У рамках технічного діалогу з питань імплементації acquis ЄС у сфері довкілля та зміни клімату, голова Держлісагентства Віктор Смаль виступив на платформі EU-Ukraine PHOENIX Dialogue щодо лісів.
Захід відбувся за ініціативи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, за сприяння Представництва ЄС в Україні та за участі Генерального директорату Європейської комісії з питань навколишнього середовища (DG ENV).
У фокусі обговорення:
- Аналіз поточної законодавчої бази ЄС у сфері лісового господарства та наші кроки щодо адаптації українського законодавства до актів права ЄС;
- Регламент ЄС щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR);
- Новий закон ЄС про відновлення природи. Зокрема, впровадження інструментів щодо скорочення викидів парникових газів на 65% до 2030 року та досягнення кліматичної нейтральності до 2060 року;
- Лісова стратегія ЄС до 2030 року;
- Відновлювальні джерела енергії згідно з директивою RED (Renewable Energy Directive) та їх взаємозв’язок з регулюванням щодо землекористування та лісівництва LULUCF (land use, land-use change and forestry).
У своєму виступі Віктор Смаль проінформував про заходи, які здійснила Україна на шляху до імплементації норм EUDR, які впливатимуть на процес експорту деревини у країни ЄС і наберуть чинності із 2025.
Акцентував увагу на тому, що російське повномасштабне вторгнення в Україну спричинило масштабні негативні наслідки для навколишнього середовища не тільки для нашої держави, але і для всього світу.
“Військові дії призвели до значних викидів вуглекислого газу (CO2). В Україні вже зафіксовано понад 4 тисячі злочинів довкіллю, які потребують компенсації.
Протягом десятиліть лідери держав інвестували трильйони доларів у заходи, спрямовані на досягнення глобальної мети Паризької угоди. Сьогодні росія знищує цей результат.
Разом з тим, Україна залишається прихильною до своїх кліматичних цілей. Тож, активно працюємо над розробкою необхідних нормативно-правових актів та інструментів для досягнення цих цілей”, – підкреслив Віктор Смаль.
Домовилися продовжити спілкування у рамках Міжнародного форуму «Вплив Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів на Україну: перспективи та ризики» 22 березня 2024 року, який організовують Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), FSC Україна, WWF-Україна та IPRSA.