21 березня в усьому світі відзначають Міжнародний день лісів. Щороку цього дня фахівці з усього світу обговорюють їхню виняткову роль, відбуваються різноманітні заходи, пов’язані із лісами та деревиною, наприклад, кампанії із висаджування дерев. Цьогоріч темою Міжнародного дня лісів обрали ліси та інновації, а, отже, у фокусі обговорення – інноваційні підходи та нові рішення у лісовому господарстві задля підвищення його ефективності та сталості.
У Державному агентстві лісових ресурсів України з нагоди Міжнародного дня лісів повідомили, що 2024 рік є визначальним у підготовці України до впровадження Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR). Як зазначають у відомстві, впровадження EUDR передбачає встановлення системи контролю, яка допоможе забезпечити ефективне виконання стандартів з управління лісами та збереження лісових екосистем. Це також відкриває можливості для співпраці з Європейським Союзом та іншими країнами у сфері охорони лісів та боротьби зі зміною клімату.
“Разом з тим, навіть в умовах війни, коли третина українських лісів стала недоступною через окупацію, замінованість та бойові дії, ми успішно впровадили ряд інноваційних продуктів. Зокрема, використовуємо сучасні ІТ-рішення та геоінформаційні системи для ефективного обстеження, аналізу та управління лісовими ресурсами. Уже діють вкрай важливі елементи ланцюга прослідковуваності деревини, який є унікальним у світі”, – кажуть у Держлісагентстві.
Як йдеться у повідомленні, у перспективі – запровадження принципів наближеного до природи лісівництва, розвиток побічних напрямів господарювання, перехід на механізовану заготівлю лісу з використанням сучасної лісозаготівельної техніки, повна діджиталізація системи управління лісами, а також трансформація усіх бізнес процесів.
“Сьогодні ми продовжуємо виконувати свою основну роботу – висаджувати ліс на територіях, де це можливо та безпечно. Створюємо нові високопродуктивні ліси, стійкі до змін клімату та інших екологічних факторів. В рамках ініціативи президента “Зелена країна” у цьому році плануємо висадити понад 200 мільйонів сіянців. Наша головна мета – піклуватися про довкілля та сприяти розвитку економіки країни”, – наголосили у Держлісагенстві.
Своєю чергою ДП “Ліси України” з нагоди Міжнародного дня лісів розповідає у Facebook про важливу роль лісів, яку вони відіграють для природи та людини, окремо зупиняючись на тому, як вони допомагають захищати Україну від ворога.
“Деревина – це надважливий природний ресурс, який може врятувати життя нашим військовим. Із неї воїни будуть фортифікаційні споруди та цілі підземні містечка. Деревина, в тому числі, використовується для опалення, будівництва тимчасових мостів, переправ, понтонів, які дозволяють військовим переміщати війська та техніку через водні перешкоди. Ліси – це наше здоров’я, наш дім, наша відповідальність!”, – йдеться у повідомленні ДП “Ліси України”.