Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів оголосило про проведення в Україні реформи так званого ринку необробленої деревини.
Мова йде про ринок продукції лісозаготівель. Так, нові правила змушують лісогосподарські та деревопереробні підприємства торгувати лише через систему “Prozorro. Продажі”, де вартість послуг у десятки разів більша, ніж на регіональних біржах. Такі правила лише змусять більше підняти вартість деревини й негативно вплинуть на деревообробну галузь, пише у статті для ZN.UA Світлана Ісаченко.
“Ми ще не оцінювали ризиків такої реформи, ніякі документи про новації на ринку деревини до нас не доходили. Але мусимо це зробити, оскільки ДП «Prozorro. Продажі» стає на ньому стовідсотковим монополістом”, — зазначила начальниця відділу ринків Антимонопольного комітету України Юлія Король.
Поки що в рамках експерименту, який продовжується понад рік, лісгоспи зобов’язані виставляти на “Prozorro. Продажі” 25% своєї продукції. Водночас весь обсяг деревини вони мають продавати через електронні аукціони. Однак в майбутньому 100% лісозаготівлі повинні будуть проходити через систему Prozorro.
“Це якась дивна традиція в лісогосподарському комплексі — експериментувати без об’єктивного обґрунтування дій і ясної кінцевої мети одразу в національному масштабі над важливою галуззю економіки країни, де задіяна велика кількість промислових підприємств”, — зазначив учасник урядової робочої групи з питань реформування підходів до управління лісовими ресурсами Даніїл Маландій.
Він вказав, що показовим у цьому сенсі є наказ №42 Держкомлісу, виданий за часів його керівника Віктора Сівця. Зокрема, у 2007 Держкомліс, перейменований згодом у ДАЛРУ, змусив лісгоспи реалізовувати необроблену деревину через аукціони. Вже у 2018 році наказ скасували як незаконний. Адже суд встановив, що документ обмежував лісогосподарським і деревопереробним підприємствам свободу підприємницької діяльності.
“Десять років галузь працювала за незаконним нормативно-правовим актом. І от центральна влада знову наступає на ту саму бензопилу, вигадуючи якісь сумнівні експерименти там, де є всі передумови для нормальної роботи на вже існуючому базисі”, – додав Маландій.
Читайте також: Заборона на експорт лісу-кругляку: в ЄС не згодні із заявою України про перемогу в суперечці
Водночас, у зверненні асоціації підприємств деревопереробної та меблевої галузей Львівської області до Міндовкілля йдеться про те, що перші ж торги за новими правилами підтвердили найгірші прогнози. Так, Prozorro та його торгові майданчики виставляють підприємствам рахунки за реєстрацію, за відсоток від продажу лотів та інші, часом надумані, платежі.
“Вартість таких послуг у десятки разів більша, ніж на регіональних біржах. При цьому деревопереробники лише мають можливість провести реєстрацію і поторгуватися за лот, без гарантії отримати товар. Нам створюють монополію посередника без жодних обов’язків і відповідальності”, – йдеться у заяві.
Водночас, як зазначила авторка, цей посередник монопольно отримає гарантований куш від продавців і покупців зі щорічної реалізації на внутрішньому ринку 20 млн кубометрів лісоматеріалів. Своєю чергою, голова комітету деревообробної та меблевої галузі Європейської бізнес-асоціації Богдан Цуприк на одному із заходів, присвяченому обговоренню зазначеного законопроєкту, наголосив, що тільки розмір комісії на монополізованих аукціонах коштуватиме учасникам торгів додаткових 8 млн грн на рік. Фактично викинутих на вітер.
“Це ще більше підніме вартість деревини й негативно вплине на деревообробну галузь, насамперед на малий бізнес”, – пише Ісаєнко.
Детальніше про реформу ринку необробленої деревини читайте у статті Світлани Ісаченко «Реформатори у «лісотінь» не ходять».