів вуглекислого газу та зосереджуються на діяльності, яка відповідає принципам сталого розвитку. Деревина швидко опинилася в центрі уваги як сировина для відновлюваних видів палива. Ці події, безсумнівно, відіграватимуть важливу роль у розвитку ринку в 2024 році, кажуть у ResourceWise.

Поширити статтю