LVM тестує шведську лісосадивну машину «PlantMax»

53 Views
Фото: LVM

Щоб вирішити проблеми дефіциту робочої сили під час сезону посадки лісу та зростання вартості послуг лісогосподарських робіт, AТ «Latvijas valsts meži» (LVM) розпочало випробування однієї з найефективніших у світі механізованих садивних машин – «PlantMax».

У співпраці з досвідченими операторами шведської компанії «Plantma Forestry AB» та науковцями Латвійського державного інституту лісового господарства (LVMI) «Silava» у травні відбулися перші випробування висаджувальної машини «PlantMax», які показали її ефективність в умовах Латвії. У світі такі машини зараз працюють у Швеції, Канаді, США, Австралії та Бразилії.

Фото: LVM

Досліджуючи рішення щодо механізованого висаджування лісу у світі, увагу експертів LVM привернула саджальна машина «PlantMax», створена шведською компанією «Plantma Forestry AB». У 2023 році представники LVM та делегація латвійських приватних підприємців відвідали Швецію, щоб побачити її в дії. Хоча прототип технології був розроблений ще у вісімдесятих роках минулого століття, обладнання було перероблене, і у 2018 році у Швеції розпочалося виробництво «PlantMax».

«Машина обіцяє продуктивність до 3000 саджанців на годину, а це трохи більше 1 га відновлюваної площі на годину. Це означає, що за день можна посадити приблизно 8 га лісу. Для порівняння, використовуючи ручні інструменти, людина за день при заздалегідь підготовленому грунті може засадити площу приблизно 0,3-0,5 га. На відміну від інших механізованих рішень, які використовувалися до цього часу, «PlantMax» вирізняється як своєю робочою потужністю, так і можливістю застосування у різних типах лісів – цю машину за допомогою ланцюгів можна використовувати не лише в сухих районах, але й у більш вологих типах лісу, в тому числі й на ділянках з товстим шаром торфу», – пояснює Едмундс Лінде, керівник відділу планування лісового господарства LVM.

До випробувань, коли за допомогою машини «PlantMax» було засаджено 30 га, були залучені спеціалісти LVMI «Silava», які обладнали машину відеокамерами для фіксації ходу робіт, розрахунку продуктивності та оцінки якості посадки. Протягом наступних років відновлені за допомогою «PlantMax» лісові площі будуть регулярно обстежувати для оцінювання успішності лісовідновлення.

Технологічні розробки та механізовані рішення

Розвиток технологій та впровадження інноваційних механізованих рішень в лісовому господарстві сприяють підвищенню безпеки та ефективності праці працівників, а також допомагають вирішити поточний дефіцит робочої сили в лісовій галузі.

Фото: LVM

LVM з 2018 року використовує механізоване висаджування лісу за допомогою екскаватора. Хоча висаджування відбувається одночасно з підготовкою ґрунту і може відбуватися цілий рік, поки земля не промерзла або поки не настане тривала посуха, однак воно проводиться переважно у вологих місцях, а продуктивність відносно низька – не більше 1 га на день.

З 2022 року LVM розпочало механізоване садіння, де підготовка ґрунту поєднується з висіванням насіння. При вивченні ефективності методу було зроблено висновок, що продуктивність достатня для підготовки ґрунту дисковим плугом і становить від 5 до 12 га за день. Однак цей метод можна застосовувати на сухих безлісих ділянках, де потрібно посадити сосну.

Інновації «PlantMax»

В основі конструкції «PlantMax» лежить форвардер середнього класу, на базі якого встановили агрегат підготовки ґрунту, саджальний блок, і автокран вантажопідйомністю 1,2 т, що відповідає вазі повного контейнера з саджанцями, на місці маніпулятора форвардера. У задній частині машини є дві механічні «руки», які й здійснюють висаджування: кожна з них здатна виконувати цю операцію що три секунди.

В машині працюють дві людини: оператор-водій відіграє ключову роль у команді, оскільки саме він обирає шлях руху машини та керує агрегатом для підготовки ґрунту. Там, де цей агрегат підготував ґрунт, висаджувальний агрегат здійснює висаджування рослин. Оператор садивного блоку, який сидить у кабіні у задній частині машини і кладе саджанці з картриджів або ящиків у садивний блок, може змінити місце висаджування або навіть вибрати його вручну.

За матеріалами LVM

Поширити статтю