Оцінка впливу на довкілля – екологічний контроль, чи «тормоз» у лісовому господарстві?

131 Views
Фото: Пресслужба ТЛУ

«Оцінка впливу на довкілля – екологічний контроль, чи «тормоз» в лісовому господарстві» – саме таку назву мав Всеукраїнський круглий стіл, який відбувся 2-го лютого в НУБіП України, ініціаторами проведення якого стали Товариство лісівників України та ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України

У роботі  круглого столу брали участь народні депутати України, представники Державного агентства лісових ресурсів України та їх управлінь, ДП «Ліси України», керівники міжрегіональних управлінь у філіях, які мають проблемні питання з ОВД, науковці, деревообробники, представники екологічних організацій 

Тема для обговорення дуже важлива: фактичний стан проведення ОВД та вартість цих послуг, надмірна бюрократизація даного процесу, публічне обговорення законопроєкту №9516.

Чому процедура ОВД викликає занепокоєння і чому її потрібно удосконалювати? 

Так, Олег Бондаренко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування погодився з тим, що процедура проведення ОВД прийшла на зміну екологічній експертизі, підтвердив, що вона занадто забюрокритизована і висловив думку, що термін її проведення вже  скоротився з 6 місяців до 2.5. 

Голова Держлісагентства України Віктор Смаль підкреслив, що «..такі процедури ОВД роз’їдають галузь, блокують роботу підприємств, наші підприємства навіть у час повномасштабної війни не можуть оперативно проводити заготівлю для потреб оборони держави на ділянках, що були пошкоджені вітровалами та пожежами. Такі ділянки будуть стояти роками, очікуючи на свій висновок із ОВД, а у цей час розроблятимуться сусідні – здорові насадження. 

Дуже важко пояснити колегам-європейцям, що ми маємо заплатити після лісової пожежі приватній організації кілька сотень тисяч гривень для отримання висновку з ОВД, який підтвердить, що горільник можна розробити, а на його місці висадити здоровий ліс.

Україні потрібно відновлювати сотні тисяч гектарів лісів, зокрема, втрачених внаслідок бойових дій та змін клімату. Це величезна робота, яку ми маємо проводити вже сьогодні. На рахунку кожна гривня.

Натомість ми втрачаємо час, ресурс та колосальні кошти на розробку і складання звіту з ОВД.

Щоб прибрати пошкоджений або знищений ліс лісокористувачу потрібно заплатити в середньому 500 тис.грн. за проведення процедури ОВД. Процес отримання висновків ОВД триває місяцями. Окрім того, що лісокористувачу потрібно буде витратити значні ресурси на відновлення лісу, йому потрібно ще й нести шалені збитки для отримання висновків з ОВД. Але ж навіть на цьому витрата державних коштів не закінчується. Не забуваємо ще про десятки мільйонів гривень витрачених на післяпроектний моніторинг!

У результаті маємо негативний вплив на екосистему, значні економічні втрати у вигляді неефективно витрачених державних коштів, а часто іще і соціальну напругу – громади не розуміють чому лісівники не наводять лад у пошкоджених частинах лісу».

Голова Товариства лісівників України, завідувач кафедри ботаніки, лісової селекції і природокористування НУБіП України  Юрій Марчук: «Зараз Україна перебуває у дуже складному моменті, який можна зупинити геополітично і фінансово. Поняття «фінансово» говорить про те, що гроші, які повинні йти на армію, на оборону, на зупинку ворога, ми витрачаємо незрозуміло на що. Якщо ОВД – це громадське обговорення, то нехай це роблять на громадських засадах, на безоплатній основі. Немає державних коштів, є кошти платників податків. ДП «Ліси України» платить в державний бюджет мільярди гривень, а всі витрати входять собівартість деревини, далі – у деревообробку, далі- у вартість продукції з деревини, де вже закладена і вартість ОВД».

Ігор Лицур, виконавчий директор ДП «Ліси України» висловив свою думку про ситуацію, яка склалася в галузі з процедурою ОВД: «Фактично замість того, щоб ми могли змінити перестиглі насадження новими, оновити лісові насадження, нормально працювати, наповнювати економіку воюючої країни, ми змушені витрачати кошти на цю процедуру. 

В минулому році ДП «Ліси України» на проведення оцінки впливу на довкілля витратило 65 мільйонів гривень. Ця процедура має бути простою і зрозумілою. Вона не повинна завдавати шкоди,  як нашим підприємствам, так і економіці нашої воюючої держави. Ми готові максимально прозоро працювати з підприємствами, які нас перевіряють, але головне, щоб у цих процедурах був здоровий глузд».

Народний депутат Олександр Матусевич презентував проєкт Закону №9516 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах».

«Ми рухаємося до Європи, адаптуємо своє законодавство до європейського, тому норми ЄС мають бути і у нас. У європейських країнах процедура ОВД проводиться лише у разі зміни цільового використання. У нас же ця норма стосується діяльності лісогосподарських підприємств. ОВД – це надзвичайно важкий тягар для підприємств, а в час війни особливо. 

Законопроєкт прибирає ОВД при проведенні санітарних рубок (окрім лісів природно-заповітного фонду). Ця норма не є логічною, адже санітарна рубка через довгий час після пожежі,  або виявлення враженням шкідниками втрачає сенс. Деревина вже зіпсована. Знаючи це, лісові господарства не хочуть витрачати сотні тисяч гривень та замовляти звіти. Тому в деяких регіонах навіть через багато років спостерігаємо згарища, які вже давно мали очистити та висадити молодий ліс», – зауважив Олександр Матусевич.

Народна депутатка України Ольга Василевська-Смаглюк розповіла, що намагалася з’ясувати, що ж за фірми проводять в Україні ОВД, якість проведення цих процедур викликає багато запитань, та й ціна, яку платять лісогосподарські підприємства захмарна: «65 мільйонів державних гривень в минулому році було виведено з державних лісогосподарських підприємств у приватні структури, які імітують проведення процедури оцінки впливу на довкілля, це у той час, коли в Україні війна і ми маємо підтримувати армію, купувати дрони, допомагати ЗСУ».

Всі учасники круглого столу підтримали проєкт Закону №9516 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ефективного управління лісами на основі ведення лісового господарства на принципах наближеного до природи лісівництва, адаптованого до кліматичних змін, збереження біорізноманіття в лісах», презентований народним депутатом Олександром Матусевичем і висловилися за те, щоб рекомендувати Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України внести зміни до методичних рекомендацій по ОВД з врахуванням кращих європейських практик. 

Пресслужба Товариства лісівників України

Поширити статтю