Попри повномасштабне вторгнення росії на територію України бізнес продовжує працювати. Та все ж війна диктує нові правила та виклики. ГС “АДПУ” продовжує розповідати історії учасників асоціації.
Цього разу ГС “АДПУ” поговорило із В’ячеславом, директором ТОВ “Веселі бобри” – лідером із виробництва мотузки з деревної шерсті. Щорічно підприємство виготовляє понад 2 млн м цієї продукції.
“Війна застала нас зненацька, як і будь-який бізнес в нашій країні. Звісно, деякі питання та плани дій обговорювалися, але здавалося абсолютно не доцільним та неможливим, що в 21 столітті станеться повномасштабне війна. На жаль, сталося найгірше”, – розповів ГС “АДПУ” директор ТОВ “Веселі бобри”.
За його словами, рішення щодо зупинки роботи компанії заради безпеки працівників було прийнято одразу після перших ракетних ударів о 5 ранку 24 лютого.
“Час зупинився, як і можливість оцінити подальші ризики для підприємства, – розповів пан В’ячеслав. – Ми попередили клієнтів, організували транспорт, що був запланований для відвантажень та перейшли до планування різних сценаріїв розвитку подій”.
Завдяки програмі релокації для підприємств ТОВ “Веселі бобри” швидко підготувало та перевезло нову виробничу лінію на захід України, де наразі відокремлений підрозділ підприємства функціонує і понині.
Вже після деокупації Чернігівської області ТОВ “Веселі бобри” повністю відновило роботу. Як розповів директор компанії, весь персонал, окрім мобілізованих до лав ЗСУ та ТРО працівників, приступив до роботи. Відповідно, повністю відновилося виробництво всього асортименту продукції.
“Враховуючи, що після відновлення роботи ми прийняли рішення збільшити запаси готової продукції на складі, ми зустріли проблему блокування кордонів з високопіднятою головою. Так як миттєво змогли організувати відвантаження продукції на 2-3 тижні вперед та, відповідно, продовжувати без затримок виконувати свої зобов’язання перед клієнтами, – продовжив свою розповідь пан В’ячеслав, – Складнішою виявилася ситуація, коли черга зменшувалася, так як вимушені були в такому разі призупиняти відвантаження та очікувати дати наступного відвантаження з урахуванням меншого часу очікування авто в черзі. До речі, починаючи з 2023 року, склалося враження, що наші європейські партнери трохи почали фактор війни ставити на другий план і це відчувалося по запитам та замовленням. Все повернулося в довоєнний період, а терміни планування – до 1-2 місяців. Але разом з тим відсутність черг, гадаю, стабілізує вартість перевезень, що також буде сприяти довгостроковому плануванню діяльності”.
Відповідаючи на питання ГС “АДПУ” щодо перспектив розвитку та пропозицій щодо удосконалення роботи учасників ринку деревини, директор ТОВ “Веселі бобри” зазначив, що найбільша перспектива – це мир та перемога.
“Щодо іншого, то я тут трохи менш оптимістичний. З урахуванням більш складної логістики український бізнес втрачає конкурентну перевагу, якщо говорити про ринки, доставка на які відбувається морем”, – сказав пан В’ячеслав.
На його думку, ринок ЄС буде ставати більш жорстким і присутність на ньому буде коштувати дорожче. Без оптимізації виробничих процесів та модернізації основних засобів деревообробникам буде вкрай важко, а, враховуючи рівень ставок кредитування, допомоги від банківського сектору очікувати також не варто.
“Єдине рішення цьому – це прозорість та довгострокове планування заготівлі деревини. Процес реалізації на товарних біржах вже показав свою доступність, відкритість та ефективність. Проте наявної інформації щодо об’ємів сировини в розрізі порід та термінах не вистачає жодному учаснику, щоб зрозуміти об’єм пропозиції більше, ніж на термін в 3 місяці”, – зауважив директор ТОВ “Веселі бобри”.