Генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець оголосив про початок лісокультурної кампанії 2024 року. Він повідомив, що цьогоріч ДП “Ліси України” планує висадити 200 млн сіянців та запроваджує принципи природного лісівництва для того, щоб створити якісні, високопродуктивні ліси, стійкі до змін клімату. Повідомляється також, що 29% від загального плану висадки складає дуб.
Відповідний допис гендиректор ДП “Ліси України” зробив на своїй Facebook-сторінці. Окрім того, Юрій Болоховець назвав ключові цьогорічні тенденції:
- ДП “Ліси України” майже вдвічі – до 20 млн – збільшує частку сіянців із закритою кореневою системою. Перевагами таких сіянців є краща приживлюваність, висаджування можна проводити протягом тривалішого періоду, скорочення витрат на догляд рослин. Згідно допису Юрія Болоховця, для вирощування якісного садивного матеріалу із закритою кореневою системою ДП “Ліси України” продовжує відкривати нові насіннєво-селекційні центри і збільшувати потужність існуючих.
- ДП “Ліси України” оновлює лісонасіневу базу – ділянки лісу з найбільш генетично досконалим насінням. Планується створити 100 га клонових насаджень.
- ДП “Ліси України” продовжує відходити від суцільних монокультур. Лісівники держпідприємства, згідно інформації Юрія Болоховця, висаджують в основному змішані породи (наприклад, сосна + дуб + липа або інші комбінації), додають до головних порід плодово-ягідні дерева, що створює умови для біорізноманіття. У хвойних насадженнях обов’язково створюється буферна зона з листяних порід – це зменшує ризики виникнення пожеж.
- Буде враховано економічну складову: 29% від загального плану висадки складає дуб. “Більш цінна деревина — це можливість у майбутньому збільшити доходи і, відповідно, інвестиції у збереження лісового фонду країни”, – зазначив у своєму дописі Юрій Болоховець.
- ДП “Ліси України” не лише заліснить зруби, а й створюватиме нові ліси. Планується задіяти всі вільні території для лісорозведення. Зокрема, лісівники готуються до висадки на землях, переданих ДП “Ліси України” громадами та місцевою владою. “Виснажені та деградовані землі вкриються молодими лісами та почнуть приносити користь”, – зауважив Юрій Болоховець.
- Згідно допису генерального директора ДП “Ліси України”, породний склад 2024 буде наступним: 60% – хвойні породи: сосна, ялина, ялиця, модрина; 40% – листяні: дуб звичайний, вільха, ясен, клен, липа, горіх грецький. 99% — місцеві види. “Дерев-чужинців” менше 1% – їх використовуватимуть лише там, де це дійсно виправдано.
“Висадка лісу — це велика робота та значні інвестиції. Лісівники не отримують субвенцій із держбюджету, як колись. На підготовку ділянок, насіння, саджанці, роботи з висадки та догляду витрачаємо лише зароблене з продажу деревини. Те, що ми сьогодні маємо ресурси потужно розвивати лісовий фонд, є результатом реформи та детінізації галузі, – написав Юрій Болоховець. – На жаль, частина лісів окупована, частина — забруднена вибухонебезпечними предметами, ще частина лісів відноситься до прифронтової зони. Деякі ділянки мають статус спеціального режиму і недоступні для господарювання. Але там, де можливо, цього сезону створимо нові та якісні ліси”.