У Національному університеті біоресурсів і природокористування України відбувся Всеукраїнський круглий стіл на тему: “Перспективи відтворення лісів України: можливості використання інтродуцентів та загрози інвазійних видів”.
Участь в обговоренні взяли заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький та радниця Міністра, голова ГО “Всеукраїнська екологічна ліга” Тетяна Тимочко, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності НУБіП України Вадим Кондратюк, директор ННІ лісового і садово-паркового господарства Петро Лакида, представники Державного агентства лісових ресурсів України, експерти, громадські організації та інші.
“Рішенням РНБО України “Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період” та Указом Президента України, Кабінету Міністрів, Міндовкіллю доручено спільно з Національною академією наук, Національною академією аграрних наук України опрацювати питання стосовно розроблення наукових рекомендацій щодо застосування певних перспективних репродуктивних видів деревних порід. У січні наше Міністерство розпочало цю дискусію і я зрозумів, що є дві позиції щодо можливості чи неможливості застосування інтродуктивних видів деревних порід. Мета сьогоднішнього обговорення – почути пропозиції провідних фахівців, науковців в цій галузі, в результаті яких ми підготуємо єдине рішення, про яке проінформуємо РНБО”, – зазначив Олександр Краснолуцький.
Так, наразі в лісах Держлісагентства зростають 73 інтродуковані види та підвиди дерев і чагарників загальною площею 351 тис. га, що становить 5,2% від загальної площі вкритої лісом земель. Частина з них – на території природно-заповідного фонду, які є заповідними. Однією з пропозицій було розглянути можливість часткової заборони інтродукованих видів дерев із переглядом їх переліку раз на три роки.
Однак, за словами Тетяни Тимочко, науковці Всеукраїнської екологічної ліги давно поставили питання про те, що інвазійні види є однією з найбільших загроз біорізноманіттю, тому необхідно кардинально переглянути використання інтродуцентів у відтворенні лісів із урахуванням зміни клімату.
“Є сотні досліджень, які показують, що будь-які чужорідні види, навіть якщо вони не мають інвазійних властивостей, в разі насадження в локальну екосистему, захоплюють цю територію і витісняють аборигенні види. Ми говоримо не про комерційні плантації, а про відновлення лісів після російської навали. Застосування чужорідних видів для створення сталих і стійких лісових насаджень, масивів чи лісосмуг апріорі суперечить захисту біорізноманіття. У грудні 2022 року Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець з делегацією були в Монреалі на Всесвітній конференції з питань біорізноманіття СОР15. І саме там гостро стояло питання про проблеми інвазійних чужорідних видів. Боротьба з ними визначена однією з ключових цілей світової спільноти. І Міністр від імені України підтримав такі рішення. В документі чітко написано – усунути, мінімізувати, скоротити або пом’якшити вплив інвазійних чужорідних видів на біорізноманіття та екосистемні послуги через ідентифікацію та контроль шляхів інтродукції чужорідних видів. Нам потрібно висаджувати ліси виключно з наших пріоритетних аборигенних видів”, – зазначила вона.
Нагадаємо, нещодавно Уряд вніс зміни до Правил відтворення лісів, які серед іншого забороняють використання інвазійних видів дерев при створенні лісів. На виконання цього рішення у Міндовкілля створили міжвідомчу робочу групу, яка розробить перелік таких чужорідних видів дерев.
Джерело: Міндовкілля