Місце, де живуть традиції лісопиляння

У той час, коли газети та телебачення переповнені розповідями про фінансову кризу, а політики визнають, що не бачать виходу з неї, деякі лісопиляльні підприємства у Болгарії продовжують динамічно працювати, знаходять нові ринки збуту і навіть інвестують у сучасне обладнання.

Саме так і трапилося в невеликій приватній компанії у селі Давидково, яка знаходиться на півдні Болгарії в горах Родопі.

Сімейна фірма вивела бізнес на міжнародний рівень

Сімейне підприємство Румена та Діани Кокалових, де, окрім них, працює ще 5 осіб, існує вже 9 років.

«Спочатку ми розпилювали ліс на болгарській пилорамі, – розповідає Румен Кокалов. – Але коли три роки тому вирішили збільшити обсяги, то придбали верстат Wood-Mizer».

Стрічкова пилорама LT15 – це стаціонарна машина, в якій пиляльна головка рухається по станині, зібраній із секцій. Кожна секція завдовжки 1,95 м. Таким чином, власник пилорами сам вирішує, скільки секцій йому потрібно купити, щоб розпилювати колоди потрібної довжини. Колоду накочують на станину баграми. Потім оператор вмикає головний електродвигун, потужність якого усього 7,5 кВт – і цього достатньо, щоб пиляти навіть тверді породи деревини. Стрічкова пилка обертається на шківах, подання головки також електричне. За товщину дошки відповідає електронна лінійка Setworks, у якій оператор верстата просто задає потрібний параметр, і головка опускається на необхідну висоту автоматично.

Румен дізнався про цю пилораму із професійного журналу «Гора», який висвітлює питання лісокористування.

«У нашому районі пилорам Wood-Mizer я раніше не бачив, і вона підійшла мені за конструкцією і ціною», – зазначає Румен.

Як з’ясувалося, верстат дуже надійний та простий у керуванні. Оператор верстата Даніїл Каров показує, з якою легкістю він розпилює колоду на дошки.

«Верстат LT15 нам привезла фірма «Екотехпродукт» із Софії, яка продає пилорами та стрічки Wood-Mizer. Калін Сімеонов, власник фірми, показав, як працює обладнання. І я одразу почав пиляти, – розповідає Даниїл Каров. – Але, вважаю, що досвіду набувають з плином часу. Приблизно шість місяців роботи – і ти професіонал».

На лісопильні Румена перероблять в основному білу сосну Pinus Silvestri, яку закуповують у колодах у місцевих лісових кооперативах та державних лісах.

«Ми виготовляємо пиломатеріли для будівельників та меблевиків», – продовжує Румен. Готові дошки найчастіше доставляють власною вантажівкою у великий районний центр Кьрджалі, який знаходиться на відстані 80 км. Але географія замовлень у лісопильні Румена поширюється далеко за межі Родопі.

«Постачаємо пиломатеріали в Туреччину, Китай», – перелічує Румен.

Якість дощок, точність розмірів та гладка, рівна поверхня розпилу – те, чим славляться верстати Wood-Mizer, дають змогу цьому маленькому підприємству виходити на зарубіжні ринки та пропонувати продукцію досить вимогливим міжнародним клієнтам. Причому робити це з великим успіхом: минулоріч, коли всюди було тільки й розмов про кризу, Румен Кокалов інвестував в наступну, вже третю пилораму.

«Ми знову купили Wood-Mizer LT15, – говорить власник лісопильні. – Верстат хороший, ми вже знаємо його особливості. За три роки поміняли лише один підшипник».

Тепер на трьох стрічкових пилорамах, дві з яких – LT15 від фірми Wood-Mizer, тут переробляють 150 м3 деревини на місяць.

Технологія Wood-Mizer бере участь в розвитку сільських районів

Усього за 40 км від села Давидково є підприємство, котре одразу зробило ставку на високу продуктивність та придбало потужну сучасну лісопиляльну лінію Wood-Mizer WM3000.

Община Лькі складається із 8 сіл. Село Манастір – найвища точка на Балканах, де живуть люди. Але зараз це село відоме ще й своїм лісовим кооперативом «Чіл Тепе-97» – найбільшим у Болгарії: йому належать 2 403 га лісів, із яких на 2 230 га ростуть породи, придатні для промислового використання. Кооператив, який існує з 20-х років минулого століття і в якому більше 1000 власників, відновив свою діяльність у 1997 році, коли власники отримали ліс у приватне користування унаслідок реституції. Тепер вони зацікавлені у сталому лісокористуванні, яке приносить прибуток. З цією метою кооператори вибрали управлінську раду, а вона, своєю чергою, створила виробництво та найняла професіоналів.

Із таким професіоналом Павлом Бедровим, який уже більше 9 років працює в галузі, а останнього року став шефом деревообробного цеху «Чіл Тепе – 97», ми й порозмовляли безпосередньо на виробництві.

«Лісопиляльну лінію WM3000 ми придбали 2 роки тому завдяки програмі розвитку сільських регіонів Болгарії при підтримці європейських фондів», – розповідає Павел Бедров.

Тоді керівник кооперативу Петьр Велков побачив верстат LT300 на підприємстві Тихомира Тодорова в Чепеларі, і одразу вирішив, що це – саме те, що потрібно, – сучасна потужна технологія, яка не тільки економить ресурси – деревину, енергію, а й задіює незначну кількість робітників, випускаючи при цьому дошки високої якості.

Сьогодні цех «Чіл Тепе» – це справді підприємство високої виробничої культури: чисто, акуратно, сучасне обладнання, грамотний технологічний процес, персонал у фірмовому одязі – все це ознаки європейського рівня організації виробництва.

Колоди подають у цех гідравлічною рампою, яка вивантажує стовбури по одному на верстат WM3000. Оператор керує лінією з акліматизованої кабіни. Він сидить у зручному кріслі і за допомогою джойстиків та електронної лінійки задає параметри пиляння, вмикає та вимикає обладнання. Вбудовані лазерні вказівники допомагають йому бачити лінію розпилу. При пилянні головка верстата рухається назустріч операторові, а повертаючись, захоплює готову дошку металевими пальцями, закріпленими позаду головки, і переносить дошку на вбудований похилений стрічковий конвеєр. Конвеєром дошка надходять на рольганги, звідки її знімають два підсобних робітники і пропускають через наступний верстат – крайкоріз EG300. Потім готовий пиломатеріал скеровують у дві сушильні камери об’ємом 48 м3 кожна.

«Ми найняли досвідчених операторів, які вже працювали на верстатах Wood-Mizer. Після двох днів тренувань вони вже добре справляються із WM3000», – розповідає начальник цеху Павел Бедров.

«Зарплата тісно прив’язана до об’ємів продукції. Працюємо у дві зміни по 8 год. Наприклад, вчора у першу зміну напиляли 8,77 м3 готових пиломатеріалів, а в другу – 10,45 м3».

Усього в цеху працює 12 осіб, враховуючи адміністрацію, «плюс» бригада лісозаготівельників із 20 осіб – ось і весь виробничий штат кооперативу «Чіл Тепе».

Розпилюючи в основному ялину, тут виготовляють сирі дошки, імпрегнований та сухий матеріал, деталі із широколистяної масивної деревини, підлогові покриття, обшивку, опалубку, брус, сухий пиломатеріал із хвойних порід для будівельної індустрії та меблевиків. Від початку року об’єм продукції сягнув 2 тис. м3.

Варто відзначити, що технологія Wood-Mizer приносить додаткову вигоду завдяки високому виходу готової продукції – 72–75%, за даними Павла Бедрова. Вузька стрічкова пилка робить пропил завтовшки всього 2 мм, відтак, із кожної колоди виходить більше дощок і менше тирси. Як бачимо, і на рівні невеликих бюджетних пилорам LT15, і з промисловою лінією WM3000, технологія Wood-Mizer знаходить чудове застосування в горах Родопі та приносить вигоду своїм власникам.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь